Příchod 55nm NVIDIA GT200 karet je dlooooouho hlášená a očekávaná záležitost. Co se nám tedy utká …
A už je to tady, příznivci NVIDIA po nějaké době opět ožívají a vylézají z děr, kam je během posledního půl roka zahnali skalní příznivci ATI, (do kterých je před tím zahnali zase zelení), kterým se letos opravdu náramně sezona vydařila. Na tahu jsou ovšem zelení, kteří teď všechny své naděje upírají k 55nm modelům NVIDIA GTX 265/285 a 295. Nálada a zbraně schrastí v obou táborech. Zelení slibují krutou pomstu a trhače asfaltu, které podle jejich názoru vytřou podlahu s těmi červenými šmejdy. Radikální červení s nadějemi vzhlížejí k vylepšeným HD 4870 s jádry RV775/790 a tak podobně. A tak jsou zde opět sliby a přespříliš optimistické predikce. Nestranný pozorovatel však dobře ví, že potvrzené a nově příchozí 55nm GT200 modely NVIDIA nemají absolutně čím překvapit a kromě toho, že mají značné zpoždění, přicházejí zrovna do situace, která je proti nim, ani ne tak z konkurenčního prostředí, jako z hospodářského a ekonomického pohledu na trhu.
Co bude 55nm GT200 už dávno víme, zmenšenina 65nm GT200 v nezměněných parametrech. Dočkáme se tak modelů NVIDIA GTX 265, která by měla obsahovat 216 jednotek v jádře, ale v referenčním provedení se nebude lišit od současné GTX260. Alespoň co se výkonu týká. Bude však výrobně levnější, ušetří se ale spíše jen na PCB, než na ceně grafického jádra. 55nm výroba je dražší než 65nm a zmenšení GT200 není tak velké, aby to na cenu samotného jádra mělo větší vliv. Změnou však bude, že výrobci si nově budou moci udělat vlastní návrh PCB. To platí jak o GTX 265, tak o GTX285. GTX 285 bude od GTX 280 trochu jiná. Obě 55nm karty budou mít nižší spotřebu. U GTX 285 to znamená TDP 189 z 235W, což je hodně slušné. Bude mít také vyšší takty. Pokud slyšíte predikce výkonu od nadšených fandů, tak vězte, že referenční GTX 285 se od referenční GTX 280 bude lišit cca v průměru 8-10% výkonu. Důvody zvýšení frekvence čipu, jsou dva. Jednak to 55nm výroba umožňuje při dokonce lepších provozních vlastnostech a jednak rozdíl mezi GTX 260 a GTX 280 je velmi malý a taktované verze GTX 260 referenční GTX 280 doháněly, ovšem cena byla pořád nižší. Mezi GTX 265 a GTX 285 tak bude v referenčním provedení větší rozdíl.
Výrobci ale plánují díky lepším provozním vlastnostem a lepším OC schopnostem, dodat na trh více OC verzí, navíc když je jim umožněno vyrobit levnější PCB vlastního návrhu. Co jsem se tak bavil s některými zástupci výrobců, téměř každý plánuje tyto edice. Na druhou stranu nálada u výrobců je vůči 55nm GT200 NVIDIA dosti skeptická. Jedním z důvodů je obecně zklamání z technologické pokročilosti a dosavadního účinkování celé série, která měla být high-endem prodávaným za high-end cenu a ne výrobně high-endem, nuceným se prodávat za mainstreamové ceny. Druhým důvodem skepse jsou obecně extrémně špatné vyhlídky trhu s grafikami a to hlavně v segmentu, kam mají tyto grafické karty namířeno. Co přinesou 55nm GT200 NVIDIA grafické karty je víceméně jasné. V případě referenčních GTX 265 a 285 to bude stejný, či mírně vyšší výkon - zázraky kolem 20% rozhodně nečekejte. Objeví se také větší počet OC edicí (u těch je 20% přínosu reálný ;) ). Asi největší devizou nových 55nm GT200 grafik NVIDIA bude opravdu hodně dobrý poměr výkon za Watt. Jak to bude s cenou, to se ještě uvidí. Díky snížení spotřeb y bude možné uvést konečně také model, který se popere o titul nejvýkonnějšího grafického modelu na trhu. Bohužel v případě GTX 295 se opět jedná jen o jakési fyzické SLI dvou karet s jedním PCIe. Technologicky se pokročilému řešení konkurenčních duálních ATI HD 4870X2, na kterých duální provedení, pokud nevíte, co máte hledat, tak ani nepoznáte, rovnat nemůže. Výkonu to však v současnosti neubírá a GTX 295 vznikla za jediným účelem. Nechce být nejmodernější a ukázkou budoucí cesty, ale chce být nejvýkonnější. Ujmout se výkonnostního trůnu, po půl roku vládnoucí ATI Radeon HD 4870 X2. GTX 295 k tomu dostane dvě jádra GT200 s 240SP, 448bit sběrnici pro každé jádro na každém PCB a 896MB RAM pro každé jádro. Že se cíl tomuhle sendviči SLI podaří, pochybuje skutečně málokdo. V radikálním táboře červených teď samozřejmě začíná panovat lehká nervozita, ovšem i ti se dočkají svých favoritů, kterými zase mohou v diskusích mlátit zelené po hlavě.
