AMD FSR (FidelityFX Super Resolution) není konkurencí pro NVIDIA DLSS – je mnohem víc. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 20 červen 2021
altTechnologický dokonce otevřený standard, což NVIDIA DLSS nikdy nebude.

 

 

 

 

AMD a NVIDIA jako firmy mají zcela odlišné styly fungování, chování k zákazníkům i partnerům, a zejména zcela protichůdný přístup k technologiím jako takovým. NVIDIA jde vždy cestou maximalizace zisků. Pokud si má vybrat mezi technologií přínosnou pro všechny a technologií přínosnou jen pro někoho, vždy si vybere tu nejsnadnější cestu a nejvýhodnější pro sebe. To je obří rozdíl mezi AMD a NVIDIA. Bylo tomu tak u API VULKAN, u FreeSync a je tomu i u FSR.

NVIDIA DLSS je totiž mnohem levnější a jednodušší na vývoj, zejména z hlediska časových nároků. Funguje jen na velmi konkrétní architektuře GPU, funguje jen s určitými technologiemi a jde o zcela uzavřenou technologii. Přístup AMD s FSR je mnohem nákladnější, vyžaduje delší čas a mnohem více spolupráce. Ale tak je to prostě vždy, když děláte uzavřené technologie pro uzavřenou platformu proti otevřeným skutečně průmyslovým standardům otevřeným pro všechny.

NVIDIA DLSS nikdy standardem nebude. Už v tuto chvíli je vlastně mrtvá, NV ji jen bude tlačit nadále zejména marketingově, protože je to pro ni zatím výhodné. Nicméně DLSS bude následovat stejný osud, jako G-SYNC. Ten už klinicky dávno umřel, jen to „parte“ NVIDIA ještě nevydala. Tváří se, že G-SYNC dále existuje, i když ve skutečnosti všechny nové monitory mají výhradně FreeSync (Adaptive Sync standard). NVIDIA tak nemá na výběr a musí je podporovat. Nutí všechny výrobce to kvůli ní nadále nazývat G-SYNC, i když jím technicky není, protože podle NV přeci nemůže G-SYNC fungovat bez toho speciálního modulu v monitorech ;).

Je to to samé, jako když NV tvrdí, že DLSS technologie jako taková nemůže fungovat bez speciálních jednotek v jejích GPU. Je ovšem jen otázka času, než AMD FSR co by univerzální standard řešící stejnou věc co DLSS, zcela převáží a NVIDIA jej nuceně převezme, ale nadále bude nutit vývojáře her to označovat jako DLSS, aby si zachovala tvář. Ovšem bude najednou „DLSS“ fungovat i na kartách, kde by dnes nefungovalo. Stalo se to s FreeSync, stane se to s FSR. Jsem si 100% jistý.

  • AMD FSR není konkurencí k DLSS

Ač obě technologie řeší fakticky tu samou věc, tedy zvýšení výkonu ve vyšších rozlišeních tím, že nižší rozlišení upscalují inteligentně na vyšší, s nižšími nároky na výkonu GPU a snaží se aby to hráč na výsledné kvalitě obrazu ideálně nepoznal, nejde o konkurenci.

DLSS nemůže FSR dlouhodobě konkurovat, protože DLSS funguje jen a pouze na specifických NVIDIA grafikách, které jsou jen a pouze na PC platformě. Ačkoliv různé podílové průzkumy ukazují výrazně větší podíl na GPU trhu pro NV, ve skutečnosti tyto průzkumy ignorují GPU od AMD dodávané pro konzole. A těch je tolik, že ve skutečnosti má AMD větší podíl. Na herních GPU speciálně. Podle jednoho výzkumu, který tato AMD Radeon GPU z konzolí do celkových čísel započetl, má AMD ve skutečnosti 70% grafického trhu s herními GPU (tedy PC + konzole dohromady).

