Obě firmy říkají, že dělají maximum, výroba jede tak rychle, jak to jen jde, ale prostě to nestačí.
Poměrně smutný CES 2021. AMD a NVIDIA měly v plánu představit zajímavé nové grafiky, nakonec se k tomu odhodlala jen NVIDIA, a to jen částečně. AMD nakonec plán představit další novinky rovnou odpískala. Obě firmy pak v rozhovorech v zákulisí přiznávají, že fakticky ztratily vliv na situaci a prostě se vezou spolu s námi a všemi ostatními.
- AMD – mobilní i mainstreamové RDNA 2 (RX 6000) budou tohle pololetí
Původní plán byl představit mainstreamové Radeon RX 6700/6700XT modely na tom menším NAVI 22 čipu, který bude také nejzásadnějším produktem pro mobilní sérii RX 6000M. Jenže situace to neumožnila. Výrobní kapacity jsou plně vytíženy výrobou SoC AMD pro konzole, výrobou ZEN 3 procesorů (včetně nových CEZANNE) a výrobou větších NAVI 22 a velkého Instinct Mi100 GPU, takže na nic jiného teď prostě není prostor.
Poptávka po všem navíc trhá rekordy, výroba jede na absolutní maximum a nestíhá. Nejen AMD, ale všichni výrobci se potýkají s tím, že prostě není dost křemíkových desek, není dost mnoha klíčových elektrotechnických komponent a do toho všeho zdražuje výroba a zásadně zdražila doprava. A jednoduše není v silách samotných výrobců s tím v dohledné době něco zásadního udělat.
AMD oficiálně říká, že se tak alespoň snaží dostat maximum nových Radeon RX 6000 grafik a také ZEN 3 procesorů k běžným hráčům a zákazníkům a nepreferuje prý nutně OEM. Současně opět potvrdilo, že proti původnímu plánu neukončí výrobu referenčních RX 6800/6900 modelů, ale bude je vyrábět, a hlavně prodávat přes své stránky dále. V některých zemích tak díky tomu stále je možnost kupovat reference za ty referenční ceny. Bohužel u nás to oficiálně nejde. AMD také přiznává, že nemá žádné páky na výrobce karet, pokud jde o jejich ceny, a že tlak na zvýšení cen je enormní jen díky znatelně vyšším nákladům na výrobu a dopravu. V USA navíc skončila výjimka, díky čemuž měly grafiky nižší tarify (Donald Trump a jeho Tarify na Čínské zboží). Takže zdraží ještě více. Nicméně nová administrativa by mohla ty tarify snad rychle zrušit.
Každopádně AMD tvrdí, že dělá maximum pro udržení karet na těch cenách, které ohlásila, ale situace není normální, a ještě nějakou dobu nebude. Pokud se ale věci uklidní, AMD říká, že věci se velmi rychle vrátí k normálu, ale není v jejích silách říci, kdy to bude. AMD také oficiálně potvrzuje, že odložila některé produkty, ale má v plánu vydat mobilní a také mainstreamové Radeon RX 6000 modely s NAVI 22 čipem během první poloviny tohoto roku.
V tuto chvíli, co jsem slyšel ze zákulisí, tak vydání RX 6700/6700XT pro desktop bylo odloženo nejdříve na konec března. Uvedení mobilních RX 6000, které jsou postaveny hlavně na tom NAVI 22, je pak naplánováno na Q2. Nejpozději na Computexu, který snad letos proběhne standardně začátkem června (o čemž já osobně dost pochybuji). AMD prostě nemá na výběr za situace, když poptávka je už teď větší, než stíhá výroba po tom, co už má na trhu. Takže uvádět ještě výrazně žádanější produkty, to by věci ještě zhoršilo. Jinými slovy, AMD moc nevěří, že se situace v průběhu Q1 výrazně zlepší, poptávka zůstává vysoká a problémy omezené výroby mnoha věcí také.
