AMD představilo mobilní grafiky Radeon RX 6000M – první notebooky ukazují skvělé výsledky v praxi Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 02 červen 2021
altKonkurence se vrací i na mobilní grafický trh. Monopolní téměř 100% podíl NVIDIA končí.

 

 

 

 

 

Hodně smutno bylo posledních několik let na mobilních trhu v oblasti grafických karet. Na výběr jsme zde fakticky měli jen „NVIDIA nebo GeForce“. Což znamenalo kromě nemožnosti si vybrat, a notebooky jako přes kopírák, hlavně velmi velmi vysoké ceny, které s prostředím bez konkurence přichází. Nicméně to vypadá, že alespoň pokud jde o výběr, bude situace zajímavější.

AMD oficiálně představilo svou nabídku grafických karet RX 6000M s RDNA 2 architekturou pro notebooky. Úniky a naše úvodní informace o nich, se ukázaly být naprosto přesné. Takže pokud nás čtete pravidelně jako nejlepší zdroj HW novinek na CZ internetu, víte vlastně většinu věcí. Co nevíte, jak si vedou v praxi, kdy po mnoha letech (ne-li poprvé) máme na výběr výkonné mobilní počítače postavené čistě na AMD hardware. Tedy procesorech RYZEN 5000H a Radeon RX 6000M. Co si AMD pro nás připravilo?

Začněme pochvalou, že AMD označilo své mobilní grafiky přehledně a jednoznačně. Jako RX 6000M, čímž se tak jasně odlišují od desktopových RX 6000 bez M. Tenhle malý, ale velmi podstatný detail naprosto uniká konkurenci, která používá RTX 3080 označení pro mobilní i desktopovou kartu, bez dalšího i pro laika jasného odlišení, ačkoliv se jedná o fyzicky zcela odlišné produkty, postavené na zcela odlišných základech se zcela odlišnými vlastnostmi a výkonem. Přitom v minulosti i NVIDIA označovala mobilní grafiky písmenem „M“ v názvu. Přestala s tím z marketingových důvodů, bylo v tom prostě moc jasno.

Co mají v současné generaci oba výrobci společné, že jejich TOP mobilní model, ač názvem jsou podobné (nebo v případě NVIDIA přímo identické) desktopovým verzím, tak nepoužívají stejná, tedy ta největší GPU daných architektur. Konkrétně NVIDIA a její mobilní RTX 3080 je vlastně upravená desktopová RTX 3070 s GA104 jádrem, nikoliv tedy tím velkým GA102 na desktopových RTX 3080/3090 modelech. To samé AMD. Jeho nová mobilní Radeon RX 6800M má základ v desktopovém RX 6700 XT s NAVI 22, nikoliv tedy v tom velkém NAVI 21 pro desktopové RX 6800/6900 modely. Tohle není kritika, tohle je prostě konstatování. Je jasné, že ta velká velmi náročná high end GPU se pro mobilní počítače vyloženě nehodí. A bylo by to plýtvání, kdy by stejně musely mít značně omezené TDP a tedy i výkon. Použití menších úspornějších čipů je tak jasná volba. A vůbec nám to nevadí, pokud jde to jasně a přehledně označeno a odlišeno od desktopových karet. Což bohužel má jen jeden výrobce …

  • Radeon RX 6800M 12GB

Nejvýkonnější představenou mobilní kartou je zatím 6800M, mající plně aktivní NAVI 22 jádro se 40CU (2560SP). K tomu má 192-bit sběrnici a 12GB GDDR6. Fakticky prostě jde o podtaktovaný desktopový Radeon RX 6700 XT. Ten má ovšem 230W TBP a tomu odpovídající takty 2581MHz pro GPU a 16GHz pro paměti.