DLSS ale nikdy na AMD fungovat nebude, protože NVIDIA jej tak nenavrhla a nedělá (není to pro ni výhodné). AMD a jeho FSR ale bude fungovat nejen na Radeon v PC a Radeon v konzolích, ale funguje i na NVIDIA kartách! To by hlavní důvod toho, proč AMD prezentovalo FSR na GTX 1060, na které DLSS nefunguje. Ukázat, že DLSS a FSR nejsou konkurenční technologie.

DLSS je marketing sloužící k prodeji nových karet. NVIDIA nemá zájem dělat hry lepší pro starší grafiky, nemá zájem podporovat starší grafiky, má zájem abyste si co nejrychleji kupovali nové karty. Proto všechny hry s NVIDIA podporou jsou tak mizerně optimalizovány, zatímco hry s podporou AMD jsou často pravý opak a běží bez potíží hratelně i na velmi starých grafikách. No a FSR je univerzální otevřený standard dělající i staré grafiky použitelnější.

  • AMD FSR vyjde v první verzi pro 7 her, další rychle přibudou

Samozřejmě i AMD a jeho FSR se bude vyvíjet, a tak z počátku bude mít do dokonalosti daleko. AMD to nijak nezakrývá a neslibuje na rozdíl od NVIDIA, že to prostě funguje ;). A začne skromně implementovaný v prvních 7 hrách a několika grafických enginech. FSR vyžaduje také spolupráci vývojářů her, které ji musí do svého engine integrovat. Na to zatím naráží DLSS. NVIDIA totiž slibovala mnohem rychlejší implementaci, a ani dnes není všude, kde jej NV původně slibovala. Minimálně polovina her, kde bylo slibováno, se jí nikdy nedočkala a jen pár se jí dočkala a ani tam už nemá z hlediska stáří těch her, vlastně žádný smysl. DLSS vyžaduje také velkou účast vývojářů a NVIDIA jim za to ale musela doposud platit. Ostatně vzhledem k tomu, že DLSS funguje jen na RTX 2060 a novějších, je okruh potenciálních uživatelů z řad hráčů/zákazníků, naprosto zanedbatelný. Ani všichni majitelé RTX grafik DLSS nevyužívají. Vývojáři a vydavatelé her tak mají pramalý důvod se zabývat DLSS a investovat do její implementace. Takže co si NV nezaplatí a sama neudělá, to nemá.

Rozhodně má tahle technologie v běžné praxi podstatně menší využití, než nakolik se jí věnuje prostoru a propagace v recenzích atd. Ale to je její účel = marketing. AMD a jeho FSR je úplně jiné. Vzniká jako skutečný otevřený standard pro všechny. Fungovat tak bude nejen na RTX 2060 a novějších, ale i na GTX 1000 grafikách, všech Radeon od POLARIS architektury výše, a hlavně na obou konzolích. Microsoft a SONY mají speciálně velký zájem na FSR. Mohou totiž snadno nabídnout 4K rozlišení i třeba se 60FPS, nebo dokonce 120FPS, prakticky ve všech hrách, kde budou chtít i když by na to v základu neměl ten hardware dostatek výkonu. Microsoft již potvrdil podporu FSR na Xbox, a SONY to potvrdí brzy.

Právě konzole jsou tak zásadním prvkem toho, že AMD FSR se do her poměrně rychle adaptuje. Mnohem rychleji, než adaptace DLSS, které fakticky už nemá důvod dále existovat. Jiný než marketingové účely. A to přes fakt, že DLSS může z počátku v některých hrách fungovat někdy technicky lépe s hezčí grafikou. Ale rozdíl nebude tak propastný, aby to vyvážilo fakt, že FSR bude fungovat pro všechny a díky účasti velkého množství vývojářů je jen otázkou času, než FSR předčí funkčnost a kvality i toho nejlepšího, co DLSS nabízí. Podle aktuálních úniků na implementaci a vývoji FSR pracuje a spolupracuje značná spousta vývojářů:

Nicméně začátek, tedy FSR v první generaci, bude skromný. Začne to podporou u 7 her s ohlášením pro dalších 12 v blízké době. AMD pracuje i na mnoha dalších a sbírá podměty od samotných hráčů, kde by měla FSR přibýt co nejrychleji. Zásadní je také spolupráce s Microsoft a SONY na aktualizacích her a implementaci do nových. Hry jsou dnes multiplatformní záležitost. Takže pokud by FSR nefungovalo na Xbox a PS, bylo by velmi pomalu implementováno s nejistou budoucností.

