AMD dokončuje RDNA 3 (RX 7000) – nová generace grafik AMD přinese obrovský posun. Všude! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 17 December 2021
altObjevuje se stále více informací o nových grafikách AMD, které brzy zamíří do finále.

 

 

 

 

Být situace na trhu „normální“, vypadalo by to v souboji AMD RX 6000 vs NVIDIA RTX 3000 jinak. AMD má dnes jednoznačně v mnoha směrech lepší a efektivnější herní grafiky (z velké části proto, že stejná RDNA 2 architektura je i v hlavních konzolích a hry jsou na to tedy stavěny a optimalizovány). Bohužel obětovala letos jejich výrobu a růst podílu pro zisk podílu na pro AMD důležitějším CPU trhu, a také pro udržení SONY a MS a jejich konzolí, kam AMD dodává obrovské množství 7nm křemíku, kdy současné konzole používají RYZEN 7 3700 procesory a Radeon RX 6000 grafiku. A stejně to nestačí. Situace s poptávkou a výrobou není stále zdaleka normální.

Radeon RX 6000 tedy z pohledu tržního podílu a prodejů jasně prohrávají s NVIDIA RTX 3000, ačkoliv jsou v mnoha případech nejvýkonnější, nejefektivnější a prostě nejlepší herní karty. NVIDIA má ovšem zásadní výhodu, že své výrobní kapacity u SAMSUNG a část u TSMC, nemusí rozdělovat mezi procesory, SoC pro konzole a GPU. NVIDIA prostě vyrábí jen a pouze GPU dnes. AMD však zažívá rekordní poptávku a drží rekordní podíl na CPU trhu a dodává pro rekordně úspěšné konzole, takže na výrobu GPU jí mnoho prostoru dnes bohužel nezbývá.

Nicméně AMD je jinak více než velmi spokojeno s prodeji a obecně situací RDNA 2 generací, tedy Radeon RX 6000 série. Dokázala překonat vlastní plány a očekávání, vývojáři her se rychle učí s RDNA 2 pracovat a optimalizovat na ně, z čehož budou pro AMD plynout výhody v dalších letech. Přitom jak stále musíme připomínat, tohle je architektura a generace, která dominantně vznikala za omezených kompromisních podmínek v minulých letech. Je to také vůbec první generace high endu po mnoha letech, první generace využívající nový koncept Infinity Cache a nevyužívá ani zdaleka nejlepší a nejmodernější výrobu, kdy proti první generace RDNA 1 vše stále i u RDNA 2 zůstalo u 7nm TSMC bez EUV apod. A tak se prý máme těšit na RDNA 3, kde AMD slibuje velké věci.

  • RDNA 3 bude naprostá pecka – historický obrovský posun

Občas je na škodu mít vysoká očekávání, ale ta jsou zcela na místě u RDNA 3, která se aktuálně dokončuje. Sama architektura je již vlastně zcela hotová, aktuálně se u AMD připravují a dokončují finální specifikace pro samotné čipy, které ji použijí. A podle aktuálních informací se vše již připravuje pro stanovení finálních variant specifikací, tak aby se mohlo vše otestovat na předvýrobních vzorcích samotných grafických karet a následně nejpozději na přelomu Q2/Q3 2022 pustit do ostré výroby.

RDNA 3 bude ale v mnoha směrech největší generační posun na poli GPU za hodně dlouhou dobu. Berte to jako ZEN 2 / ZEN 3, tedy první čipletová CPU, ale na steroidech. Tahle architektura vzniká s rekordně velkým rozpočtem, kdy AMD nikdy nevytvářelo grafickou generaci za takových podmínek, které nyní má. Současně má pro vše ve spolupráci s TSMC vyvinutou speciální verzi optimalizovaného 5nm procesu na míru. A 5nm je více než generační skok proti současným 7nm.

  • NAVI 31 (RX 7900 XT) – Nejvýkonnější GPU nové generace?

