Aktuálně probíhající Q2 2018 vypadá pro výrobce grafik mnohem hůře než skončené Q1.
Firmy AMD a NVIDIA se u nedávného představení svých hospodářských výsledků za uplynulý kvartál nechaly slyšet, že grafické karty prodávané přímo těžařům tvoří jen malou část příjmů za GPU. Nicméně o ty nejspíše přijdou během probíhajícího Q2, kde prodeje grafických karet pro těžbu spadly na minima. Mnozí totiž upozorňují, že NVIDIA a AMD ve skutečnosti netuší, kolik hotových grafických karet skutečně kupují těžaři digitálních měn. Obě firmy mluví jen o prodejích svých GPU přímo pro těžaře nebo pro modely grafik přímo určené pro těžbu. Bohužel problémem je, že statisíce až miliony herních grafik, které měly být určené pro hráče, jsou rovněž využívány pro těžbu. AMD a NVIDIA však nemají (a mít nemohou) přesně údaje, kolik takových karet je, protože tyto karty už nakupují těžaři jednak přímo od výrobců karet, nebo z distribuce atd. Můžeme tak celkem v klidu odhadnout, že příjmy, které plynou celkově od těžařů z nákupu grafik a GPU pro ně určených, byly určitě vyšší, než uvádějí AMD a NVIDIA a že značná část herních GTX a RADEON grafik končila u kryptotěžařů.
Ještě v Q1 2018 si výrobci karet užívaly vysoké poptávky, která převyšovala nabídku a většina výrobců prodala vše, co jen dokázala vyrobit a stejně to nestačilo. Celkově dokonce grafický trh posílil a jen desktop zaznamenal růst o 14,5% meziročně, v případě čistě neintegrovaných grafických karet pak byl růst dokonce o 66,4%!
Jinak totiž se situace výrazně uklidňovala, v ostatních oblastech nastal totiž mezi-kvartální pokles a to o 5,7% celkem. Nejhůře jsou na tom mobilní neintegrované karty, které padly o 28,8%, vůbec mobilní řešení celkově překvapivě spadla o téměř 14% mezi-kvartálně a o 3,5% mezi-ročně. Celkově grafický trh proti Q4 2017 spadl o 10,4%. V této situaci celkově nejvíce ztratil Intel, který spadl na podíl 66,6% a ještě před rokem měl 71,1%. Stagnuje NVIDIA, která má 18,4% stejně jako minulý kvartál, ale před rokem měla jen 15,8%. Posiluje dle očekávání AMD, které má 14,9% ze 14,2% a hlavně pouhých 13,1% před rokem. U AMD stojí za posílením kromě desktopu hlavně nová generace integrovaných grafik v nových mobilních i desktopových RYZEN procesorech, které se opravdu ve větším množství dostávají na trh (tím lze jednoznačně vysvětlit pokles podílu Intelu a nárůst podílu AMD, protože v Q1 se právě nové APU procesory AMD dostaly ve velkém na trh).
Čistě mezi AMD a NVIDIA to vypadá, že v Q1 2018 posílilo právě AMD díky výraznému poklesu zájmu o mobilní neintegrovaná řešení NVIDIA a stálé poptávce těžařů. Podílově by tak AMD mělo mít nyní kolem 35% vůči 65% NVIDIA. Ještě před rokem (Q1 2017) mělo jen 27,5% proti 72,5%. Naposledy mělo AMD podíl 35% kolem roku 2013/2014 s HD 7900/RX 200 kartami.
Aktuálně probíhající Q2 2018 zatím slibuje pro výrobce grafik podstatně horší časy. Poptávka těžařů skokově opadla, mnozí hlásí pokles prodejů grafik, a hlavně příjmů o několik desítek %. Odpovídá tomu i situace v obchodech, kam se spousta grafických karet vrátila, jsou skladem a ceny začínají klesat. Je tak jasné, že těžaři skupovali mnohem více karet, než si AMD a NVIDIA připouští. Ostatně to je důvod toho, že NVIDIA po nedávném oznámení rekordních příjmů a zisků, tak místo navýšení ceny akcií přišel propad, protože akcionáři očekávají mnohem hroší Q2 právě díky propadu prodejů GPU. Je otázkou, jak moc to postihne AMD a jak moc NVIDIA, je ale jisté, že k poklesu dojde. Osobně si myslím, že zejména v Q1 šlo minimálně 40% na trh dodávaných herních karet od RX 580/GTX 1060 výše právě na těžbu a zbytek prostě nemohl stačit na pokrytí normální poptávky hráčů. Jsem dost zvědav na výsledky Q2, kdy tedy reálně uvidíme, kolik těch karet pro těžbu skutečně šlo …
Zdroj: JPR
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|