FSR bude v první verzi oficiálně zpřístupněno 22.6.2021, kdy si jej budeme moci tedy poprvé vyzkoušet. Očekáváme, že výkon a kvalita budou závislé na výkonu GPU, nicméně zásadní je, že na rozdíl od DLSS, bude FSR tam, kde dává tahle technologie smysl. Tedy bude dělat použitelné slabé a starší grafiky, které by jinak neměly na ta nativní rozlišení už dnes dostatek výkonu v mnoha hrách. Podle mě bude mnohem zajímavější a pro praxi přínosnější srovnat FSR na Radeon RX 480/580 než zabývat se srovnáním DLSS u RTX 3080 vs FSR na RX 6800 XT.

To DLSS neřeší, protože NVIDIA jej udělala jako marketingový nástroj pro prodej nových karet, a tak jej tlačí. DLSS je ale nesmysl zapínat na výkonných RTX grafikách, protože ty kupujeme abychom se na detailech omezovat nemuseli. A DLSS i FSR jsou prostě nižší detaily a nižší kvalita obrazu než nativní rozlišení.

Nicméně ten horší obraz vůbec nebude vadit majitelům slabších karet, nebo konzolí, kteří jsou na nízké detaily a omezení zvyklí. Pro ty naopak budou viditelným přínosem, protože jim v těch omezených detailech podstatně zvýší výkon. Z nehratelných FPS budou mít najednou se stejným GPU hratelnou úroveň FPS. A to je důvodem, proč DLSS a FSR vlastně nejsou dnes konkurencí. DLSS dnes starší grafiky u kterých má podobná technologie smysl, lepší neudělá. Nefunguje u nich.

Pro mě osobně jako hráče, který má prakticky pořád to nejnovější GPU s nejvyšším výkonem, nejsou DLSS a FSR zajímavé, ale pro velkou část a troufám si většinu hráčů, kteří hrají na konzolích a slabších nebo starších GPU, je speciálně univerzální FSR, možná potenciálně největším přínosem za posledních mnoho let. Překvapení to ale není, NVIDIA nikdy nechtěla DLSS tímto směrem vyvíjet, protože to jde přímo proti jejímu zájmu, abyste měnili grafiky co nejdříve. NVIDIA absolutně nenávidí AMD a jeho FSR a fakt, že jej AMD prezentovalo na její GTX 1060, které tak prodlouží životnost a použitelnost. Prostě FSR jde naprosto proti všemu, o co usiluje NVIDIA … ale těžko z toho někdo může být překvapen vzhledem k naprosto rozdílnému přístupu AMD a NV k technologiím i zákazníkům. Obě firmy vyvíjejí a „vyrábějí“ GPU, tady ale veškerá podobnost končí …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 18:54:12

Opravdu se těším, až oživím své 2 rx580 a jednu RX 570. Dokonce i ta ta rx5700 se v mnoha hrách ve 4 k nechytá. U rx6900 je mi to jedno, tam mě to bude zajímat za 3 roky. Co mě ale trápí je výběr her pro launch. Přeci jen to celé postavit na Godfall, které mi v počítači nevydrželo ani 20 minut pro neskutečnou míru nudy a trapnosti není ideální. Kdyby vzali třeba far cry 5 (když má 6 zpoždění) gta5 a řekněme cyberpunk (chápu že CD projekt vývojáři mají jiné problémy), mělo by to mnohem větší halo efekt. Kvůli nové technologii nikdo Godfall do počítače instalovat nebude.
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 19:09:28
avatar
Trochu si zafantazíruji, ale nejřív musím říci, že nevím jakým způsobem je FSR efekt implementovám. Skvělé by bylo, kdyby se dal FSR algoritmus vytvořit uživatelem a např. formou modu implementovat do hry. Třeba skrze Steam Workshop. To bychom se nemuseli spoléhat na vývojáře a měli FSR ve hrách, které už nejsou marketingově v kurzu.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 19:17:23
avatar
Ta podpora her je zatím dost slabá, jedinej titul kterej za to stojí je novej Resident, jinak tam není nic zajímavýho.. musijou to nacpat do her typu Stalker 2 jinak to skoro nikoho zajimat nebude
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 21:04:21