Záměrně také mluvím o procesorech ZEN 2 / ZEN 3 architektury, které první přinesly čipletový design, který bude základem prakticky všech budoucích CPU, ale také GPU. První čipletové GPU už je na trhu. Jde o 6nm AMD Instinct MI200x s CDNA 2 architekturou. Ovšem to je zaměřené na výpočetní segment. První čipletové herní/spotřební klasické GPU tak bude právě 5nm NAVI 31. Představte si prostě dvě současná NAVI 21, „nalepené“ těsně vedle sebe, ovšem fungující jako jedno GPU. To je víceméně cílem.

RDNA 3 architektura však přijde s mnoha dalšími zásadními změnami. Tou hlavní je kompletní přepracování jednotek, která dostanou zcela novou konstrukci i označení. Špičkové NAVI 31 bude tvořeno tedy dvěma čipy o celkově 60WGP jednotkách. K tomu bude připojena 256-bit sběrnice a 16GB GDDR6 paměti. AMD prý vůbec neplánuje nějaké zbytečně široké sběrnice nebo více paměti. 16GB je ostatně více než dost, protože je to množství, které má současná generace konzolí a hry tedy nebudou potřebovat natož využívat ještě pár let více. I když 32GB verze prý také může existovat. Nicméně ta paměť bude přeci jen výrazně rychlejší než je u RX 6000 série. V současnosti používá AMD obvykle 16GHz GDDR6 čipy, speciální AiO edice RX 6900 XT mají dokonce novější 18GHz. Samsung však již poslal AMD na testování novou generaci GDDR6 čipů, které mají 20GHz a dokonce i 24GHz. Právě ty tak budou zcela určitě použity u nové generace TOP modelů RX 7000 série použity. Takže propustnost bude mnohem vyšší, nějakých 768GB/s proti 512GB/s dnes.

Samozřejmě hlavním prvkem konstrukce v paměťovém systému bude druhá generace Infinity Cache. Celý tento systém si AMD náramně pochvaluje, ostatně jde o prvek, který nejvýrazněji přispívá k mnohem vyšší efektivitě AMD grafik vůči NVIDIA, protože ta používá klasicky širší sběrnice, rychlejší a více paměti, což však je energeticky i cenově méně efektivní.

Infinity Cache se u RDNA 3 dočká zásadního vylepšení a přepracování. NAVI 31 jako MCM by mělo mít celkem 256MB a to prý jako 3D vrstvu! To je dvojnásobek ve srovnání s NAVI 21. Nicméně AMD prý dokonce testuje i verzi s 512MB, ovšem prý kvůli výrobním nákladům nakonec zůstane asi u těch 256MB. Zde bude hrát roli také takt, kdy ten neplatí jen pro výpočetní jednotky, ale také právě pro tu cache. A AMD se tak prý bude hodně snažit. Referenční takty u NAVI 31 mají být běžně 2,5GHz s tím, že dosažitelné budou 3GHz. S normálním chlazením. NAVI 31 má prý jednoznačně porážet NVIDIA LOVELACE konkurenci, kdy prostě 5nm monolitický čip NVIDIA nemá co do absolutního výkonu žádnou šanci čipletové MCM AMD porazit. Vlastně mu ani skutečně stačit. A AMD tak prý ani nechystá hnát věci na krev. Spotřeba karet s NAVI 31, konkrétně tedy nástupce Radeon RX 6900 XT, bude vysoká, ale aktuálně to vypadá, že skončí u zhruba 375W v případě referencí a až 420W u nereferenčních OC edic. To zní jako hodně a je to hodně, ovšem když dodám, že nárůst rasterizačního výkonu bude někde kolem 2,75násobku dnešní 300W RX 6900 XT, je to nevídaný generační posun jak výkonu, tak efektivity. Ovšem cena tomu prý ale také bude odpovídat.

  • NAVI 32 – odlehčená verze pro Radeon RX 7800/7700?

