Profesionální edice grafik přicházejí tradičně se zpožděním, proti klasickým verzím.
Profesionální segment generuje obrovské zisky výrobcům grafik. Dlouhodobě se zde více daří společnosti NVIDIA, zejména kvůli lepšímu marketingu a větší softwarové spolupráci s některými firmami. Nicméně v poslední době i zde dělá AMD-ATI kroky, aby to NVIDIA neměla tak jednoduché. V poslední době si AMD-ATI také více všímají různí profesionálové, kteří přišli na to, že s optimalizovaným softwarem je výkon grafických karet ATI výrazně vyšší, než co nabídne NVIDIA. Mnozí tak budou potěšeni, že AMD-ATI přichází na trh s nejvýkonnější profesionální grafickou kartou na světě. Nový ATI FirePro V8800 je vlastně převlečený Radeon HD 5870 s výpočetním výkon více než 2,7TFLOPS.
Karta má podporu čtyř až 30" monitorů (což v profi světě také není zanedbatelná výhoda), jádro RV870 se 1600SP a 2GB GDDR5 pamětí. Výkon karty je dvojnásobný ve srovnání s předchozí generací grafik. AMD dává samozřejmě širokou softwarovou podporu a možnosti využití grafik jsou tak veliké.
Samozřejmě grafika je primárně určena vývojářům, kteří aplikace vyvíjejí, a ti si na ni budou optimalizovat svůj software. Software je alfa a omega a tak výkonný HW je jen jedna stránka věci. AMD-ATI se může chlubit tím, že má nejvýkonnější desktopovou i profesionální grafickou kartou na trhu a to je výhoda, ze které by mělo čerpat. AMD-ATI to podpořilo ještě agresivní cenovou politikou.
V8800 stojí jen 1499 dolarů, což je na profesionální segment opravdu nízká cena, navíc za nejvýkonnější výpočetní grafiku na světě. Konkurenční NVIDIA má zpoždění, připravuje své FERMI TESLA Quadro grafiky, které už před několika měsíci oficiálně představila – mají stát až dvojnásobek a jejich provozní vlastnosti budou kopírovat situaci v desktopu mezi HD 5870/GTX 470/480. Asi by byla i trochu ostuda, kdyby kopírovaly i výkonovou situaci. Ale zde je ještě všechno otevřené a software zde hraje důležitou úlohu. Nicméně ATI má opět časový, cenový i výkonový náskok a začíná se prosazovat zejména v nejvýkonnějších GPU počítačích na světě. Profesionální segment je pro obě firmy velmi důležitý. Pro NVIDIA obzvlášť, protože tam se svým FERMI primárně směřuje, a jak kdysi prohlásila, desktopové grafické karty jí sice dělají tři čtvrtiny celkového obratu, ale profesionální grafiky tři čtvrtiny zisku. To je tajemství toho, proč jsou GTX 470/480 takové, jaké jsou?
Každopádně profesionální segment sledujeme jen jako zajímavost, pro nás jsou alfou a omegou klasické desktopové a mobilní modely herních grafik. Ty jsou samozřejmě naštěstí stále výrazně levnější. Takže pokud se vám 300-400 dolarů za HD 5870 zdá hodně, tak vidíte, že můžete mít i verzi za 1500 dolarů, která se liší v podstatě jen BIOSEM a softwarem a ještě se to může zdát určité části zákazníku, jako vynikající nákup :).
co?? o žádném nevím....dej příklad skvělého kousku, co má USB, sdhc karty, webkameru, gps, min 5MP foťák, výdrž, nejlíp full HD video, ať nemusím komprimovat, 100% web a hlavně nemá omezení, které tupé ovečky ještě obhajujou....o žádném takovém nevím
Tak ještě Ati přijde s něčím přimo proti Tesla kartám s ECC pamětma a nvidia se může začít bát. U profesionálních karet je pro mě záhadou to nekvalitní chlazení. V nejlepším případě je stejné jako u referenční hráčské grafiky, občas je to celoměděný pasiv se směšným větrákem nebo normální pasiv a směšný fan. I hráčské karty můžou mít směšný fan, ale tam se to díky ceně dá i čekat. Na větráčcích se zbytečně šetří i u chladičů procesorů, protože by stačilo málo a efekt by byl velký - viz např. fan u six core Intela za 20 tisíc.
1) profesionálové netaktují - na co kvalitní chladič
2) viděl si někdy workstation kastli ? ta váží jak tank a tah vzduchu ma jak letadlo tam opravdu netřeba zase tak dobře chladit, o chlazení, hluk i vibrace se postará skříň, navíc to jsou stejnak 2 a více procesorový mašiny, takže větrák sem větrák tam...
3)je to levnější a na to firmy slyší, a to opravdu, podívejte se například na notebooky, čím dražší modely to jsou, tím horší displaye používají, a tudíž čím míň parádiček tím líp ;)
Tie zmeny sú tam asi aj v spoľahlivosti, teda na takúto kartu sú už určite použité tie najkvalitnejšie súčiastky a jadrá so stredu waferu, ktorú aj určite prechádzajú oveľa precíznejšími testami...teda vo výsledku sa ti takáto karta jednoducho nesmie pokaziť a tobôž byť nestabilná.
mozno nieje hrac a potrebuje prave ziskat vyhody profesionalnej karty za rozumnejsiu cenu. Zmena z obycajneho radeonu na fire gl bola mozna uz z 1950pro a niekto tu pisal aj o mobilnej 3650 tusim.
