G-Sync měla být revoluce, vypadá to ale čím dál tím více v současném pojetí jako zbytečný produkt.
Stačila krátká prezentace AMD na dvou úplně základních obyčejných mobilních PC a bylo vymalováno. O tom, že AMD odpovědělo na všechny otázky kolem G-SYNC technologie, jsme vám již říkali:
Reakce na tuto demonstraci a technologii AMD vtipně nazvanou FreeSync, na sebe nenechaly dlouho čekat. Samozřejmě se ozvala i NV, proti jejíž složité a drahé novince G-SYNC je to celé namířeno. K překvapení mnoha lidí samotná NV, i když nepřímo, přiznala, že FreeSync skutečně principálně funguje, či fungovat může. Vůbec nezpochybnila fungování FreeSync, která dělá to samé co G-SYNC ale bez drahých modulů, nicméně prý to není zdaleka tak jednoduché. Druhým dechem totiž dodává, že G-SYNC je jediné řešení pro desktop, protože v desktopových monitorech je to složitější s elektronikou (konkrétně se scalerem), který prý s variabilní snímkovou frekvencí pracovat neumí. Samozřejmě asi každého, kdo o věci něco ví, tak první co jej napadne je: "a to nejde jednoduše přizpůsobit už ta základní elektronika monitoru, případně firmware? Není to jednodušší a výrazně levnější, než přidávat extra další složitou a ještě hodně drahou elektroniku?"
Odpověď se přímo nabízí. AMD to ostatně také přiznává, že FreeSync nemůže tak jak je v současnosti fungovat hned se všemi monitory (s mnoha to ale může fungovat již nyní), ale jasně říká, že k tomu aby fungovala, by měla stačit většinou jednoduchá úprava elektroniky, někdy i jen firmware monitoru a fungovat to prostě bude - není důvod proč by neměla, když to grafická karta a její SW umožní a stejně tak to umožní i upravený SW a elektronika monitoru. Samotné monitory totiž podporují variabilní snímkovou frekvenci normálně, což AMD předvedlo. A tím se dostáváme zpět ke G-SYNC.
Samozřejmě, že NV bude tvrdit, že bez G-SYNC to jednoduše nejde, i když moc dobře ví, že to evidentně není tak úplně, nebo i zcela, pravda. Ostatně jistě si pamatujete, že ještě poměrně nedávno třeba SLI bez čipsetu NV také prý "nešlo". Je to velice podobná situace, v obou případech NV jednoduše bojuje o peníze s prodávaného HW. Takže bude tvrdit cokoliv, aby si ty příjmy udržela a to až do doby, než už to prostě nepůjde. A někteří jí to samozřejmě budou baštit, či dokonce tyto mýty podporovat.
Faktem ovšem také je, že jak G-SYNC, tak FreeSync vlastně nejsou na trhu. Nepochybně k tomu má G-SYNC mnohem blíže a modul se dá již omezeně pořídit a některý z mála podporovaných monitorů si upravit, ale jako hotové produkty se několik podporovaných monitorů objeví na trhu až v Q2/2014. Ovšem vše nasvědčuje tomu, že prostě G-SYNC je minimálně překombinovaná, rozhodně však notně předražená, i když funkční, tak přeci jen v současné podobě drahá zbytečnost, a že celou funkčnost lze skutečně získat mnohem elegantněji. A co je zásadní, a co tvrdíme od počátku, mělo by to fungovat se všemi GPU na všech monitorech.
Neexistuje technický důvod, proč by to prostě fungovat nemělo. Všechny GPU a všechny monitory spolu komunikují víceméně stejně, tudíž není důvod, proč by to někde běhat mělo a někde ne. NV G-SYNC tak je dost možná zbytečná a předražená, ale rozhodně jí nesmíme upřít, že díky ní se o technologii vyhlazování snímkové frekvence začalo opět mluvit a vše směřuje k tomu, že výrobci grafik a výrobci monitorů velice rychle najdou společnou řeč a bude to standardem, za který nebudeme muset připlácet apod. Přirozeně záleží na tom, zda je celá tahle věc s variabilní snímkovou frekvencí skutečně užitečná.
Zajíc je ovšem rozhodně z pytle venku, G-SYNC v současné podobně opravdu nemá smysl a pokud je celá tahle věc s variabilní snímkovou frekvencí skutečně užitečná, tak jsem si celkem jistý, že už na COMPUTEXU (červen 2014) o FreeSync uslyšíme a hlavně jej uvidíme mnohem více. Co je překvapivé, že to opravdu není žádná velká novinka, což ostatně nebylo ani nedávno tolik propagované 3D. Tak uvidíme, jestli na rozdíl od 3D tohle bude pro domácí běžné uživatele výrazně zajímavější ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|