Druhým MCM řešením má být NAVI 32, které údajně nese 40WGP a 192MB 3D Infinity cache. Karty s ním mají 192-bit a 12GB GDDR6. Takty mají i u referencí atakovat údajně 2,8GHz a i tady má být nárůst výkonu více než dvojnásobek proti RX 6700/6800 modelům.

  • NAVI 33 – mainstreamový 5nm RDNA 3 čip pro RX 7600?

Pokud jde o mainstream, ten má pokrývat klasický „monolit“ v podobě relativně malého 5nm NAVI 33 se 16WGP a 64MB Infinity cache (už prý bez vrstvení). Karty s ním mají mít 128-bit a 8GB paměti a takty budou dosahovat u referencí až 3GHz. Pokud jde o výkon, tak pravděpodobně bude někde v okolí současného NAVI 21 na RX 6900 XT, možná o kousek lepší. Tedy slušný generační posun …

  • To hlavní ale budou ceny (a dostupnost)

Situace na grafickém trhu je horší než příšerná, tedy jen pro nás zákazníky. Pro výrobce i prodejce je skvělá, rekordně vydělávají a prodají vše bez námahy. Samozřejmě u AMD jsou zklamaní, že museli RX 6000 sérii defacto obětovat, protože prostě výrobní kapacity jsou potřeba jinde a čipy speciálně pro desktop mají ze všech současných produktů AMD vyráběných 7nm u TSMC, tu absolutně nejnižší prioritu. Což je správné manažerské rozhodnutí, ale je škoda, že prostě AMD nemůže vyrábět tolik, RDNA 2, kolik by chtělo, a hlavně kolik by trh potřeboval. Jestli to bude u RDNA 3 lepší?

U AMD jsou optimisté, právě v druhé polovině roku 2022 by se měly věci ve výrobě výrazně zlepšovat. A tím prý i dostupnost grafických karet. Pokud jde ale o ceny, tak na rovinu všichni jasně říkají, že dobře už bylo. Ceny materiálů již klesat určitě nebudou, stejně tak nebudou klesat ceny energií. Vysoké výrobní náklady už zůstanou, nemluvě o rekordní finanční inflaci, která naplno udeří v první polovině 2022. K tomu přičtěme ceny nové 5nm výroby, která je výrazně dražší než stávající 7nm. Takže pokud je o nový Radeon RX 7900 XT postavený na MC NAVI 31 s výkonem kolem 2,75x vyšším než má RX 6900 XT, tak prý cena bude opravdu hodně vysoká. Údajně to bude i více než 2000 dolarů (cca 55 tisíc korun vč. DPH) jako doporučená cena. Na druhou stranu, co do výkonu by neměla mít konkurenci, určitě ne v NVIDIA LOVELACE generaci karet.

I menší NAVI 32 bude drahé s cenami kolem 1000 dolarů určitě. NAVI 33 už je výrazněji zaměřené i na dostupnou cenu, ale 5nm výroba atd., prostě grafický mainstream bude běžně kolem 500 dolarů. S tím zkrátka počítejte na beton. Nelze dnes vyrobit mainstreamovou grafiku za 200 dolarů, aby ten odpovídající výkon měla. Na to prostě výroba výrazně dražila a informace také posunula věci jinam, kdy těch 200 dolarů před pár lety bude brzy minimálně 300 dolarů v současné hodnotě.

AMD však nemá u RDNA 3 excelovat jen s výkonem, efektivitou, ale také technologiemi, kdy se zajímavé novinky chystají kolem FSR 2 technologie a dalších akcelerací RT apod. AMD chce zkrátka technologicky dokázat s RDNA na GPU to, co s ZEN na poli CPU a vše nasvědčuje tomu, že se mu to podaří. A bude mít prý jasně nejvýkonnější a v mnoha směrech prostě obecně nejlepší grafické karty na trhu. NVIDIA bude mít s LOVELACE znatelně nižší výkon při výrazně vyšší spotřebě. A ví o tom, takže spěchá s dokončením svých MCM designů, které plánovala až výrazně později. Nicméně zcela určitě v následující generaci nebude možné bojovat o absolutní podíl s NVIDIA, protože obě firmy mají vyrábět 5nm u TSMC, takže ani jedna nebude mít šanci tu druhou kapacitně utlouct. AMD navíc bude samozřejmě 5nm kapacity potřebovat hlavně pro ZEN 4 procesory.

