Ano, je to tak. ATI se v říjnu 2006 stalo součástí AMD a v roce 2010 zmizela značka ATI úplně.
25.10.2006 byla dokončena jedna z nejzajímavějších akvizic s velkým potenciálem posledních let. AMD odkoupilo ATI. Tím se spojily dvě firmy s velmi podobnými filozofiemi fungování, vývoje i přístupu k zákazníkům. Co bohužel měly obě společného byl fakt, že obě firmy byly řízeny inženýry, nikoliv obchodníky. A tak to i vypadalo. Obě firmy se potýkaly s podobným problém, kdy své produkty nedokázaly dostatečně propagovat a prodávat vůči konkurenci, která disponovala silným marketingem a dokonce se nerozpakovala v některých případech i zneužít svého monopolního postavení, pokud neměla konkurenceschopné produkty. Není tak příliš divu, že ačkoliv o ATI byl velký zájem (zejména ze strany NVIDIA), společnou řeč našlo ATI právě s AMD.
Na papíře vypadalo spojení AMD a ATI prostě ideálně. AMD mělo procesory, ATI mělo grafiky a dokonce naprosto dominovalo na poli rodících se SoC platforem. Dohromady tak AMD a ATI mohly stvořit komplexní platformy o kterých se Intelu ani NVIDIA ani nesnilo. Jenže kvůli značné manažerské neschopnosti obou firem, celé spojení bylo od počátku velmi špatně realizováno, nemluvě o tom, že obě firmy už měly v té době určité problémy s vývojem produktů. V první řadě tady ale byla cena, kterou AMD za ATI zaplatilo. Strašlivých 5,4 miliardy dolarů byla neuvěřitelně přemrštěná částka. Udává se, že i poloviční by byla až příliš. A všichni víme, co následovalo, protože vinou dalších manažerských rozhodnutí v návaznosti na situaci, kdy Intel zneužil svého postavení na trhu, následující procesorovou generaci Bulldozer AMD odfláklo. To výrazně prohloubilo problémy AMD, navrch ani spojení s ATI nešlo hladce a samotné produkty to také dost ovlivnilo. Přidejme k tomu ty miliardy, které AMD za ATI zaplatilo navíc, další manažerská selhání včetně katastrofálního rozhodnutí odprodat za pár milionů SoC ATI divizi Qualcommu, díky které následně ovládl rodící se ARM SoC trh a vydělal desítky miliard dolarů. Na to se nabalovaly další problémy, neúspěšné změny ve vedení, mizerné restrukturalizace atd. Zkrátka ukázková spirála, která znamenala, že z extrémně dobrého rozhodnutí o spojení dvou firem s velkým potenciálem, se stala hodně černá tragikomedie.
Nad mnoha věcmi jsme nechápavě kroutili hlavou často v posledních letech a chytali se za hlavu, jak je to vůbec možné. Nicméně se zdá, že přeci jen zhruba před 2-3 lety AMD našlo půdu pod nohama. Našlo nové vedení, které dalo firmě jasný směr, restrukturalizaci začaly fungovat, firma se konečně pořádně domluvila s Intelem na licenční politice i s výrobci svých čipů na rozumných podmínkách. A hlavně firma napnula zbytky sil i financí k vývoji produktů, které by AMD (i její grafickou divizi bývalé ATI), měly vrátit zpět na správnou cestu. Bohužel vývoj chce čas, a tak poslední dva roky AMD jede v extrémně úsporném režimu a šetří na všem, včetně marketingu, bez kterého dnes ale prostě produkty neprodáte, i kdyby byly 10x lepší než konkurence, navíc kdy musíte bojovat s produkty, které rozhodně po všech stránkách lepší nejsou. Přesto se zdá, že se AMD v poslední době probudilo a je přeci jen trochu více vidět, byť se opravdu hodně omezuje na vybrané segmenty trhu (což se nám moc nelíbí, když někde chybí konkurence, ale při omezených možnostech se to asi jinak dělat nedá a je lepší dělat alespoň něco a pořádně, než dělat všechno a špatně.
Jak to bude pokračovat dál, to se teprve uvidí. Před námi jsou opravdu klíčové měsíce, kdy AMD uvede, co poslední roky tak pečlivě připravovalo. Zbrusu novou generaci procesorů ZEN, novou platformu, nové čipsety a také novou generaci grafik. Do toho se zdá být firma úspěšná na poli speciálních řešení a platforem, kde právě těží ze spojení AMD a ATI, tedy procesorového a grafického trhu, kdy nabízí něco, co nikdo jiný nabídnout nemůže (=silné GPU i silné CPU v jednom). Rok 2017 bude zcela klíčový pro další vývoj a pokud se vše podaří, tak to bude první rok, kde AMD a ATI konečně využijí svého spojeného potenciálu naplno a ukáží to, co při oznámení svého spojení vypadalo na papíře tak jasně a zajímavě a že se prostě nedá zkazit … ehm. :/. Po deseti letech je dost na čase. Každopádně ATI jako značka už u toho není. Mnozí to stále ještě nezaznamenali, ale samostatné ATI skončilo v roce 2006 a jako značka definitivně zmizelo ze světa v roce 2010. Dnes je tedy jen jedno AMD. Doufejme, že po letech se vyhrabe z problémů, protože konkurenci potřebujeme více, než kdy dříve. Takže snad bude u příležitosti desetiletého výročí spojení, co oslavovat a obdivovat i na trhu. Brzy se dočkáme veřejných ukázek novinek, a to hlavní bude za dva měsíce na CES 2017.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|