Pochopitelně mobilní počítače jsou výrazně omezené chlazením, takže mnohem kompaktnější kartu s 230W TBP nemají šanci uchladit. AMD tedy snížilo TBP na hodnotu 145W, kterou považuje za minimum pro mobilní RX 6800M. Ovšem výrobci mají volnou ruku, pokud chtějí použít více. Minimem je ale těch 145W. Nutno ale říci, že RDNA 2 a NAVI 22 jsou extrémně efektivní řešení, fakticky nejefektivnější současná generace GPU. Takty jádra se i tak u mobilní verze drží vysoko. AMD uvádí minimální takt 2300MHz, v praxi ale v prvních testech drží i tenčí notebooky takt stabilně přes 2500MHz!

  • Radeon RX 6700M 12GB

Ve své podstatě je RX 6700M odvozený od desktopové Radeon RX 6700 bez XT. Karta, která by dávno byla na trhu, nebýt současné situace ve výrobě a poptávce. AMD tak preferuje zcela správně mobilní segment a dodává tam tuto specifikaci s osekaným NAVI 22. Aktivních je tak zde 36CU (2304SP), karta má neobvyklou 160-bit sběrnici a 10GB GDDR6 paměti.

Samozřejmě protože RDNA 2 má Infinity Cache, není ta užší sběrnice absolutně žádný problém. Radeon RX 6700M je úspornější, má TBP (neplést s TDP) nastavené na 135W.

  • Radeon RX 6600M 8GB

Podobně jako v případě RX 6700M, i RX 6600M je postavena na základu grafiky, jejíž desktopová verze by dávno byla v prodeji, pokud by situace ve výrobě a poptávce byla trochu normální. V tomto případě jde o přímého nástupce RX 5500 série s NAVI 14. Zde tedy malé 7nm NAVI 23 jádro s 28CU a 1792SP. I toto jádro má infinity Cache, i když už „jen“ s 32MB.

Karta má 128-bit sběrnici a 8GB GDDR6 paměti. TBP je nastaveno na 100W a má jít tedy o mainstreamové řešení pro cenově dostupné stále solidně výkonné mobilní PC.

  • AMD nabízí kompletní platformu s výhodami

Po letech je AMD schopno nabídnout kompletní platformu, tedy procesor, čipovou sadu a výkonnou grafiku i v mobilní oblasti. A to sebou nese nemalé výhody, které konkurence prostě zatím nemá. V první řadě je to prostě platforma, kde jednotlivé prvky jsou přímo vyvíjeny na spolupráci mezi sebou. To znamená hlavně precizní řízení spotřeby/výkonu s nástrojem AMD SmartShift.

Další výhodou je pak fungování technologií jako AMD Smart Access memory (SAM), FreeSync atd. AMD navíc jasně dává návod výrobcům, jaké parametry by notebooky s jejími technologiemi měly mít. A tak poprvé v historii přichází na trh špičkové notebooky ve všech směrech, postavené kompletně na AMD.

  • Výkon v praxi je skvělý!

AMD neprezentuje produkty jen na papíře, jak je bohužel dnes jinde zvykem. Rovnou ukázala i několik hotových notebooků, které míří na trh. Mezi nimi jsou modely od HP, MSI, LENOVO a ASUS.

A několik těchto firem již poslalo notebooky i recenzentům a tak nemusíme spoléhat na grafy od AMD, ale můžeme se podívat přímo na nezávislé testy:

A ty říkají jasně: „tohle je ono“! AMD je zpět i v mobilní oblasti a zdatně konkuruje NVIDIA. V mnoha případech dokáže porážet i RTX 3080M, ačkoliv ta má stále navrch v RT testech. Na rozdíl od desktopu je také těžké udělat objektivní plně srovnatelné srovnání, protože zatímco desktopové karty můžete použít v jinak identické sestavě s identickým chlazením, u mobilních GPU jste odkázáni na tu kterou konfiguraci a hlavně provedení notebooku a jeho chlazení. A to se prostě liší. NVIDIA navíc jasně nedeklaruje, jaké TDP má jeho RTX 3000 mobilní karta mít, takže jsou případy, kdy mobilní RTX 3080 má výkon sotva lehce nad úrovní mobilní RTX 3070 a případy, kdy je o 15% rychlejší. A všechno je to „správně“.

