Podle společnosti Intel je budoucnost jasná. Budeme sloužit počítačům …
Na IDF 2010 Intel hovořil o mnoha věcech, jednou z nich byla i budoucnost počítačů. Intel také vynakládá miliardy dolarů na výzkum budoucích technologií. A jaké že ty budoucí počítače budou? Podle Intelu budou jednoduše inteligentní a všudy přítomné. Různorodé přístroje včetně zařízení běžné denní potřeby bude protkáno senzory všeho druhu, takže si nás počítače pěkně proklepnou a zjistí naši aktuální náladu, zdravotní stav a vůbec všechno. Tohle pak vyhodnotí v kontextu a nabídnou nám podle toho řešení. A to nejen v kontextu s námi, ale i s okolím. Prostě už nebudeme muset vůbec přemýšlet.
To ráno vstaneme, samozřejmě automaticky nás bude budit počítač, protože bude vědět, v kolik kde máme být na schůzce. No a když se nám nebude chtít vstávat, jednoduše nás počítačem ovládaná postel vyklepe. Počítač pak pozná naši mizernou náladu a tak nám pustí nějakou hudbu nebo něco pro zpříjemnění nálady, ať se nám to líbí, nebo ne. A pak nám vybere oblečení. Nepochybuji o tom, že budou existovat i automatické šatny, takže nás počítač i oblékne. Přece se nebudeme oblékat sami.
Samozřejmě předním nás v koupelně umyje a všechno kolem toho, samozřejmě si proklepne i naše stravovací návyky a aktuální zdravotní stav, takže nám pak k snídani vybere to, co potřebujeme (ne to co chceme). A následně nás 10 minut před tím, než bychom sami vyšly, vyhodí z domu, že už máte jít, nebo přijdeme pozdě, protože je venku dopravní zácpa. I když by mě zajímalo, kde by se tam vzala, když všechno a všechny budou podle Intelu řídit počítače, které jsou propojeny. Takže nás náš milý počítač vyhodí z bytu do výtahu a v garáži nacpe do auta. Pak s námi odjede vstříc zaměstnání. V zaměstnání nás vyhodí rovnou do výtahu a ten nás vyhodí rovnou v kanceláři.
Tam už bude mít pro nás nastartované a přesně nastavené automatické křeslo s naší pracovní stanicí, kde už budeme mít pěkně seřazené všechny úkoly a věci. Ale abychom se nemuseli rozhodovat, tak to stejně počítače udělají za nás, protože na co bychom se měli s něčím počítat a nad něčím rozhodovat. Stejně, protože naše počítače mají senzory všude, vědí, co lidé potřebují nejlépe, takže udělají všechno za nás. Takže po osmi hodinách koukání se na to, jak počítač dělá všechnu práci za vás, vás zase vyklopí zpět do výtahu a dole do auta a odveze do tělocvičny, kde s vámi pěkně zacvičí, ať už se vám chce nebo ne. Jeho senzory odhalili, že jste tlustí, protože v práci jen sedíte a čučíte. Pak vás umyje a zase naloží do auta a vyhodí vás někde v klubu, že máte 2 hodiny na to se pobavit s ostatními živočichy. Samozřejmě na všechny přítomné dohlédne, abyste moc nepili a nebavili jste se, protože zítra zase musíte do práce. Takže vás v 9 večer pěkně sebere a odveze zase domů. Tam už bude vše zařízeno, takže vás rovnou umyje, hodí do postele a přečte vám pohádku na dobrou noc.
To zní dobře ne? A je toho více. Intel prý pracuje i na tom, aby počítače uměly číst naše myšlenky a aby s námi žily jako avatary na internetu všude kam se pohneme. Takže ani nemusíte poznat, že je to váš počítač, s kým se na síti bavíte, a stěžujete si na něj, protože on se bude snažit vyhovět vašim požadavkům na zábavného partnera.
Zní do dost blbě co? Ale podle Intelu je přesně tohle budoucnost, ke které se snaží dospět. Osobně si myslím, že nic by se nemělo přehánět a Intel si zahrává s peklem. Co když se počítač někdy rozhodne, že vlastně člověka k ničemu nepotřebuje? Samozřejmě v tom kontextu, o kterém Intel mluví. A nevykládejte mi, že se to stát nemůže. Čím větší budou mít počítače nad námi moc, tím je to pravděpodobnější. Čím více se vzdáme kontroly nad tím, co děláme a co dělá sám počítač, tím to bude pro nás horší. Obavu mám spíše z toho, že jako lidé zakrníme. Proč přemýšlet nebo se nad něčím rozhodovat, když to všechno udělá za nás počítač. Otázka je, kdo komu bude sloužit. Intel to podle mě bere za špatný konec, nemyslím si, že inteligentní počítače rozhodující o všem v kontextu a záplavu senzorů všude a ve všem, je to, co nutně potřebujeme a prospěje to v kontextu všem lidem. Počítače by měly zůstat „hloupé“ a má to dobrý důvod. Čím chytřejší a samostatnější budou počítače, tím hloupější a línější budou lidé. Takže Intel chce z lidí lenochy, hlupáky a otroky počítačů? Snad si to pánové v Intelu pořádně rozmysleli … i když je začínám podezírat, že už tam nějaký takový inteligentní počítač ve firmě mají, který vymýšlí podobné nesmysly …
Rychlejší a výkonnější procesory a grafiky ano, ale inteligentnější a samostatné počítače, který budou rozhodovat a přemýšlet v kontextu za nás? Rozhodně ne. Vývoj člověka od uživatele k periferii se mi vážně nelíbí …
Zdroj: IDF, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|