5nm RDNA 3 na pravděpodobně Radeon „RX 7000“ grafikách (název není oficiálně potvrzen), se má podle AMD dostat zcela určitě na trh v druhé polovině roku 2022, žádné komplikace a zpoždění AMD nepřipouští. A stane se tak pravděpodobně začátkem Q4, tedy říjen možná listopad. Měly by tak jít na trh současně se zbrusu novou procesorovou 5nm ZEN 4 architekturou a novou AM5 platformou pro ni. Cíl AMD je jasný a nijak se tím netají. Mít nejlepší PC platformu na trhu, nejlepší a nejvýkonnější CPU i GPU řešení a vše nasvědčuje tomu, že v roce 2022 tohle jednoznačně naplní … Intel a NVIDIA zbrojí hlavně na druhou polovinu roku 2023, kdy NV chce naplno předvést svůj MCM design a Intel chce uvést ARC Battlemage generaci, která má konkurovat high endu od AMD i NV. Samozřejmě AMD nemíní usínat na vavřínech, a už nyní pracuje na RDNA 4, která má udělat hodně věcí kolem čipletů na GPU ještě mnohem zajímavějších … jedinou otázkou tak je, jestli si tyhle nové produkty budeme moci vůbec finančně dovolit. O čem nepochybuji ale, že následujících několik let bude z hlediska rychlosti a velikosti vývoje na poli nejen GPU, těch nejzajímavějších od první poloviny tohoto století a RDNA 3 bude prvním zásadním skokem. Takže si držte peněženky …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-19 19:10:44

Len dva modeli budu na 5nm a to 7900 a 7800 zvyšok na 6nm.
Tie na 6nm vyjdu čoskoro, na tie s 5nm si počkáme do jesene.

Radeon RX 7000 series
Navi 31 (5nm + 6nm?)RX 7900 – between $1000 and $1500
Navi 32 (5nm + 6nm)RX 7800 – between $600 and $1000
Navi 33 (6nm)RX 7700 – estimated at $450
Navi 22 refresh or a 6nm refresh RX 7600 – estimated at $350
Navi 23 refresh or a 6nm refresh RX 7500 – estimated at $250
Navi 24 refresh or a 6nm refresh RX 7400 – estimated at $150
https://twitter.com/greymon55/status/1457929587069837315
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-21 11:21:10

Tak tyhle odhady jsou dost mimo lol. Určitě nástupce 6600xt nebude levnější. Naopak mají všechny modely oproti aktuální generaci MSRP navýšit.
7999xt - 2000$+ (má být nějaká ultra výkonná karta)
7900xt bude MSRP okolo 1600$
7800xt okolo 1200$
7700 okolo 800$
7600 500$
7500 375$
7400 300$
Prometheus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-19 17:25:36

A těžaři všechno koupí a bude velký kulový a ještě vyšší ceny.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-19 18:59:57

Skôr ide o to že nam to môže biť jedno, či skladom budu RX7900 s RTX4090 či nie. Doby kedy stal highend 700 € už su davno preč Ak by za pol roka padli kryptomeny na hubu je ešte šanca že za 2500€ by sme si to kupiť mohli, ale ked nepadnu, 4000+€ a to je v celku hodne za GPU na hranie hier
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-19 19:44:29
avatar
Niekto by mal to ťaženie zakázať, už je toho vyťaženého dosť, stačí keď to bude len na burze. EU tlačí automobilky k nezmyselnému elektru, ale to koľko CO2 sa vyprodukuje na krypto pri ťažbe to už nikoho netrápi.
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-19 21:22:31