Docela bych to rád po tom 22 na 1660s zkusil.
Vůbec ale netuším, jestli to bude zpřístupněno i NV grafikách, nebo ne.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 22:52:53

Problémom FSR je skutočnosť, že sa jedná o softvérové riešenie, ktoré sa nachádza vo svojej prvej generácií, takže samotný výsledok určite nebude vyzerať dobre. Výhodou je otvorenosť a možnosť adaptovať túto technológiu rôznymi vývojármi. DLSS 2.0 je viazané na špecifický hw. v čipe, preto nie je možné zabezpečiť jeho použitie na iných čipoch, bez tohto hw. Uzavretosť systému má aj svoje výhody, a tým je v prípade 2.0 verzie konzistentnosť a vysoká kvalita výsledku (digital foundry ma k tomuto faktu zaujímavé porovnania, kde obraz s DLSS 2.0 je lepší ako natívny obraz).

V konečnom dôsledku majú oba prístupy klady aj zápory. DLSS 2.0 je tu a funguje, no jedná sa o uzavretý systém náročný na implementáciu (ale povedzme si, zaujíma to konečného zákazníka?). FSR disponuje nižšou kvalitou (podľa ukázaných videí) no je jednoduché na implementáciu, ale na čom záleží zákazníkovi? Podľa mňa na konečnej kvalite, za ktorú sú mnohí ochotní aj zaplatiť. FSR má však dosť potenciálu, čo ukázal EPIC v UE5 deme a myslím si, že pokiaľ sa podarí zvýšiť kvalitu zobrazenia, tak táto technológia môže byť skvelá v konzolách.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-20 23:39:14

Určitě tam bude hrát roli i čas. DLSS také hned nestartovalo s kvalitou poslední verze. Výhoda FSR je implementace v konzolích a rázem je to jiný kalibr, ikdyž je předčasné to soudit. Ten poměr herních AMD/NV GPU jak je v článku zmíněn je celkem přesvědčivý. Já toho nejsem nijak zastáncem, ale prodloužit si životnost GPU není marné. A běžnému pařanovi co má 120Hz monitor a výš jde především o plynulost. Vždyť v mulťáku se hraje na co nejnižší detaily, kvůli FPS a tam to má smysl. No otevřenost a množství her bude rozhodující...
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 06:50:24
avatar
NVIDIA DLSS je totiž mnohem levnější a jednodušší na vývoj, zejména z hlediska časových nároků.

Kde vzal autor tuhle informaci? Nebo je to jen domněnka?

Jinak si myslím, že FSR a DLSS mohou koexistovat vedle sebe. FSR díky své univerzálnosti a použitelnosti na slabších grafikách a DLSS díky kvalitě na NV RTX. Navíc předpokládám, že NV podporu rozšíří i do budoucích slabších grafik, které budou sice podporovat RT, ale bude málo výkonu.
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 08:34:48
avatar
NVIDIA některým vývojářům dělala DLSS implementaci sama a v podstatě zadarmo. Možná to tak stále dělají.

