Zaznamenala další rekordní kvartál i prodeje všeho. Slibuje „znatelné zlepšení dostupnosti“.
Po mnoha bolestivých letech, kdy AMD bojovalo o holou existenci, je nyní díky novým generacím svých procesorů a grafik ve zcela nové pozici. V lepší, než kdy v historii bylo. Přes další rekordní meziroční růst však mnozí poukazují na fakt, že současné výsledky a tržní pozice AMD zdaleka neodpovídá tomu, co by si zasloužilo z hlediska reality a konkurenceschopnosti produktů. AMD má nejen plně konkurenceschopné grafiky ve všech segmentech proti NVIDIA, ale také bez debat nejlepší a nejvýkonnější procesory ve všem proti Intelu. Přesto jsou příjmy a zisky společnosti jen na zlomku toho, co vykazují dohromady oba konkurenti. U samotného AMD z toho sice pochopitelně až tak zklamaní nejsou, přesto skřípou zuby nad tím, že ačkoliv mají produkty, které lidi chtějí, není prostě kde jich vyrobit znatelně více a výrazně podílově zabodovat na trhu ...
AMD by totiž se stávající situací na poli produktů, velmi pravděpodobně dosahovalo podobného úspěchu a růstu, i kdyby situace na trhu byla normální a poptávka po PC komponentách nebyla abnormálně zvýšená. Za normální situace by tak významně ukrajovalo podíl konkurenci a současně ta by se musela snažit. Na trhu by tak bylo pro zákazníky o poznání veseleji. Bohužel současná situace nahrává hlavně těm, kteří nemají dobré produkty za dobrou cenu, ale i tak je bez problémů prodají a snažit se tak nemusí.
- AMD RDNA 2 je a bude nejúspěšnější generace grafik Radeon
Sázka na novou architekturu a generaci GPU speciálně navrženou pro hráče, vyšla AMD na výbornou. Divize SoC vyrábějící RYZEN CPU+ Radeon GPU pro obě nové hlavní konzole, je na rekordech a zájem je obrovský. Prodeje konzolí nové generace jsou také rekordní. SONY oznámilo, že už prodalo bezmála 8 milionů nové PS5. Microsoft pak prodal svých Xbox S/X modelů zhruba necelých 6 milionů. Dohromady tedy více než 13 milionů kusů a vše s 8jádrovým RYZEN 7 procesorem a nemalými GPU Radeon RDNA 2, prakticky úrovně až RX 6700 série. Takže žádné malé čipy, ale opravdu výkonná CPU a GPU. Paradoxně, ačkoliv jde o GPU určená pro hráče, které hráči skutečně budou používat, ve statistikách AMD vs NVIDIA, které zveřejňují statistici, se tyhle miliony výkonných Radeon GPU vůbec neobjevují. Z nějakého důvodu je prostě nezapočítávají, ačkoliv NVIDIA se například těžební GPU započítávají. Asi nějaká náhoda …
Každopádně i GPU pro PC grafickou divize Radeon rostla dvouciferně. AMD prodalo rekordní množství grafik nové generace, bohužel přiznává, že poptávka je stále neobvykle vysoká a mnohem vyšší než výroba a tedy nabídka. Firma potvrzuje, že taková je bohužel situace a dá se s ní dělat jen málo. Přesto slibuje, že prý uvidíme v dalším průběhu roku zlepšení dodávek. AMD totiž oznámilo, že investuje do externí výroby, partnerů a plánuje výrazně navýšit produkci a dodávky RDNA 2 grafik. Jedním z omezení jsou samozřejmě kapacity TSMC, kde už dávno je AMD největším odběratelem 7nm waferů, ale ani to nestačí. Kapacity vyhrazené AMD prý ale stoupají a v Q1 dosáhly nového rekordu. Nicméně existuje ještě jedna zásadní brzda ve výrobě, a to je pouzdření čipů. Továrny na tohle jedou naplno a potýkají se s nedostatkem materiálu. AMD se tak rozhodlo investovat a podpořit hned několik firem, které se v této oblasti pohybují. A to by se mělo v kratším i delším horizontu projevit zvýšenými kapacitami pro produkty AMD.
Šéfka firmy také uvedla, že v probíhajícím Q2 2021 se dočkáme uvedení několika mobilních RX 6000M grafických karet. A v dalším průběhu roku prý uvidíme i dopady zvýšené produkce desktopových čipů Radeon. AMD tak očekává rekordní prodeje svých grafik a další výrazný růst firmy v této oblasti v následujících kvartálech. Přesto přiznává že poptávka po GPU, ať ve formě konzolových nebo samostatných GPU, je extrémně vysoká a snaží se jí prostě stačit. Ač prý zvýšení produkce bude znatelné, nelze v tuto chvíli odhadnout, zda to bude stačit na vyrovnání situace a tedy poptávky. AMD několikrát zopakovalo, že je více než nadšené a spokojené z toho, jak si jeho nové grafiky na trhu a u uživatelů vedou. Ale to nejlepší prý teprve přijde …. Kromě toho, že AMD chystá ještě další RX 6000 modely, dorazí také velké technologické aktualizace v čele s odpovědí na DLSS (a to ještě letos a ve spolupráci s výrobci konzolí). No a pak je tu RDNA 3, které představí v praxi čipletový design a masivní nárůst výkonu s tím spojený. Ale to až někdy kolem Q3 příštího roku.
Do té doby chce AMD po letech výrazně vstoupit do mobilního segmentu s RX 6000M kartami a připravit tak NVIDA o dosavadní faktický monopol. Navýšení produkce u TSMC v případě výroby RDNA 2 karet pak chce zvýšit podíl i v desktopu a zkrátka nabídnout nejlepší herní platformu současnosti, tedy RYZEN + RADEON co nejširší základně uživatelů, kdy AMD zjevně nehodlá ani zdražovat a zůstane cenově agresivní. Veškerá zdražení karet, jdou na vrub výrobců karet a distribuci, AMD totiž přes rekordní prodeje, příjmy a zisk totiž drží marži „jen“ 46%, což je výrazně méně než u Intelu (58,4%) a hlavně NVIDIA. Ta výrazně zdražovala, aby vyvážila nižší než plánované dodávky karet. Její marže prý v posledním kvartále dosahuje ohromných až 65%.
AMD je tedy stále zaměřena na poměr cena/výkon a dobrou cenu, což je pro nás zákazníky dobrá zpráva. Jakmile se tedy poptávka trochu uklidní a projeví se vyšší výroba, měly by se ceny karet rychle stabilizovat. Bohužel si osobně myslím, že bez zásadní korekce či přímo zákazu digitálních měn získávaných těžbou, se rychlé zlepšení čekat nedá. Proto se dnes všichni výrobci víceméně vyhýbají nějakým přesným predikcím a slibům, jak a co bude konkrétně vypadat. A i termíny uvedení nových produktů jsou hodně „pohyblivé“ dnes. Nicméně novinky prostě uváděny budou, bez ohledu na dostupnost. Problém prostě není, že by se produktů jako grafických karet vyrábělo nějak málo. Ve skutečnosti se jich vyrábí více než je obvyklé, zejména u drahých grafik je to výrazně větší množství, ale poptávka je prostě neobvykle vysoká a lidi utrácejí za drahý HW jako nikdy …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|