Šéfka společnosti AMD jednoznačně potvrdila high endovou NAVI grafiku. Je na cestě ještě letos?
Prezentace AMD na CES 2020 byla velmi očekávána a nezklamala. Snad jen se někteří diví, že AMD nemluvilo také o ZEN 3 a velkém NAVI GPU, které na letošní rok také chystá. Jenže prezentace měla už tak hodinu, a ne vše by se tam vešlo, navíc se AMD správně soustředilo na produkty, které vychází na trh v Q1 a Q2 2020. Předvést a hovořit o produktech další generace, bude moci letos při jiných příležitostech, a hlavně to bude blíže jejich uvedení na trh. V minulosti bylo AMD vytýkáno, že hovoří o produktech dlouho před tím, než se skutečně dostanou na trh.
Nicméně AMD se samozřejmě nemohlo vyhnout některým otázkám novinářů. Ti se nejčastěji ptají na to, kdy AMD konečně uvede také high endovou grafiku, tedy něco, co bude moci konkurovat třeba i RTX 2080 Ti. Šéfka AMD na to odpověděla, že sice obvykle nemluví o neoznámených produktech, ale v tomto případě může říci, že High end NAVI je na cestě. Je to třetí podobné oficiálně potvrzení nevydaného produktu AMD v posledních několika měsících.
Z průmyslových zdrojů ale víme, že s velkou pravděpodobností dorazí velké NAVI ještě v letošním roce, nejdříve však v Q3 možná spíše začátkem Q4 (přelom září/říjen). S velkou pravděpodobností bude využívat vylepšenou RDNA2 architekturu, kde AMD zapracovalo hlavně na efektivitě a funkční podpoře RayTracingu. Víme, že nový čip již existuje, ale jaký konkrétně je a co očekávat od finálních grafik, to ví jistě jen velmi málo lidí v tuto chvíli. To znamená, že do vydání finálních grafik na trhu zbývá ještě dost času. Obecně se ale hlavně od grafik AMD, čekají v roce 2020 velké věci. Tak velké, že NVIDIA prý bude muset reagovat a vydat také novou generaci, která by mohla dorazit v průběhu Q3 a NV se u nich bude soustředit hlavně na posílení RayTracing výkonu. Rok 2020 by každopádně měl být návratem AMD ke kompletní konkurenceschopnosti a hlavně přítomnosti ve všech segmentech GPU trhu. Jak na desktopu, tak hlavně v OEM a mobilním segmentu.
- AMD ohlásilo nové značení FreeSync
Technologie FreeSync je dnes prakticky standardem. AMD říká, že v lednu bude na trhu už 1000 displayů. Výhoda AMD FreeSync proti z něj vzešlému průmyslovému standardu AdaptiveSync nebo konkurenčnímu G-SYNC je jednak v rozšířenosti, ale také snazším přístupu a kvalitě a rozsahu podpory. FreeSync totiž funguje přes HDMI i DisplayPort na rozdíl od obou dvou ostatních technologií. Samozřejmě vzhledem k různým kvalitám a parametrům monitorů se nutně liší, co je FreeSync jako takové, u kterého toho konkrétního panelu schopno nabídnout. Tohle už jde ale na vrub výrobce samotného monitoru, ne AMD FreeSync technologie.
AMD tak aktuálně přináší nové značení, které by mělo lépe odpovídat tomu, co lze očekávat. Nově je zde tedy základem samotné „FreeSync“, tedy podpora a fungování je, ale může být značně omezená, což je prostě dáno parametry konkrétního displaye, kdy se můžete pohybovat jen ve velmi úzkém frekvenčním rozpětí třeba 40 – 75Hz apod. a LFC nemusí být vůbec podporováno. Pokud tedy chcete jistotu, a hlavně záruku špičkové podpory FreeSync technologie, měli byste vyhledávat monitory s označením „FreeSync PREMIUM“.
Ty už budou mít 120Hz a více, a vždy musí podporovat LFC. Tedy perfektní podpora toho, co jsme dosud znaly jako FreeSync 2. Tyhle specifikace už splní jen kvalitní monitory a panely. No a pokud k tomu dokáží nabídnout ještě HDR, tak dostanou certifikaci „FreeSync PREMIUM PRO“. Tyhle panely dnes tvoří obvykle vyšší a nejvyšší segmenty nabídky monitorů.
Označení jsou možná nová, ale na trhu je dnes téměř 1000 FreeSync monitorů, z toho zhruba necelých 400 modelů dokáže splnit FreeSync Premium, takže výběr už je opravdu bohatý a nejde jen o drahé panely. Co do podpory adaptivního vyhlazování snímkové frekvence, tak AMD FreeSync nemá žádnou skutečnou konkurenci v rozšířenosti a snadnosti přístupu, a těžit z toho můžete jak na monitorech, tak větších panelech, což jsou prakticky TV. Těžit z toho může i nová generace konzolí, která bude FreeSync podporovat (jsou v ní Radeon grafiky), samozřejmě stejně tak PC s grafikami Radeon, včetně těch integrovaných. FreeSync se také bude často objevovat letos u panelů na nové generaci notebooků s AMD platformou. Každý, kdo má možnost ji používat, tak jistě potvrdí, že je velký rozdíl s FreeSync a bez FreeSync, a jakmile si na to zvyknete, už nemůžete jinak :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|