AMD má skvělý hw ale chtělo by to větší sw podporu. Poslední měsíce už nějakou snahu vyvíjí a jen tak dál. Nv fandové oponují tím že má AMD teraflopy jako marketing tak by měli dokázat že to nejsou jen čísla v syntetických testech...
Už by třeba mohli zprovoznit tu konverzi videa přes grafiky, zatim jim to moc nejde. Na kódování HD videa by to byla super věc. A aby Nv obhájila dvojnásobnou cenu se bude muset hodně snažit...
Mě tak napadlo jak se vyskytla chyba u tý HD5770 vapor, že chybou biosu se zamkla výkonově na HD5750. Jestli by třeba jen flashnutí biosu z HD5870 do HD 5850, by nešli odemknout zbylé jednotky. Zkoušel to nikdo ?
já si nemyslim, že by to bylo jako u AMD CPU... vzhledem k vytíženosti 40 nm výroby si spíš myslím, že ty zbylé jednotky nebudou plně funkční. Takže se ti může stát, že po flashnutí biosu ta karta bude nestabilní nebo ti rovnou umře a pak už s tim nic neuděláš...
1. Kde mohu karty ATI FirePro koupit? (nejen tyto nově uvedené)
2. Kdo mi poskytuje podporu?
3. Jaký je rozdíl mezi FireGL a FirePro?
4. Jaké aplikace (na desktopu) mohou těžit z akcelerace těmito kartami?
no spis se zeptal spatne... kdyby se zeptal na nejaky vycet SW ktery ty karty podporuje a na jake urovni??? jaky CADy, jaky Video SW a tak podobne (specificke urceni techto karet)v tomhle nema prehled ani spousta "profesionalu"...:-) to uz by stalo za relevantni odpoved?
Neodsuzuj lidi takhle brzo. Známí je na tom podobně. Kreslí výkresy na kompu a díky profesionální grafice mu aplikace vykresluje materiály v RT, analýzy se počítají přes GPU rychle a nevleče se to přes CPU. A hrozně se divý že mu to na stolním PC nefunguje jako na pracovním NB (nemá tam "profi" grafiku, že). Tak je přirozený se o to zajímat.
Prostě problém je v tom že bez profesionální grafiky to jde taky, ale pokud ji mají tak ji nechtějí dát z ruky.
TO Peters:
1 - v obchodech kde jinde tntrade, alza, czc je mají v nabídce pokud by jsi chtěl jinou myslím, že ti vyjdou vstříc
2 - záleží na tom :-D my máme částečnou podporu v licenci softwaru a potom i u prodejce záleží na tom jak si to vyhádáš
3 - profesionální grafiky od ATi byly GL a v roce 2008 se přejmenovali na Pro
4 - solidWorks, 3dmax hledej na googlu
já ho neodsuzuji ty jeho otázky nedávají smysl ... pro běžného uživatele nemají profi grafiky za desítky tisíc korun žádný smysl a ten kdo je využije, se na tohle ptát nemusí
Však co ty víš, možná se v něm skrývá další mistr profík jehož začátky jsou stejně naivní jako u mnohých profíků. Otázku "na co mi bude profi graf. karta" si někdy v minulosti položil každej prof. grafik.
pokud bychom řekli, že minimálně 60% uživatelů kteří využívají výhod profesionálních grafik, jsou z hlediska "počítačového technika" běžní uživatelé, tak si myslím, že bychom se nemýlily. Já osobně znám jediného IT odborníka který používá profesionální grafiky (a nejsem jím já, pokud se mohu označit za IT odborníka :-D). Ostatní lidičky co znám jsou architekti, strojní inženýři a tak podobně a kde koho z nich jsem učil třeba sestřihat a vypálit domácí video.
Takže pokud je Peters studentem třeba střední průmyslové školy v oboru strojírenství, tak pravděpodobně není super administrátor deseti clusterů zajímající se o přechod na GPGPU systém, ale uživatel CAD systému, který by eventuálně mohl využívat výhod profesionálních systémů, o kterých od tebe slyšel podruhé v životě. takže proč by se nemohl takto zeptat že?
Ikdyž pěkná hláška říká: "Pokaždé kdyz se jak idioti zeptáte na debilní otázky na foru, na komunikátoru, proste kdekoliv - a nezeptáte se předtím Googlu - BUH ZABIJE KOŤÁTKO !"
1) zeptej se svého obchodníka. Téměř všichni jsou schopni sehnat téměř vše
2) AMD/ATi vydává ovladače umožnňující samotnou akceleraci, zbytek se zpravidla řeší se support centrem společnosti, jejíž program používáte (a chete pře gpu akcelerovat). Ono to nebývá až tak triviální. Rozhodně jsme ještě neviděl jednoduchá přepínátko cpugpu
3) FireGL se přejmenoval na FirePro, tuším že chvíli byly jako FireGL označovány i najslabší z nových FirePro
4) Tady je výčet: (dole se vybere výrobce a pak se zobrazí podporované programy). Zjistit co všechno je ale akcelerováno a o kolik je to výhodnější se zjišťuje opravdu blbě. Odkaz