Před rokem AMD slíbilo, že u HD 7000 grafik uvidíme nevídaný vývoj výkonu ovladačů.
Asi každý z nás by mohl dlouze vyprávět o věcech, které nám výrobci a mnozí další slibují a nikdy je nedodrží, nebo zdaleka ne v takové míře, jak nám to růžově při slibování malují. Nevím, jestli si na to někteří pamatují, ale při vydání grafických karet Radeon HD 7970/7950 v lednu roku 2012, nám AMD slibovalo, že během následujícího roku uvidíme nevídaný výkonový nárůst a vývoj na poli ovladačů pro tyto grafiky zbrusu nové architektury GCN. Klidně můžeme počítat s nárůstem až v desítkách %. Nejeden čtenář měl určitě vážné pochyby a námitky jako že ten zase kecá a slibuje, byly velmi časté.
Grafické karty Radeon HD 7970/7950 jsou na trhu přesně rok (ano je to tak, už rok) a někteří si vzpomněli na tento slib společnosti AMD a vytáhli tedy karty k otestování, jak byl naplněn. Aby to bylo jednodušší, udělal známý magazín HAOCP test ve 4 velmi populárních hrách současnosti s ovladači, které vyšly v lednu a na konci roku. Tedy s lednovými RC11, se kterými HD 7900 vycházely a prosincovými Catalyst 12.11, které rok 2012 uzavřely. Výsledek překvapil i největší optimisty:
Zejména majitelé populárního Radeonu HD 7950 3GB vydělali na vývoji ovladačů neuvěřitelným způsobem. U všech těchto zásadních her byly naměřeny obrovské nárůsty výkonu u dvou her dokonce 60%! U HD 7970 byly naměřeny nárůsty menší, ale zde autoři připomínají, že v testu nejsou zahrnuty nejnovější ovladače z poslední doby, které s výkonem u HD 7970/7970 GHz pěkně pohnuly. Rozdíl mezi HD 7970/7950 bude způsoben asi tím, jak AMD dokáže využít menší počet aktivních výpočetních jednotek jinak stejného jádra u HD 7950.
Tyto výsledky testů vysvětlují, proč se v některých posledních aktuálních recenzích objevuje výkonově HD 7950 na úrovni GTX 670 někdy i výše. Někteří majitelé HD 7950 si také dříve stěžovali v některých hrách na určité trhání obrazu, i to by mělo být s několika poledními ovladači minulostí. Ačkoliv se normálně říká, že dobrá zpráva není zpráva a proto jsou média zaplacena hlavně špatnými zprávami, je dobré si občas říci i to, že se něco daří a povedlo. AMD tak nejen že svůj slib ohledně nevídaného vývoje na poli ovladačů a slibovaného velkého nárůstu výkonu u HD 7900 grafik splnilo, ale výrazně překonalo i ta nejoptimističtější očekávání. Smekám a přiznávám, že jsem AMD hodně podcenil - polepším se :).
Může být totiž ještě lépe. AMD stále těsněji spolupracuje s vývojáři her i vývojáři herních technologií, což je hlavně proto, že je dodavatelem jak procesorů, tak grafických technologií pro právě představované "PC konzole" PlayStation 4 a Xbox 8. Spousta her nyní dostane přímo optimalizace pro GCN architekturu Radeon HD 7000/8000 grafik (i AMD x86 CPU), z čehož samozřejmě budeme s náležitým HW v našich PC těžit. Takže nárůsty výkonu HD 7000 grafik rozhodně nejsou u konce a tato architektura bude aktuální +/- v současné podobě ještě 3 roky nejméně. Doufejme, že AMD toto tempo udrží.
Vůbec musíme AMD za vývoj ovladačů v posledním roce hodně pochválit. A chvála je slyšet ze všech stran, dokonce i od uživatelů Linux a Mac platforem, kteří by si dříve o AMD/ATI grafiku neopřeli ani kolo. Stejně tak u CrossFire podpory jsme příjemně překvapeni, protože téměř 100% přínos druhé grafiky není u mnoha dnešních her žádný problém. Samozřejmě se nadále objevují flame hádky o tom, kdo má lepší ovladače, ale fakta a vývoj v posledních měsících oprávněně výrazně přispívají ke zlepšování pověsti i pozice AMD. Osobně se mi líbilo, jak AMD zrušilo pravidelné každoměsíční vydávání jedné verze ovladačů. Byl s tím totiž problém, že než ta verze dostala certifikaci a všechno, byla vlastně už zastaralá a neměla potřebné vychytávky a podporu nových her. Takže nakonec skoro neviditelně vedle toho vycházely různé hotfixy atd. AMD tak už na certifikaci nečeká a klidně jednou za pár dní vydává novou verzi ovladačů s aktuální podporou pro aktuálně příchozí hry a už nemusíme na nic čekat. Hodně to bylo vidět třeba u Crysis 3 a bude to vidět i dále (doufejme).
Zdroj: HardOCP
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|