FreeSync je stále populárnější a dnes obrovsky rozšířený. Stále jej podporují jen grafiky AMD.
Musíme upřesnit jednu podstatnou věc. FreeSync je stále standard, který vlastně podporuje jen AMD s jeho Radeon grafiky. NVIDIA podporuje jen výchozí univerzální základ v podobě AdaptiveSync, jež z AMD a jeho FreeSync přímo vznikla a je odvozen. NV ale nepodporuje řadu rozšíření, které dnes aktuální verze FreeSync 2 HDR (s povinným LFC) nabízí. Oficiálně také NVIDIA podporuje jen několik monitorů z těch několika stovek, které na trhu jsou. Plné využití technologií a přínosu FreeSync 2 HDR je tedy stále možné jen v kombinaci s AMD Radeon grafikou a o tuto výhodu AMD tedy rozhodně nepřichází. Bohužel NVIDIA tedy nepodporuje FreeSync a nedokáže nabídnout plné využití celé řady FreeSync monitorů, které jsou na trhu.
AMD si právě pro testování novějšího a vyspělejšího FreeSync 2 HDR připravila nové DEMO, které nahradí dnes už nedostatečné původní Windmill demo, které FreeSync jednoduše ukazovalo v praxi a dokázalo tedy přehledně zprostředkovat co vlastně technologie vyhlazování a synchronizace snímkové frekvence přináší.
FreeSync 2 nicméně zásadně rozšířilo FreeSync alias AdaptiveSync standard o další prvky, jako je HDR a především LFC a další povinné prvky, které v případě monitorů jen s FreeSync/AdaptiveSync nemusely být přítomny vždy. AMD tedy nabídne nové technologické demo, kde lze všechny prvky opravdu otestovat. Jmenuje se OASIS DEMO:
Už jsem ho mohl vidět v akci, rozhodně zajímavé a opět názorně ukazuje o čem jednotlivé technologie jsou a jaký mají přínos. Finální verze bude samozřejmě opět dostupná všem, ale nevím, kdy přesně to bude. Určitě ale šikovný jednoduchý nástroj.
Je sice hezké, že v tom marketingovém materiálu AMD mluví o low-latency HDR gaming, bylo by ale fajn mít teda na trhu nějaký HDR1000 herní monitor. Zatím nejlepší z pohledu HDR hraní je prý Samsung CHG70, který má ale jenom edge-dimming a 8 zón, zatímco na běžné HDR televizi jsou celé stovky zón...
Kdo chce skutečný HDR monitor, má na výběr ze dvou předražených možností od Asus/Acer, kdy za 4K 144Hz HDR platí přes 60.000,- a ani jeden z těch monitorů FreeSync neumí.
Ja si brusím zuby na Asus XG438Q, jedná sa o novinku s HDR600 štandardom, 43 palcový panel s 120 Hz frekvenciou.
Dúfam, že ho Asus najneskôr na computexe pustí do predaja.
V HDR sa moc nevyznám, ale nebude HDR 600 obmedzovať nejako vyslédnú kvalitu HDR obrazu. Ako sa v skutočnosti správajú monitory, ktoré podporujú hdr, keď do nich pošlem sdr obraz?
HDR600 bohužel není plnohodnotné HDR s FALD, je to spíš něco na úrovni toho výše zmíněného monitoru Samsung. V zásadě to je monitor, který má širší rozsah barev, větší svítivost a může mít nějaké zóny podsvícení, ale zase bych čekal rámcově jednotky nebo desítky, určitě ne stovky nebo tisíce, které jsou na skutečné HDR potřeba.
Jak se chová monitor při přepínání mezi HDR a SDR záleží na implementaci výrobce, někde je pak SDR obsah málo saturovaný, jiné monitory se umí automaticky přizpůsobit. Vše navíc zhoršuje špatná implementace ve Windows. Obecně platí doporučení HDR mít v systému vypnuté a zapínat ho pouze pro jednotlivé hry, které to podporují.
Newska o ničem - chybí zásadní informace. Co přesně znamená freesync2 demo - tj. buďcnejde vůbec spustit s aktivním freesync1, nebo: běží na FS1 ale jen bez HDR a dalších FS2 featur? Nebo běží i na adaptive syncu?