Společnosti AMD prý někdo odcizil určitá data o jejích GPU a snaží se je prodat za miliony dolarů.
„Mám zdrojové kódy a klíčová data o GPU AMD a chci 100 milionů dolarů“. Takové sdělení včetně ukázek ukradených dat, se objevilo veřejně na několika různých serverech na Internetu. Ty je posléze odstranily z veřejných zdrojů, ale hrozba samozřejmě zůstává. Hacker, který se snaží vystupovat jako žena, požaduje sto milionů dolarů od AMD nebo od kohokoliv, kterému pak předá i zbytek dat. Data byla prý odcizena z nezabezpečeného počítače. Společnost AMD už se k celé situaci oficiálně vyjádřila.
Přiznala, že některá data jí odcizena skutečně byla. Ale nejedná se o průnik do systému samotné společnosti (potvrzuje tedy únik z nezabezpečeného PC mimo hlavní systém AMD). Především se nejedná o zásadní data, která by byla skutečně klíčová a vlastně užitečná pro kohokoliv mimo AMD samotnou, natož nějak ohrozili její konkurenceschopnost a fungování. Nejde v žádném případě o zdrojová data ohledně GPU samotných, ani data prozrazující cokoliv o současných či budoucích Radeon produktech AMD. Nicméně samozřejmě AMD vyšetřuje, jak mohla vůbec nějaká data takhle uniknout, a hlavně spolupracuje s policií a úřady, protože vydírání je pochopitelně závažný trestný čin. Poskytuje tedy maximum stop a spolupráce k rychlému dopadení vyděrače.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce odbornou a velmi specializovanou oblast, není na světě ani moc lidí, co by z podobných dat mohli mít vůbec nějaký užitek, a dokonce jim alespoň částečně rozumět. Snad jen konkurence jako Intel či NVIDIA. Ale ta si samozřejmě dá velký pozor, aby nebyla nikde poblíž těchto dat (jakkoliv v praxi nepoužitelné mohou být), protože to by mohlo mít pro ni dalekosáhlé důsledky, kdyby se na to přišlo. Navíc je tu prý i problém, že samotná data mají speciální strukturu, schéma a logiku, které nikdo vyjma lidí uvnitř vývoje AMD vlastně nemůže ani rozumět. Natož být pro něj, jakkoliv použitelná.
Nezávislí experti, kteří měli možnost část ukradených a zveřejněných dat prozkoumat, tak říkají, že opravdu nejde o nijak zajímavé věci. Nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo celé návrhy GPU ani jejich klíčové prvky a umožňovalo tak byť jen teoretické ukradení designu či nějakou možnost napadení architektury AMD Radeon GPU. Data ani neobsahuj žádné konkrétní použitelné specifikace finálních produktů apod. Jde prý jednoduše o vývojové fragmenty dat a pracovní verze některých dílčích technologií a částečných funkcí, které AMD GPU v mnoha podobách používají. Nicméně ani to nemůže vyžít nikdo, kdo nezná detailně strukturu a schéma toho, k čemu to vůbec jako celek patří, a jak to AMD v konkrétním programovacím jazyce myslelo a napsalo.
Jinými slovy, mnoho povyku pro nic. A všichni se přiklánějí k názoru, že někdo se náhodou dostal k nějaké část vývojářských pracovních dat (což ukazuje směr, odkud se asi data ztratila) a sám neví co vlastně má (a pokud nejde o specialistu na GPU technologie s podrobnými znalostmi schématu v jakém to AMD píše a tvoří, tak vědět nemůže). Ale snaží se na tom nějak vydělat. S největší pravděpodobností tak akorát skončí sám v base, aniž by skutečně něco cenného pro kohokoliv měl. Prostě to jen zkouší, což není neobvyklý případ. Je to podobné, jako falešné oznámení a požadavek výkupného ohledně uložení bomby apod. Každopádně AMD řeší, jak se někomu podařilo dostat k normálně jinak samozřejmě neveřejným datům, a kterému zaměstnanci se zjevně podařilo o ně přijít. A vysvětlit to musí, protože teď mělo štěstí, že nejde o klíčová data ani pro nikoho cizího využitelné informace. Ovšem příště by už takové štěstí mít nemuselo a mohlo by se to dotýkat skutečně citlivých dat, což by skutečný problém být mohl.
V tuto chvíli jsou ale všechny zásadní informace, hlavní vývojová data, zdrojové kódy aktuálních i budoucích Radeon GPU v bezpečí. Nic nenaznačuje opak, speciálně ne ta ukázka dat, se kterými operuje vyděrač v tomto případě. Nové Radeon NAVI je tedy v suchu :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|