Problém FSR je že to vývojáři musí implementovat sami. Na což většinou nemají buď čas nebo peníze nebo v tom z nějakého důvodu nevidí smysl.
Když už to udělají, tak to asi ani nezkusí optimalizovat. Osobně si myslím že výsledky můžou být lepší než co jsme viděli. Ale to by někdo tomu musel dát víc péče. Což se moc dít nebude.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 09:11:16
avatar
na konzolich to bude pro vyvojare povinnost to tam udelat.. MS i SONY si to prosadi a zaplati a pak uz nic nebrani portovat podporu i na PC verze her.
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 09:38:19
avatar
Bude to povinnost ale bude to tam jen aby to tam bylo. Metro exodus měl už krátce po vydání ray tracing ale rozdíl byl pro mě neznatelný. Byl tam jen aby tam byl. Až enhanced edice kde si s tím vyhráli je ten rozdíl nejen viditelný, je přímo propastný.
S FSR očekávám něco podobného. Bude to tam, bude do dostatečně dobré ale mohlo by to být lepší.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 09:23:28
avatar
Na druhou stranu jsem někde četl, že implementace FSR je jednodušší. Taky očekávám časem lepší výsledky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 10:34:31
avatar
každá technologie, která je dělaná jen na specifický velmi omezený HW a nikoliv aby fungovala univerzálně, je mnohem levnější, rychlejší a jednodušší na vývoj ... to není jen případ DLSS.

samozřejmě že budou, NV se dodnes oficiálně nevzdala GSYNC, ačkoliv je mrtvé a všechno co dnes na trhu je jsou FreeSync monitory a NV jen všechny nutí tomu říkat GSYNC .... takže DLSS tu bude ještě dlouho, NV má na tom postavený marketing ...

nicméně z pohledu technologií je jasné, že univerzálnější FSR by mělo být pro všechny prioritou, protože je to prostě lepší přístup a z jeho vývoje budou těžit všichni majitelé všech relevnantích her a konzolí a také všichni vývojáři her ... z DLSS těží jen a pouze NV.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 11:30:24
avatar
Takže je to tvrzení v lepším případě kvalifikovaný odhad. Ty technologie ale nejspíš fungují hodně odlišně. Tipnul bych si že DLSS pracuje o dost více s HW karty, než FSR. Proto si myslím, že se nedá s jistotou tvrdit, co bylo levnější a rychlejší pro vývoj.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-21 12:10:47

Žiaľ, FSR nevyzerá po vizuálnej stránke až tak dobre, Dlss 2.0 (prvá verzia nebola dobrá) vyzerá na druhej strane skvelo. Viem NV má náskok niekoľko rokov, vďaka čomu je DLSS odladenejšie a FSR je ešte len na začiatku. Výhodou DLSS je práve jeho viazanosť na hw, čo momentálne dodáva skvelé výsledky, ale jeho implementácia je náročnejšia (učenie neuronovych sieti atď.), FSR je jednoduché na Implementáciu, ale vizuál je horší. Teraz sa naskytuje otázka, čo je lepšie riešenie.
shasler [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - FSR možná oddálí upgrade 2021-06-21 10:37:04
avatar
Mám RX580 a FSR může vyřešit situaci s nedostatkem nových grafik na trhu za rozumnou cenu (Ano, když na to máte, tak ji seženete, ale BFU je aktuálně "vyoutován".). Chtěl jsem si pořídit nové PC (Stávající PC mám 8 let a VGA jsem měnil před 4 roky (původní HD4870 odešla)...), ale situace s těžaři a shortery mě nutí čekat. Možná bych byl klidný, ale s novým PC jsem chtěl i nový 32" WQHD(2560x1440) monitor, protože aktuální monitor už se chystá po těch "desítkách" let taky do hrobu. S vyšším rozlišením je třeba silnější grafiku. RX580 možná na některých strojích dá WQHD, ale na mém PC má i na FHD už problémy s výkonem v některých nových hrách. Ano, mohl bych si nastavit nižší rozlišení a nízkou kvalitu, ale to by tečka už byla pěkně velký pixel, ale kdo by chtěl hrát graficky nádherné hry v nastavení "nejnižší"... Zde přichází v úvahu FSR od AMD, které by pomohlo překlenou dobu a dovolilo koupit nový monitor s vyšším rozlišením, ale použitelné na "starých" grafikách.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 708x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1951x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2142x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3970x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1373x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1298x
Komentářů: 1