POLARIS je hotov ve všech ohledech, AMD nyní oznamuje, že na řadě je VEGA. Má se NVIDIA bát?
V těchto dnech očekáváme příchod a uvedení na trh prvního z POLARIS modelů. Tedy první 14nm grafickou kartu, kterou bude Radeon RX 480, jež už máme v redakci:
Krátce na to během července dorazí i ještě levnější Radeon RX 470, ovšem stále s POLARIS 10 jádrem, jaké má i RX 480 a pak dorazí i low endový Radeon RX 460 s malým POLARIS 11 jádrem. Tyto desktopové varianty pak doplní i mobilní verze v podobě Radeon RX M490 apod. Vše v následujících týdnech.
Pro AMD tak fakticky práce (z hlediska HW vývojářů) na POLARIS skončily. Na řadě je podle nejnovějšího oficiálního oznámení VEGA, kdy AMD oslavilo významný milník v souvislosti s VEGA, ale jaksi neprozradilo přesně jaký :). Vzhledem k tomu, že AMD má na POLARIS a VEGA dva teamy a ten s POLARIS teď bude pomáhat dokončovat VEGA, pravděpodobně se jedná o faktické dokončení návrhů a všeho a přípravu na ostrou výrobu a přípravu vlastních grafických řešení a použití samotného GPU. Ostatně o tom, že AMD už má první sample vlastních čipů VEGA, víme nějakou dobu. Nyní se tedy evidentně bude ladit příchod prvního z nich, kterým by měl být VEGA 11 (nebo VEGA 10?). Není totiž jasné, kolik jader VEGA, AMD vlastně chystá. AMD zjevně chystá jedno, které se jmenuje VEGA 10, ale pokud bychom měly mít stejnou logiku značení jako u POLARIS, pak je VEGA 10 to větší a chystá tedy ještě menší VEGA 11 jádro, které už by navíc mohlo být hotové a VEGA 10 je to nové velké chystané až pro příští rok. V tuto chvíli nevíme přesně, ale většina se přiklání k tomu, že bude existovat VEGA 11 chystané ještě na letošní rok pro Radeon RX 490 a pro příští rok připravované VEGA 10 je pro nástupce FURY X. Tomu by odpovídal i fakt, že AMD se nechalo slyšet, že to bude ještě nějaký čas trvat než VEGA 10 uvidíme v akci, což by odpovídalo očekávání příštího roku, zatímco už však VEGA je dle roadmapy AMD plánované na konec letošního roku.
- Jak to vypadá a co se chystá?
Podle našich nejlepších samozřejmě ale nepotvrzených informací, které máme nyní k dispozici, by první VEGA (asi tedy menší VEGA 11) mělo být fakticky 28nm FIJI vyrobené 14nm, ale samozřejmě s mnoha vylepšeními a změnami v rámci nové verze GCN architektury s novými prvky multimediální výbavy atd. Nicméně jádro by mělo mít stále 4096 výpočetních jednotek jako FIJI, ale díky 14nm by samozřejmě mělo být výrazně menší, tak odhadem kolem 330-350mm2 a mělo by běhat rychleji, tak kolem 1,25 GHz. Hlavně ale ponese HBM2 paměti i když možná na poloviční sběrnici tedy ne 4096-bit ale jen 2048-bit. HBM2 však odstraní jednu z největších vynucených nevýhod současných FIJI (R9 FURY) modelů, kterými je pouze 4GB paměti. HBM1 má totiž prostě jen 1GB na ten jeden složený čip, které jsou tam jen 4 na grafice. HBM2 má však minimálně 2GB na čip a ve špičkové verzi už i 4GB a chystá se výroba i 8GB varianty. Vzhledem k cenám však lze téměř jistě říci, že Radeon RX 490 s „VEGA 10“ jádrem ponese čtyři 2GB čipy, tedy 8GB HBM2 paměti celkem. Druhým vynuceným nedostatkem současných FIJI modelů je kromě jen 4GB kapacity pamětí i jejich poloviční plánovaná rychlost a samozřejmě ne úplně dodělaný paměťový subsystém ve FIJI které vzniklo tak říkajíc jako testovací prototyp samotného nasazení konstrukce HBM. HBM2 je už na začátku 2x rychlejší než HBM1 a také je na rozdíl od prototypových HBM2 standardem ve výrobě minimálně dvou společností (HYNIX a SAMSUNG).
Takže si to sečtěme. Stejný počet jednotek jako FIJI, ale o zhruba 20% vyšší takt jádra, 2x větší kapacita rychlejších pamětí + dílčí vylepšení efektivity a výkonu samotné architektury. Co tedy lze čekat od Radeon RX 490 i s ohledem na to, co předvádí první 14/16nm grafiky? Osobně bych byl docela překvapený, kdyby RX 490 skončila pod výkonem GTX 1080, tedy s výkonem méně než 25-30% nad Radeon R9 FURY X. I v DX11 by GTX 1080 měla být celkem jednoznačně překonána. Pod DX12 to bude ale rozdíl podstatně větší, ostatně i dnes je mezi GTX 1080 a FURY X v DX12 hrách s AS rozdíl výkonu i jen kolem 10% a RX 490 bude určitě o dost výkonnější proti FURY X než jen 10%. Osobně tak očekávám, že RX 490 skončí zhruba 10-15% nad GTX 1080, tedy zhruba 30-35% nad FURY X a cena přitom nejspíše bude někde spíše kolem 400-450 dolarů (11 – 14 tisíc korun).
Dočkat bychom se měli ještě letos a to někdy na přelomu v říjen/listopad. Vůbec by mě nepřekvapilo, pokud by AMD spojilo uvedení RX 490 „VEGA“ s novým AMD FX-„ZEN“ a AM4. Přímo se to nabízí. Z oficiálního vyjádření a oslav v souvislosti s VEGA je jasné, že se brzy dočkáme nějakých dalších informací. Jak jsem řekl nedávno, AMD se samozřejmě nyní primárně soustředí na uvedení a komunikaci POLARIS modelů a až bude vše na trhu a bude mít tedy plnou pozornost, pak spustí „lákání“ na pořádný výkon pro ty, kteří chtějí hrát ve 4K naplno, chtějí mít VR naplno a chtějí i 3x 4K Eyefinity či brzy se ohlašující 8K. Zatím to vypadá, že vše jde podle plánu. Nejprve zajistit masy a tedy 0-300 dolarový segment, který tvoří 85% trhu a kde je hlavní prostor pro získání ztracených podílových % a vlivu a pak přijde na řadu vyšší segment. Plán, který vypadá realisticky, proveditelně a hlavně v situaci AMD zdaleka nejrozumněji. Jak se ho však podaří naplnit, to nám brzy napoví právě vycházející POLARIS modely. Jak už delší dobu říkám, problémem AMD nejsou produkty, ty má často i lepší než konkurence, problém je, že o tom jaksi většina zákazníků neví, neb se jim to AMD neobtěžuje sdělit a vůbec nekonkuruje marketingu konkurenční NVIDIA. To je největší problém už řadu let. Nikoliv že bychom na trhu neměly vyrovnané produkty, ale nemáme na trhu vyrovnané firmy z hlediska působení na zákazníky … dokáže tohle AMD změnit?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|