Modelům ATI Radeon HD 4000 zanedlouho skončí služební turnus, který ATI stanovila na +/- 9-10 měsíců. Na konci března se má objevit zbrusu nová generace grafik. HD5000, jejich základem bude RV870 vyráběné nikoliv 55nm, ale 40nm a s plnou podporou DX11. Ovšem stejně jako při uvedení, možná dokonce o něco více, řady HD4000, je ATI tajemná jak hrad v Karpatech. O RV870 kolují docela zajímavé spekulace, mohu říci, že tradičně je výsledek složen z absolutně smyšlených, ale také skutečných věcí a upozorňuji také na to, že to co se zdá jako pravděpodobné, tak bývá většinou to zcela vymyšlené a to, co se jeví jako nepravděpodobné, tak je právě ten střípek skutečné vynesené informace, které se ale nechce věřit. Ale uvidíte sami, přiznám sám, že na to, abych složil celou mozaiku, mám stále málo dílků skládačky (pravou je, že kdybych to teoreticky věděl, tak vám to stejně říci nemohu). Jediné je jisté - RV870 nebude jen mírně vylepšené RV770, už jenom proto, že 40nm výrobní proces je hodně jiný a umožňuje opět o kousek posunout hranice možného. Jistý si však jsem tím, že ATI nebude měnit strategii, která se jeví (v současné době ještě více) jako zatraceně dobrá - výroba malého levného a výkonného mainstreamového jádra, které bude základem většiny modelů. Čistě High-endové jádro, tedy skutečnou konkurenci k jádru NVIDIA GT200, od ATI nečekejte ...
Nicméně HD5000 nás čeká až za 4 měsíce. Do té doby co? Kromě snížení cen všech modelů HD4000, což je v současné hospodářské situaci asi jediná skutečná možnost nějak alespoň trochu popostrčit prodeje, plánuje ATI uvést i nějaké speciální, ale oficiální verze vylepšených HD4870 a cosi jsem zaslechl i o upraveném HD 4870X2. Ostatně prostor k vylepšení má ATI docela veliký. Kromě toho, že samo jádro tiká na docela nízké frekvenci, vzhledem k jeho skutečným schopnostem, je tu i možnost nasazení rychlejších modelů GDDR5 pamětí, kde je opravdu značný prostor k vylepšení. ATI totiž začala na pouhých 3,6GHz a modulech s nižší propustností. Ke spekulacím o jádrech RV775XT nebo RV790, názvů se objevilo docela dost, mám asi tolik, že ATI na 90% nepřipravuje žádnou výrobně speciálně upravenou edici jader RV770. Do současné hospodářské situace se to jednak nehodí a také mě to těsně před začátkem výroby RV870 přijde jako nesmysl. ATI bude kontrovat vylepšenými HD4870 modely se zvýšeným výkonem a také nižší cenou.
Každopádně je nutné mít na paměti jedno - současná hospodářská a ekonomická situace má daleko k tomu, na co jsme byli několik let zvyklí. Poptávka klesá a to zejména po dražších grafikách a tak plány výrobců budou notně poznamenány tímto stavem a to nejen, co se týká dnes u současných modelů grafik. Další kolo souboje ATI vs NVIDIA a konkrétně tedy 55nm GT200 a RV770, bude mít podmínky na hřišti odlišné, od těch, které zde panovaly dlouhá léta. Výrobci si samozřejmě věří, ovšem ani jeden ve skutečnosti neví a nedokáže ani odhadnout, co opravdu bude.
Zdroj: VR-zone forum, En.expreview, DDWorld
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|