O tom, že nová grafická generace grafik ponese i GDDR5X se mluví dlouho. Nyní máme důkaz.
Nové grafické karty se zbrusu novými 16/14nm čipy klepou na dveře, což od nás určitě dobře víte. Také všichni víme, že bohužel letos se dočkáme jen nižších modelů, zatímco ten pravý high end s HBM2 dorazí až příští rok. Pro letošní rok všechny nové karty stále budou využívat hlavně GDDR5 technologii.
I když v tomhle ohledu vyšlo najevo, že minimálně NVIDIA GDDR5X paměti u nových grafik plánuje použit. Před pár dny se objevily pořádné fotografie nového 16nm čipu GP104, který pravděpodobně bude použit minimálně u dvou, dost možná ale i u třech nových grafik. Tedy GTX 1080, GTX 1070 a možná ještě třetí slabší model. Značení zatím není jisté, ale říkejme jim tak.
(jádro GP104 s Micron GDDR5X - nová NVIDIA GTX 1080?!)
Každopádně na fotografiích jsou zřetelně vidět i nové GDDR5X paměti od společnosti Micron. Pokud nevíte, o co jde, tak GDDR5X jsou fakticky novou (neplánovanou) vývojovou větví GDDR5. Nejsou tak pokrokové, potenciálně výkonné a efektivní jako HBM, nicméně jejich výhodou je, že rozvíjejí existující standard, nevyžadují výrazné změny a úpravy a drahý vývoj grafik a přinášejí relativně zajímavý přínos. Prostě GDDR5X je lepší, rychlejší GDDR5 bez změny samotné architektury a konstrukční stavby grafiky. Nicméně nelze samozřejmě na GDDR5 grafiku plácnou GDDR5X. PCB i pinové zapojení jsou odlišné. GDDR5X jsou nápadem společnosti Micron, která, pokud je všem známo, je jediná dnes vyrábí. Či přesněji řešeno plánuje vyrábět. A v tom je ta potíž.
V posledních týdnech totiž řada zdrojů uvádí, že nová GTX 1080 vyjde v červnu. Pokud by ale karta měla mít GDDR5X pak to může být trochu problém, když Micron oficiálně před časem řekl, že hromadná výroba GDDR5X začne v létě. To je také důvod, proč jsem poněkud v rozpacích o zprávách, že GTX 1080 má tedy GDDR5X. Zajímavé je, že při podrobnějším zkoumání se přišlo na to, že snímky čipu a GDDR5X pocházejí nejspíše z grafiky MSI (tedy již partnerské grafiky) a paměti samotné pocházejí zcela určitě ze vzorkové výroby, která jede od března. Zcela určitě tedy nejde o paměti z ostré finální výroby, i když se pravděpodobně nijak zvlášť lišit ve finále nebudou. Zkrátka je tu ale problém s načasováním. Může jít GTX 1080 s GDDR5X na trh už nyní?
Zkoumal jsem to v uplynulých dnech, ptal jsem se na několika zodpovědných místech a faktem je, že to nelze zcela vyloučit. Situace má být údajně podobná AMD R9 FURY/NANO sérii grafik, které jak víte, jsou vybaveny HBM paměťmi. Tedy první generací složených pamětí, která je fakticky vzorkovými produkty. Jiná výroba neběží a nikdo jiný HBM1 paměti u žádného produktu nepoužívá a používat nebude. Fakticky by tedy ani AMD Radeon R9 Dual PRO/FURY X/FURY a R9 NANO neměly být na trhu. A jsou v dostatečných počtech. Pokud tedy MICRON zvládá určité objemy výroby už od března, nelze vyloučit, že by GTX 1080 mohla s GDDR5X jít do prodeje už právě v červnu (06/2016), i když ta masová komerční výroba GDDR5X bude spuštěna až v létě. Zkrátka a dobře, nějaká výroba GDDR5X běží a lze si představit, že jich je dost pro minimálně jeden model grafické karty od každého výrobce, obzvlášť když velmi pravděpodobně míří výkonově nahradit GTX 980Ti a bude stát tedy bezmála 20 tisíc korun, tedy nejedná se o nějak obrovské masové počty prodávaných grafik. Nižší modely jako GTX 1070 totiž mají využívat tradičně GDDR5. Mimochodem AMD to sice ještě neřeklo, ale má se za to, že i jeho POLARIS grafiky použijí GDDR5X v některých případech, velmi pravděpodobně u nejvýkonnější plánované POLARIS 10 grafiky. Nižší modely ale také ponesou jinak dále GDDR5.
Ať už budou nové grafiky s GDDR5X v červnu nebo až později v létě, GDDRX by proti GDDR5 měly nabízet znatelně vyšší rychlost. Současné GDDR5 mají rychlost 5 - 8GHz. GDDR5X mají mít 10 - 14 GHz. Napětí by mělo zůstat na podobné úrovni (uvádí se 1,35V). Paměťová propustnost i při 256-bit sběrnici, kterou budou mít nové aktuálně chystané 16nm/14nm NVIDIA/AMD grafiky, by se tak díky GDDR5X mohla dostat až na 384GB/s (12Gbs) při spotřebě kolem 20-30W u pamětí, tedy podobně jako mají současné 512-384bit grafiky jako Radeon R9 290X a GTX 980Ti s GDDR5, kde dosahuje 320-336GB/s. Pochopitelně GDDR5X nemůže (ani nemusí) soupeřit s HBM.
Je tu také otázka ceny. GDDR5X paměti budou určitě dražší než GDDR5, rozdíl může být na 8GB, které pravděpodobně nové generace grafik budou nejčastěji mít, až v desítkách dolarů, ato samozřejmě karty prodraží. GDDR5X totiž asi kromě Micronu nikdo jiný nevyrábí, což je samozřejmě nevýhoda, protože GDDR5 jsou vyráběny v mnohem masovějším měřítku. GDDR5X tedy zatím určitě uvidíme u dražších modelů. Nutno dodat, že GDDR5X může být velmi krátkou epizodkou, proto o jejich výrobě kromě Micronu nikdo další nemluví. Na cestě jsou totiž HBM2, které jsou ve všech ohledech mnohem lepší, ale vyžadují zcela jinou konstrukci grafik, což všechno je ale také výrazně dražší zatím. HBM2 výroba se má také teprve pořádně rozjet v druhé polovině tohoto roku. HBM2 by samozřejmě všichni používali nejraději a jakmile to bude možné, používat se začnou i u nižších grafik, ale to přijde na řadu až tak v druhé polovině příštího roku a v roce 2018. Do té doby jsou GDDR5X tak celkem dostupnou alternativou a vylepšením k GDDR5, i když zcela evidentně nemají před sebou nějakou větší a delší budoucnost a zázraky od nich nečekejte.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|