Žádný zahraniční investor, vše zůstává doma. AMD však dělá dvě velké kroky a snad správně.
Minulé roky byly pro AMD a mnohé pozorovatele, doslova utrpením. Střídání vedení, střídání strategií, střídání směrů a to všechno za situace, kdy na tom AMD nebylo moc dobře, kdy část jeho novinek na poli HW je zdržována nedostatky na poli výrobních procesů a mnohé produkty AMD trpí nedostatky na poli software a jeho využitím moderních možností, které procesory a grafiky AMD nabízejí. V mnoha ohledech AMD sice zjevně zaujalo správnou strategii, jenže některé věci se prostě nedají vyřešit přes noc. Problémem se tak pro AMD staly hlavně peníze pro aktuální provoz a investice, protože klesají prodeje starších generací produktů a nové ještě nemohou jít na trh.
Mnozí tak opět spekulovali nad krachem AMD, či jeho převzetím ze strany třeba společnosti SAMSUNGu nebo dalších výrobců. Tématu jsme se několikrát věnovali a tak jen zopakujme, že to celé má pořádný háček. Přesto, co si o AMD někteří myslí, AMD je klíčovou technologickou společností USA s vazbami na státní sektor a zakázky a s crosslicenčními dohodami s mnoha dalšími klíčovými US společnostmi, v čele s například Intelem (dohody platí vzájemně a na technologiích AMD jsou tak závislé i některé produkty Intelu atd.). Převzetí AMD tedy nějakou čistě Asijskou společností je tedy asi tak reálné, jako že zítra vybuchne slunce. Prostě na to zapomeňte, takový krok by musel schválit nejeden americký úřad, už jen proto, že AMD představuje jedinou konkurenci Intelu a NV a k tomu prostě nikdy nedojde. AMD tedy muselo najít pomoc "doma", ve státech (USA). A podle posledních zpráv našlo.
Už pár dní se přetřásá informace, že AMD "odprodalo" 20% vlastní společnosti soukromému investorovi. Tím má být kapitál kolem společnosti Silver Lake. A to není žádná neznámá firma. Tahle společnost investuje obrovské peníze do technologických firem po celém světě a drží v nich investice za mnoho desítek miliard dolarů. Investice do AMD je tedy pro tuhle "partu" jen pár drobných. Ve svém portfoliu má tato investiční společnost takové giganty, jako Alibaba Group, DELL, Motorola a mnoho mnoho dalších významných firem.
Aktuálně má AMD hodnotu jen kolem 1,5 miliardy dolarů, což je smutný výsledek, ale důsledek velmi chybných rozhodnutí minulých vedení. A to ať už jde o restrukturalizace nebo o produktová rozhodnutí, vedoucí k zaostávání a zdržením. AMD výrazně ublížila akvizice s ATI, což sice bylo technicky více než správné a výhodné rozhodnutí s velkým potenciálem a firma z toho opravdu výrazně produktově těží, jenže podmínky, za kterých se tak stalo, už byly naprosto špatné. Hlavní problém bylo extrémní předražení ATI, za kterou AMD zaplatilo v roce 2006 nevýhodných 5,4 miliardy dolarů! Faktická hodnota ATI ale byla méně než poloviční! V kombinaci s dalšími faktory (některé ovlivnit nemohla) se AMD dostalo do spirály problémů, které se projevují dodnes. AMD se je snažila řešit různými restrukturalizacemi, některé ale citelně AMD ublížily a firmu opustili klíčoví lidé včetně důležitých inženýrů. Některá rozhodnutí pak také vedla ke zbavení se části firmy, což se minimálně v jednom případě ukázalo jako kardinálně stupidní krok. Řeč je o mobilní divizi ATI, kterou AMD prodalo QualCommu za pár drobných a pár let na to začal boom SoC a QualComm díky ATI technologiím ovládl pole a vydělal miliardy. V posledních 2 letech se však AMD podařilo dostat zase řadu lidí zpět, ovšem firma zase zaváhala na poli prodejů a hlavně marketingu. Je tedy jasné, že ji čeká další restrukturalizace a ta právě začala. Investicí skupiny Silver lake by AMD mohlo získat rychle až necelých 300 milionů dolarů, což jsou pro ni nyní velmi důležité peníze, aby dokončila vývoj velmi slibných produktů nové generace, mezi které patří zbrusu nová 14nm procesorová generace ZEN, 16nm grafická generace s HBM2 a nová generace velmi výkonným APU řešení, které fakticky na trhu nebudou mít konkurenci. Na všechno ale nyní AMD potřebuje peníze, protože výroba těchto novinek začne až příští rok, stejně jako uvádění produktů na trh. A bohužel ze současných produktů AMD takové peníze těžko dostane. Na oficiální potvrzení investice si ale musíme počkat.
Dalším krokem v restrukturalizaci je větší svoboda grafické divizi! To už je aktuálně oficiálně oznámený krok. V rámci AMD se opět oddělí CPU a GPU divize, které AMD před časem spojilo a to mělo za následek mnoho špatných rozhodnutí ovlivňující zejména GPU divizi. Nyní se AMD snaží dát věci do pořádku (ten nadělal svou reorganizací hlavně Rory Read). Nová divize se jmenuje Radeon Technologies Group a jejím šéfem je velezkušený a uznávaný Raja Koduri (tvůrce prvních DX9 grafik atd.). Grafická divize AMD tak nově se všemi svými zdroji bude oddělena od procesorové a její kroky bude řídit právě Raja Koduri, který bude mít nad sebou už jen šéfku celé společnosti AMD, což je dnes Dr.Lisa Su. Přínosem nového uspořádání, které ale fungovalo i kdysi po převzetí ATi, bude větší prostor a svoboda pro grafickou divizi jako celek, která se tak bude moci lépe a rychleji rozhodovat a soustředit na vývoj bez zasahování a omezování strukturami CPU divize. Mezi GPU a CPU divizí samozřejmě nadále panuje úzká spolupráce, protože společně vytváří na IT poli unikátní produkt - APU procesory. A nikdo jiný než AMD nemá tak výkonnou CPU a GPU část, které dohromady tvoří celek. S nástupem 14/16nm výroby, nových generací CPU a GPU a hlavně HBM pamětí pak právě oblast APU slibuje produkty, které mohou AMD postavit do úplně jiné pozice, než v jaké se nyní nachází.
Takže tolik k aktuálním dobrým zprávám od AMD. Ty samozřejmě nic nezmění na stávajících produktech a mizerných prodejích, ale mohly by ještě více přispět k úspěchu té nové generace, do kterých AMD vkládá všechny naděje, investice a celou svou další budoucnost. Už jen pro zachování konkurence držíme všechny palce, ačkoliv si pořád myslím, že řada současných produktů AMD je velmi dobrá, za dobrou cenu a je chybou, že se AMD nesnaží, aby se o tom vůbec vědělo ... jsou prostě věci, které by se daly řešit a zlepšit už teď, hned. A to se neděje. Zpráva o tom, že AMD konečně založilo marketingové oddělení a hodlá své produkty také trochu propagovat, by byla opravdu dobrou zprávou ... na takovou ale stále čekáme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|