Příští rok se dočkáme zbrusu nové architektury od AMD s mnoha novinkami.
Společnost AMD dokončuje práce na 5nm architektuře ZEN 4, kde jsou již čipy testovány a vše se připravuje pro hromadnou výrobu, která by se měla rozjet na konci tohoto roku, či začátkem příštího. To znamená, že první procesory na trhu budou moci být někdy v průběhu Q2 nejpozději Q3 příštího roku. A které to budou?
- 5nm RAPHAEL a PHOENIX alias „RYZEN 7000“ – co přinesou?
Architektura ZEN 4 bude dalším výrazným skokem. Cílem AMD je minimálně stejný posun, jako byl mezi ZEN 2 a ZEN 3, tedy kolem 20% nárůstu průměrného IPC atd. ZEN 4 toho ale nabídne podstatně více. Jde totiž o architekturu přímo postavenou pro DDR5 paměti a PCIe 5.0. Zejména ty paměti budou znamenat masivní nárůst propustnosti, a tedy výkonu proti současným DDR4. 5nm výroba TSMC pak nabídne možnost dalšího zmenšení čipů a navýšení taktů.
AMD by se teoreticky mohla u ZEN 4 a nadcházející generace procesorů pro příští rok rozhodnout i pro zvýšení počtu jader/vláken na čip ze současné konfigurace 8/16. Nicméně ačkoliv údajně byly testovány varianty s 12jádry/24vlákny na čip, nakonec se AMD prý u první generace 5nm procesorů rozhodlo ponechat 8jader/16vláken na čip, protože více zkrátka není zatím z hlediska běžného využití nutné a nepřineslo by tak v běžné praxi tak znatelný posun. AMD tak mohlo zapracovat na výkonu jader a lepší efektivitě.
Současně ale díky menším čipům a teoreticky větším procesorům (AM5 patice má být o něco větší než AM4), se dovnitř vejde více věcí. Takže co kdyby procesory s integrovanou grafikou vznikaly jinak, než dosud, kdy se pro ně používá monolitický čip s integrovanou grafickou částí? AMD prý zkrátka využije čipletový design a k těm standardním čipům bez grafiky bude moci „přilepit“ přes Infinity Fabric ještě malý grafický čip. Ostatně místo by bylo i v současných 7nm procesorech, kdy víte, že RYZEN 5 a RYZEN 7, které mají obvykle jen jeden ten 8jádrový čip, jsou fyzicky pouzdrem stejně velké jako RYZEN 9 modely se dvěma čipy. Takže místo toho jednoho by se tam dalo nacpat malé GPU.
A přesně to prý AMD udělá u první 5nm generace procesorů, známých jako RAPHAEL pro běžný desktop. Není jasné, zda by tedy integrovanou grafiku měly úplně všechny procesory. Podle mě ji mít všechny nebudou. Každopádně i monolitický design má své výhody, ovšem čiplety jsou jasná budoucnost nejen u AMD. Otázkou je, jak bude vypadat mobilní verze procesorů ZEN 4 známá jako PHOENIX. Zda také půjde o čiplety, nebo stále monolitický design jako doposud.
- Nejdříve ale dorazí 6nm procesory AMD
Na nové 5nm ZEN 4 modely si však budeme muset ještě počkat. A dává to samozřejmě smysl. RAPHAEL je nejen úplně nová architektura, ale hlavně úplně platforma s DDR5 a PCIe 5.0, kdy produkty pro tyto standardy také budou teprve uvedeny. Navíc RAPHAEL má pokrývat mainstreamový segment. Takže minimálně DDR5 paměti musí být i mainstreamově dostupné. Což vše bude, ale v rozumném měřítku prostě až příští rok. Letos to bude jen pro největší nadšence. Jakkoliv by tedy AMD mohlo hnát věci rychleji, uvede je raději ve správný čas. A to bude někdy kolem poloviny příštího roku.
To platí tedy o desktopových AM5 modelech „RAPHAEL“ a současně serverové „GENOA“, kdy samozřejmě ty samé 5nm ZEN 4 čipy AMD použije i pro novou generaci EPYC platformy. Tam už je víceméně jistý posun ze současných jen 64jader/128vláken na 96jader/192 vláken, díky navýšení počtu čipů z 8 na 12! Pokud jde o mobilní varianty, tedy platformu PHOENIX se ZEN 4 architekturou, ta určitě dorazí až o několik měsíců později, nejdříve tedy ke konci roku 2022, či reálněji zase až v lednu 2023.
AMD nicméně jak už od nás víte, nebude do té doby sedět se založenýma rukama. V současnosti má více teamů a jeden zjevně usilovně pracoval na záložní variantě. Tedy na vylepšení 7nm ZEN 3 architektury a možném využití vylepšené 6nm výroby. Obojí vzhledem k situaci se dočká zjevně využití. Nečekáme samozřejmě masivní generační skok, ale vylepšení to nepochybně bude. Podle posledních informací je tedy desktopová WARHOL platforma skutečně tvořena 6nm ZEN3+ modely procesorů, který by měly do desktopu dorazit ke konci Q3 tohoto roku, tedy cca do půl roku. Současně se spekuluje o tom, že AMD prý novou generaci ThreadRipper procesorů nepostaví na současné 7nm ZEN 3, ale právě na 6nm ZEN 3+. I proto jsme o nich zatím neslyšeli, ačkoliv obvykle je AMD vydává zhruba 3 měsíce po mainstreamu.
Asi nejzajímavější informací je ale fakt, že nástupce povedených mobilních APU CEZANNE, tedy 7nm ZEN 3 v kombinaci s VEGA grafikou, bude REMBRANDT, jenž použije také 6nm výrobu a ZEN 3+ architekturu. Tentokrát ale v kombinaci s RDNA 2 grafikou a hlavně DDR5 paměťmi. Jeho příchod a oznámení se očekává tradičně na lednovém CES 2022, tedy rok po mobilních stávajících RYZEN 5000.
Takže ZEN 3+ bude takovým přechodem na plně DDR5 platformu ZEN 4, kdy u mobilních variant už ZEN 3+ je použití DDR5 jasné, ale největší otázkou je podle mě stále to, zda i desktopové ZEN3+ budou pro nové patice a DDR5 paměti, nebo budou jako poslední hurá pro končící DDR4 platformy. Možné je totiž stále obojí. Osobně bych preferoval DDR5 variantu, ale mnoho věcí nasvědčuje stále použití AM4/TRX40 a tedy DDR4. Uvidíme, ale vypadá to, že speciálně léto bude u AMD zase trochu zajímavé ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|