Nová grafika se AMD povedla a zájem zatím převyšuje nabídku.
Recenzenti ohodnotili očekávaný Radeon FURY X velmi kladně (navzdory často rozporuplným výsledků měření v některých testech) a shodují se, že jde o velice zdařilou konkurenci pro GTX 98Ti a TITAN X, která jim už nyní stačí výkonem, a převyšuje je v provedení běžných verzí, zejména parádním chlazením a kompaktními rozměry. Karta má také velmi podobnou efektivitu, mnohem lepší, než předchozí Radeon R9 290X.
- Revoluce – referenční high end karta, která je naprosto tichá!
Ačkoliv se objevily některé problémy, zdá se, že jsou buď vyřešeny, nebo se řeší. V některých recenzích se objevily stížnosti na pískání karty. Jak se ukázalo, nejde o pískání cívek, jak se někteří na základě nedávných zkušeností s nekvalitní GTX 970 grafikou domníval, ale o pískání čerpadla, které je umístěno u bloku přímo na kartě. AMD potvrdilo, že některé testovací kusy podobný problém mají, ale že byl pro prodejní kusy už vyřešen.
To následně potvrzují i lidé přímo z obchodů a uživatelé grafiky FURY X. Ti také potvrzují hodnocení recenzentů, kteří mluví o nejtišší referenční high end grafice všech dob. Musíte mít ucho u radiátoru, na kterém je 120mm ventilátor, abyste kartu slyšeli. V běžné skříni v běžném osazení karta není slyšet. Cívky nepískají a nikdy u FURY X nepískali, pískání čerpadla se týkalo jen několika málo kusů a u běžně prodávaných verzí je vyřešeno. V oblasti výkonu a tichosti chlazení je tak R9 FURY X lepší než konkurenční GTX modely a to včetně početných nereferenčních verzí. Mimo vodních edic. Přeci jen výkon a vlastnosti vodního chlazení jsou jasně vidět.
Ukázka tichosti chodu FURY X bez pískání zde
- Alternativní vodní chlazení pro FURY X …
Objevily se ale i názory, že referenční all-in-one vodní chlazení na FURY X není dostatečně zajímavé. Takže se někteří výrobci chladičů rozhodli uvést na trh alternativy. Mezi nimi tradičně nechybí FullCover vodní bloky:
Klasikou je poloprůhledný vodní blok od EK, který na kartě zabírá jen jeden slot. Díky němu opravdu vynikne, jak neuvěřitelně krátká a kompaktní tahle výkonná grafika je a GTX 980Ti vedle ní vypadá jak vypasený dinosaurus. FullCover blok chladí kromě jádra a pamětí i napájecí kaskádu a zároveň odhaluje pohled na další části PCB.
Podobným produktem v jiném stylu je fullcover vodní blok od XSPC. Ten už je vyšší, a kartu zcela zakrývá. Oba tyto vodní bloky jsou určeny do systému velkých vodních okruhů, které se dnes ale staví velmi jednoduše. Nicméně je tu ještě firma AlphaCool, která se rozhodla pro FURY X představit vlastní All-in-one řešení:
Designově velmi zajímavé. Firma vyvinula vlastní řešení čerpadla a tak dále. Nevíme, zda je chlazení určeno jen pro FURY X nebo se jedná o univerzálnější řešení pro víceromodelů.