- NVIDIA ohlásila RTX 3060 jen na papíře. Mobilní RTX 3000 jsou priorita
Společnost NVIDIA na tom není o nic lépe, než AMD. Obě společnosti nemají problém z hlediska příjmů a prodejů svých produktů, kdy vyhlíží opravdu skvělá čísla (jak by také ne, když snadno prodají všechno, co dokáží vyrobit a není toho málo!). Obě firmy ale naráží na limit, že nedokáží zajistit větší objemy dodávek a současně ztratily vliv na ceny karet. NVIDIA dokonce zrušila prodej svých FE edic, zůstávají už jen na papíře, takže prakticky není způsob, jak ty RTX 3000 karty za ohlášené ceny koupit. Navíc NV se vyhýbá komentářům o tom, kam její výroba hlavně cíli, protože z účetnictví vyplývá, že jednoznačně preferuje těžaře, kterým prodává napřímo před hráči. Pokud jde o hráče, jasnou prioritu mají mobilní RTX 3000 karty, kdy NV chce naposledy využít šance mít zde fakticky monopol. O notebooky i ty herní je rekordní zájem. A díky novým mobilním procesorům AMD je zde také pořádně živo, jenže AMD ještě nevydalo mobilní grafiky RX 6000M, které dorazí až v Q2. NVIDIA si tak ještě naposledy užívá situaci, kdy všechny nové notebooky s RYZEN 5000 a Intel procesory s přídavnými grafikami, mají výhradně RTX 3000 karty s čipy GA104 (RTX 3080M/3070M) nebo GA106 (RTX 3060M). Ty jsou tak naprostou prioritou i před desktopovými modely teď. Prostě tohle je příležitost, kterou si NV nemůže nechat ujít, nebojuje zde o zákazníka, má jistý odběr a může si účtovat co jen chce.
Z toho důvodu NVIDIA sice vydala desktopovou RTX 3060, ale neřekla ani kdy vůbec bude reálně dostupná. Řekla jen, že asi na konci února. Což se téměř jistě změní. Navíc NVIDIA ohlásila tuhle 12GB grafiku za 329 dolarů. Skvělá cena, ale co jsem se bavil s výrobci a distribucí, prakticky všichni kroutí hlavou a nikdo nevěří, že by se za tuhle cenu ta karta objevila. Nejoptimističtější odhady jsou 349 dolarů, realističtější 379 dolarů pro většinu skutečně dostupných modelů, a to někdy nejdříve v březnu. A dostatek těch karet rozhodně nebude, pokud bude pokračovat situace.
Sama NVIDIA zopakovala, že zlepšení dostupnosti a situace na grafickém trhu vlastně v Q1 neočekává. A pro NVIDIA navíc Q1 znamená únor – duben (má je o měsíc posunuté)! Samozřejmě ale dělá maximum pro to, aby vyrobila co nejvíc a prodala za co nejvíce, stejně jako všichni ostatní. Takže upřednostňuje high end verze pro těžaře a herní GPU pro mobilní OEM. A pokud se nic nezmění, tak u tohoto věci zůstanou nejméně do dubna.
AMD ani NVIDIA nedokáží nic udělat s omezeními ze strany výroby. Potíže s nedostatkem materiálu na výrobu čipů řeší všichni. Do toho je nedostatek dalších součástek pro výrobu nejen grafických karet. Ceny výroby vzrostly u všeho, ceny dopravy jsou na několikanásobku normálu a nic nenasvědčuje tomu, že se věci v dohledné době zlepší. Co se musí stát pro zlepšení?
Opadnout poptávka. Což je paradoxně to jediné, co si výrobci nepřejí. Každopádně bez toho se věci nezlepší. Zásadní tedy pro celý svět je dostat Koronavirus pod kontrolu. Očkování musí začít fungovat, tak aby se zase rozjela ekonomika, doprava (což by snížilo ceny) atd. Tohle ale nepochybně zabere ještě mnoho měsíců, vlastně většinu letošního roku (a to jen když všechno půjde dobře a podle nejoptimističtějších plánů). Kapacity výroby sice také rostou, ale jsou zde omezení, která nelze rychle vyřešit. Výrazně by pomohly zákazy těžby digitálních měn a výrazný pokles jejich hodnot, což by zejména pro dostupnost GPU znamenalo možná největší přínos. Zkrátka a dobře, AMD a NVIDIA nemohou dnes sami vyřešit prakticky nic, jsou pasažéři rozjetého vlaku, ve kterém sedíme všichni a všichni společně jej musíme dostat pod kontrolu.
Pokud ještě někdo pochyboval o tom, jak moc je svět propojený, tak už to vidí v praxi. Nejde o jednoho člověka, jednu firmu, jeden produkt. Všechno je spojené se vším, a tak nás musí zajímat, co se děje na druhé straně světa. Svět je vesnice, která hoří a kde momentálně třetina obyvatel říká, že to není problém, že to hořet správně má. Třetina zmateně pobíhá a snaží se oheň uhasit foukáním a třetina kouká a čeká, jak to všechno dopadne …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|