Navíc nelze porovnávat TDP/TBP hodnotu uváděnou AMD a hodnoty uváděné NVIDIA. Stejně jako u procesorů, kde Intel a AMD udávané hodnoty TDP, jsou naprosto neporovnatelné, protože v praxi se mohou opravdu zásadně lišit. Je to prostě bordel. Jediný způsob, jak to u mobilních PC trochu objektivně srovnat, je tak vzít designově co možná nejpodobnější stroje. Což není až takový problém, když výrobci obvykle mají stejný model šasi osazený Intel i AMD procesory a NV i AMD grafikami. I když i tam samozřejmě drobné konstrukční rozdíly existují. Nemůžeme ale prostě vytáhnout ty mobilní karty a otestovat je v jednotné sestavě, takže to nikdy nebude úplně objektivně/vědecky přesné měření, jako můžeme dělat v desktopu.

Celkově recenze pro AMD a jeho RX 6800M vycházejí velmi pozitivně, tím spíše, že v kombinaci s RYZEN 5000H jde o nejefektivnější mobilní platformu z hlediska výdrže na baterie atd. Ten výkon je výborný, bez potíží poráží mobilní RTX 3070 s v mnoha případech dokáže konkurovat i mobilní RTX 3080. To je důležité hlavně proto, že ceny RX 6800M verzí notebooků jsou mnohem blíže RTX 3070 variantám, než silně předraženým RTX 3080 modelům, které beztak kupuje velmi malá část zákazníků. Takže fakticky na trhu bude RX 6800M stát spíše proti RTX 3070 modelům, což je zásadní pro velkou část potenciálních kupců, protože tyhle konfigurace jsou cenově mnohem dostupnější. Samozřejmě ostrý souboj je a bude i níže, kdy AMD ovšem jednoznačně má v tuto chvíli poprvé po letech ve všech ohledech více než konkurenceschopnou nabídku. Její hlavní výhodou je pak kompletní a komplexní platforma, což Intel ani NVIDIA v tuto chvíli nabídnout nedokáží.

Samozřejmě se na DDWorld.cz podíváme i na nějaký takový notebook s RYZEN CPU + Radeon GPU. Do prodeje by se měly dostat ještě tento měsíc, další pak v průběhu léta.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-02 14:38:38

Já tedy nikde zatím naceněné notebooky s novými GPU nevidím.

EDIT: Tak jsem našel jedinné info a to, že první Asus se má začít prodávat od 1800 Euro v Německu, ale neví se kdy přesně a co to bude za konfig.

Vzhledem k tomu, že 1800 Euro je cca 47tis a třeba Lenovo prodává nové Legiony s RTX3070 za 35tis

Ale zase RTX3080 začíná na 60tis, tak kdyby to mělo opravdu takový výkon, tak i za 46tis paráda.
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-02 20:20:34
avatar
A hlavne nezapominat ze ty levnejsi ntb s RTX 3080 jsou realne pomalejsi jak nektere s RTX 3060...
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-06-03 07:59:04

To že míří na trh ještě neznamená že dorazí. Aby to zase někde netěžilo.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Teším sa na ďalší rok 2021-06-02 15:40:10

Toto veľmi rád vidím. Dúfam, že sa notebooky budú predávať a že prídu aj na Slovensko s QHD displejom. Verím, že ďalší rok prídu Rembrandt APU s DDR5 a Gen4 podporou. Ak by napr. Asus uviedol G17 Advantage Edition s webkamerou, ssd čítačkou a otlačkom prsta s Rembrandt APU a QHD 144+ Hz najlepšie OLED displejom a Radeon 7800M, tak idem ihneď do toho.

Každopádne som rád, že AMD Advantage existuje a rozbieha sa. Ďalší rok s príchodom Rembrandt APU-čiek bude veselo.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 715x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1960x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2150x
Komentářů: 6
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3974x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1377x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1300x
Komentářů: 1