Ak za 500€ bude karta s vykonom 6900XT tak s tym nemam ziadny problem. Ale podobnych kecov tu uz bolo dost a ako to dopadlo vsak?
janekjankovatej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-20 01:33:06

Spíš bych řekl že oba výrobci jsou spokojení s tím co se teď děje na trhu (prodají všechno) a koncoví zákazníci jim jsou u zadele
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rusko a Indie přemýšlí nad zák 2021-12-20 11:46:57

No, myslim, ze situace se s grafickymi kartami zlepsi drive, z duvodu zakazu kryptomen v nekterych zemich. Jiz nyni v BC klesa v podstate minimalne 14 dni, mozna vic a tato zprava k rustu take moc neprida: https://www.kurzy.cz/zpravy/625340-rusko-a-indie-premysli-nad-zakazem-kryptomen/
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GPU nebudou! 2021-12-20 12:55:29
avatar
Mýlíš se.
GPU nebudou, protože každý říká: "Chci GPU. Chci GPU." Chci GPU.
Výrobky jsou dostupné až tehdy, když je nikdo nechce.
Kdy myslíš, že to bude?
Třeba nVIDIA zlevnila Jetson, proč asi? To kupujte!
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-20 13:52:03

Kazdej mozna chce GPU, ale nepotrebuje jich stovky, ani desitky a navic, az se budou tezari zbavovat karet, ze uz se jim nevyplati tezit, tak jich budou plne bazary. A mozna se to nebude muset ani zakazovat, ale ceny energii tak vyrostou, ze uz se to nevyplati tezit.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-20 14:42:23

Aby to nedopadlo tak, že se budou kupovat 2 generace staré karty, kterých se těžaři budou zbavovat při nákupu nových efektivnějších karet. Za 2 roky to vidím na nějakou RX 6800 jako upgrade za 1660s a za cenu 8k. Snad je to reálné.
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-20 15:45:16

Jo, myslim, ze je to dost realne.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-21 12:04:09

Dokud bude GPU těžba výdělečná jako teď tak to takhle jistě bude.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-21 13:42:45
avatar
Reálne až na tú cenu, pretože udrie spomínaná inflácia v plnej miere, to nie je možné schovávať donekonečna finančnými inštitúciami.

Možno keď si za tých 8k teraz nakúpiš 0.2oz zlata, potom ho zas zmeníš za fiat, tak ti to výjde.
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Lossless Scaling 2021-12-20 13:40:34

Pokud vůbec budou na trhu, tak budou stát jako cesta do vesmíru, možná více. O spotřebě ani nemluvě.

Já mám rx 6800 xt a díky prográmku Lossless Scaling můžu mít obraz velmi podobný 4K, ovšem s mnohem vyšší výkonností a menší žravostí. Na rozdíl od FSR, který není skoro nikde a DLSS, který funguje jen dna dvou řadách RTX, tak totok jede na všech kartách i ve všech hrách.

Když máte slabší karty, můžete si tím vylepšit výkon. Na steamu stojí tahle sranda kilo.
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-20 21:03:24

Pozice AMD u TSMC není vůbec růžová a to jestli si alespoň "někdo" ty jejich grafiky koupí bude záležet, kolik si AMD u TSMC objedná výroby. Dozvíme se to v predikci samotného AMD během ledna 2022.
Obávám se ale, že to bude opět jako letos velká bída, všichni co si alokují u TSMC pokročilejší výrobu, tak musí dopředu platit, Apple má zamluveno cca 4x větší kapacity než AMD, Mediatek je na druhém místě v aktuálních číslech, AMD až třetí, domnívám se, že příští rok předběhne AMD několik dalších firem co jsou v těsném závěsu a na produkty AMD se podíváme na PR prezentaci a pak už je v reálu moc lidí neuvidí. Škoda.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 735x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 505x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 976x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1203x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 6