Server Digitimes hlásí, že kapacity 28nm výroby zůstávají omezené a poptávka převyšuje nabídku.
Společnost TSMC je zavalena objednávkami čipů a nestíhá je dodávat. To se bohužel odrazí i na 28nm grafikách, kde není stále dostatek čipů, což ovlivní jak dostupnost, tak cenový vývoj grafik. V současnosti mají všichni výrobci k dispozici méně čipů, než by chtěli a než by byli schopní prodat, proto zde není v podstatě žádný tlak na cenu, protože i za stávající ceny se prodá vše, co se vyrobí.
Ačkoliv hlavně AMD, které má na 28nm výrobě GPU u TSMC náskok několika měsíců, hlásí, že se mu podařilo u TSMC zvýšit výtěžnost a zlepšení se tak odrazí na zrychlení čipů, je to zároveň cesta, jak zlepšit svou nabídku a zároveň jak ponechat stávající ceny. AMD tedy místo zlevňování, což je obecně cesta k lepšímu poměru cena-výkon a zvýšení prodejů, zvýší výkon u v podstatě všech prodávaných grafických modelů HD 7000 zvýšením doporučené základní frekvence o 10-15%. Stalo se tak již u HD 7750/7770, oznámeno je to už i u HD 7950/7970 a očekává se to i u HD 7850/7870. Za stejnou cenu jako nyní, tak nabídne více výkonu. Snížení ceny by totiž z hlediska prodejů u 28nm grafik nic neřešilo, protože karty se prodávají dobře a jednoduše se dnes prodá vše, co se vyrobí a není kde vzít 28nm čipy pro další. Konkurence je na tom ještě o něco hůře. Výtěžnost v jejím případě je horší a na 28nm doposud neuvedla ani mainstream řady GTX 660, jen ultra low end GT 640, která nestačí ani na HD 7750. Přitom mainstream v podobě konkurenčních HD 7700/7800 grafik je na trhu už pěkných pár měsíců. Drtivá většina trhu tak zůstává v podobě levnějších 28nm grafických karet konkurenčně nepokrytá. Změnit by se to pomalu mělo až v průběhu léta.
Server Digitimes však hlásí, že TSMC nadále má více objednávek než kapacit a nadále tak budou 28nm čipy nedostatkovým zbožím a to prý až do konce letošního roku. To nám bohužel napovídá, že aktivita ohledně cenových soubojů se nedá příliš očekávat. Podle mého názoru zůstanou současné ceny HD 7900 již na stávajících úrovních a jen se tedy zvýší takty. Konkurenční GTX 670/680 jsou na tom s výtěžností stejně nebo hůře, takže ani zde se nedají čekat větší cenové posuny, i když poměrem cena-výkon za HD 7900 zaostávají, zejména GTX 680, se kterou se ale už výrazně nepočítá a nahrazují ji OC edice GTX 670, pro které je více čipů daných specifikací. U HD 7800 modelů podle mého názoru HD 7850 zatím dolů nepůjde, pokud ano, tak později ne o moc výrazně. Slevu lze čekat u HD 7870, ale možná ne tak výraznou, jak bychom si přáli. HD 7800 čekají na konkurenci v podobě GTX 660 a přizpůsobí se tomu. Vzhledem k situaci 28nm výroby se nedá čekat, že by se GTX 660 grafiky tlačily cenově nějak nízko, než bude nutné vzhledem k výkonům vlastním a i konkurence a cenám HD 7800 modelů. U HD 7700 už ceny klesly a k dalším slevám už není důvod. Jsou na obvyklých hladinách pro segment, kam patří. Vzhledem k tomu, co předvádí nová GT 640 nelze příliš čekat v této kategorie, že konkurence nabídne na 28nm něco lepšího a výhodnějšího, takže i proto se další slevy nedají čekat.
Segment grafických karet není jediný, který problémy 28nm procesu ovlivňují. Hodně si na situaci stěžují výrobci ARM čipů, zejména největší ARM výrobce QualComm je ze situace velmi roztrpčen, protože mu to působí problémy v souboji s velmi početnou konkurencí, kde někteří mají i vlastní výrobní kapacity nebo vyrábí i jinde.
Zdroj: Digitimes.com, Computerbase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|