Klasické duální grafické karty stále existují. A to i v nejnovější RDNA 2 generaci! Ale jen pro někoho.
Apple možná plánuje vlastní výkonná CPU a GPU, ale zatím stále spoléhá v oblasti výkonných GPU na AMD, se kterým úzce spolupracuje. AMD totiž pokračuje ve vytváření speciálních modelů, které jinde než v Apple Mac prostě nenajdeme. Majitelé Mac Pro počítačů se tak nově dočkaly zásadního upgradu. Nová RDNA 2 grafická architektura je nově k mání i zde. A to nejen ve formě jednočipových karet, ale překvapivě i extrémně výkonné duální verze.
A to si AMD ještě nechalo kus výkonu v záloze. Nejvýkonnější variantou je totiž Radeon PRO W6800X Duo s dvojicí NAVI 21 čipů, ovšem jen ve verzi se 60CU každý (dohromady tedy 120 jednotek a 7680 stream procesorů). Karta má k dispozici 64GB GDDR6 paměti. TGP je velmi solidních 400W, což na tak extrémně výkonnou a vybavenou duální kartu není vůbec špatné. Speciálně když stejnou spotřebu má mnohem slabší a hůře vybavená desktopová jednočipová RTX 3090 od konkurence (samozřejmě pro Apple nepoužitelná).
AMD ale z nějakého důvodu nepoužila plně aktivní čipy. Přestože takovou verzi v jednočipové verzi má. Jmenuje se Radeon PRO W6900X a nese těch 80CU a 5120SP. Karta má 32GB paměti a 300W TGP. Jde tedy o profesionální verzi RX 6900XT na míru APPLE Mac Pro platformě. Existuje také ještě varianta odvozená od RX 6800, jménem Radeon PRO W6800X se 60CU a 3840SP. Také má 32GB paměti a 300W TGP.
V případě těchto karet určených speciálně pro Mac Pro počítače, čemuž odpovídá to speciální PCB a sloty. Jde ale hlavně o výpočetní výkon a profesionální nasazení. Samozřejmě proti starší VEGA II architektuře a verzím je zde značné zlepšení v mnoha oblastech, ačkoliv RDNA 2 není primárně zaměřeno na výpočetní oblast. Největší zlepšení je tak v oblasti efektivity. Apple samozřejmě poskytuje také pořádnou SW podporu tomu všemu na míru v rámci své MacOS platformy.
Původní Radeon Pro VEGA II DOU má 14,2TFLOPS FP32 při téměř 500W. Nová Radeon Pro W6800 DUO má 22 TFLOPS FP32 při 400W a dvojnásobek paměti k tomu. Slušný posun, přitom 7nm výroba zůstala stejná.
- Duální herní Radeon se nechystá …
Je trochu škoda, že se duální karty s dvojicí NAVI 21 čipů, nedočkáme ve herní verzi „Radeon RX 6900 X2“. Byla by to s velkým náskokem nejvýkonnější grafická karta na trhu. Nicméně asi to dává smysl, protože by musela stále využívat systému CrossFire, který už nějakou dobu AMD nerozvíjí, protože jak víme, nefunguje zdaleka všude a se 100% přínosem druhého GPU. Budoucnost sice patří vícečipovým GPU, ale v rámci čipletů. A to tak, že systém bude tyto čipy brát jako jeden velký. Nebude to tedy spoléhat na CrossFire a tedy nutnost jeho ladění pro každou hru či aplikaci zvlášť a další nevýhody. V případě profi řešení, které je spíše o výpočetním výkonu a nasazení, není a nebylo využití duální grafiky tak komplikované, proto také AMD začne s čipletovým MCM řešením právě v této oblasti.
Prvním takovým řešením bude čistě výpočetní CDNA 2 architektura, tedy AMD Instinct MI 200, které již firma dodává prvním partnerům a oficiálně jej představí brzy. Instinct Mi 200 je však čistě výpočetní HPC řešení, které totálně v této oblasti převálcuje i tuhle novou duální RDNA 2. Ovšem na profesionální klasické karty tohoto typu se nepoužívá. Proč? Protože nemá ani všechny potřebné obvody pro fungování jako klasická grafická karta. Nicméně následovat jej bude RDNA 3, které také bude MCM čiplet a jakkoliv se výkon duální NAVI 21 zdá vysoký, nové 5nm NAVI 31 řešení, plánované na příští rok co by základ pro Radeon RX 7900 XT, jej překoná výkonem tak dvojnásobně. A to nejspíše bude mít jen 350 – 400W TGP. Takže jakkoliv by se nám duální RX 6800/6900 líbila co by technologický demonstrátor dnes, si nedává žádný smysl vzhledem k tomu, co AMD připravuje ve formě multičipového řešení RDNA 3 nespoléhající na problémové CrossFire a dosavadní styl multiGPU řešení …
Každopádně majitelé Apple Mac Pro jej asi ocení, protože je rozhodně znatelným zlepšením proti dosavadní nabídce GPU. Apple si ji také hodně cení. Osadit můžete až dvě tyhle duální monstra. Cena za jednu je 5200 dolarů (nebo 9600 dolarů při nákupu dvou). Jednočipová W6900X stojí 5600 dolarů, což je docela balík. Teď se tak třetí a nejslabší verze v nabídce v podobě Radeon PRO W6800X zdá extrémně výhodná, protože za ni Apple chce jen 2400 dolarů. Najednou se tak ani ty současné skalperské ceny za běžné herní Radeon RX 6700/6800/6900 karty, nezdají tak strašné ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|