Mírné zklamání zavládlo u některých recenzí, které naměřili výkon nižší než mají GTX 980Ti či TITAN X, proti kterým karta stojí a dokáže je i překonávat. Nicméně jak se ukázalo, pravděpodobně je vina částečně na straně ovladačů a částečně i na straně některých redaktorů, kteří neměřili tak úplně dobře. Dokládají to i některé rozpory, kdy ve stejné hře ve stejném nastavení někteří naměřili výrazně nižší čísla než jiní s FURY X (přitom výsledky GTX grafik jsou v rámci recenzí srovnatelné), kdy něco jim i nefungovalo, přitom se ukazuje, že karta normálně funguje. Rozkolísaný výkon FURY X při srovnání různých recenzí se těžko jinak vysvětluje, obzvlášť když jinak všichni recenzenti kartu velmi chválí. Každopádně výkon FURY X ještě poroste. AMD v tuto chvíli nepracuje jen na ovladačích pro FURY X, AMD chystá „OMEGA 2“ ovladače. Tedy opravdu velký a významný balík. Část z něho už používají Radeon R 300 a FURY grafiky. AMD změnilo část základního programování, posílilo tessellaci a celou řadu dalších věcí, hlavně s ohledem na DirectX12. Je tedy jasné, že tento významný CATALYST vyjde právě pro Windows 10 a AMD na jeho dokončení usilovně pracuje. Mimochodem od DX12 si docela dost firem hodně slibuje, na příklad i FURY X zde ukazuje poměrně výrazný potenciál ve srovnání s konkurenty:
Výkon FURY X tak rozhodně poroste. A souboj s GTX 980TI/TITAN X určitě nekončí. Vzhledem k tomu, že dnes Radeon R9 290X překonává často i výrazně své tehdejší výkonově srovnatelné konkurenty v podobě soudobých GTX 780/780TI, je dost možné, že podobný scénář bude následovat i současného souboje. AMD FURY X určitě v prvních testech neukázalo svůj skutečný potenciál. Tajemstvím například stále zůstává taktování. Neexistuje zatím způsob, jak zvýšit napětí na kartě, či zvýšit takty pamětí. AMD umožňuje v ovladačích jen posunutou takt jádra na 1150MHz, což jde bez problémů. Kolik ale karta zvládne ve skutečnosti, to se dozvíme, až se objeví nějaký způsob, jak kartu skutečně taktovat, třeba přes Afterburner apod.
- Zájem o kartu zatím převyšuje nabídku …
Radeon FURY X je vyprodaný. Ačkoliv bylo připraveno na vydání hodně tisíc grafik (víc než například GTX TITAN X nemluvě o GTX 980Ti které při vydání vůbec nebyly fyzicky v obchodech), karta se v současnosti jen obtížně shání a většinou si na ni minimálně několik dní počkáte. Prodejci hlásí, že o kartu je opravdu velký zájem a to i v ČR. AMD tedy může být spokojené. Objevili se dokonze zprávy, že NVIDIA plánuje snížit ceny svých GTX grafik, protože nové Radeony R300 i FURY ji postavilo do horší pozice na některých trzích. Nicméně tohle nemáme zatím potvrzeno. Ale pokud bude FURY bez X jen klasicky chlazené FURY X bez omezení počtu jednotek či frekvencí, pak budou muset ceny GTX 980/980TI i TITAN X rozhodně níž.
Pravdou ale je, že karet FURY X by mohlo být v obchodech i více, kdyby už se významná část produkce FIJI jader neposílala výrobcům grafik. Ti se totiž chystají na Radeon FURY bez X, který pochopitelně bude stavět na úplně stejném základu FIJI +HBM, ale bude využívat klasická chlazení. Výrobci grafik samozřejmě už v tuto chvíli dávno naplno vyrábí své edice. Zatím nevíme, zda FURY ponese proti FURY X méně jednotek, nebo zda půjde prostě jen o nereferenční Radeony FURY X bez vodního chlazení. Nemůžeme vyloučit žádnou variantu zatím (alespoň ne oficiálně). Každopádně ceny FURY budou začínat už na 16 tisících korunách (549 dolarů), zatímco FURY X je za necelých 20 tisíc (649 dolarů). Vydání nereferenčních Radeon FURY modelů proběhne 14.7.2015. Zhruba měsíc na to se pak objeví velmi očekávaný jen 15cm model R9 NANO. Ten zároveň odhalí, jak to bude dál s Radeon R9 390/390X modely, které pravděpodobně bude svým výkonem kopírovat, ovšem při lepších provozních vlastnostech. Samozřejmě R9 NANO bude levnější než FURY modely. Je ale možné, že NANO bude exkluzivní edice nebo něco podobného. Zatím nevíme, AMD ji vydá až pravděpodobně v průběhu srpna, možná až v září.
Mimochodem se také potvrzuje, že starší zprávy, které hovořily o možnosti vydání FURY X grafik už začátkem roku 2015, nebyly vůbec od věci. Fakticky by karta vydána být totiž mohla. AMD už mělo FIJI jádra připravené od listopadu loňského roku, tedy s vydáním by předběhla dubnový GTX TITAN X. Jenže příchod FURY (a i její omezení na 4GB) zkomplikovaly paměti HBM, které se teprve na přelomu roku začaly ve velkém vyrábět. A i když jich AMD potřebuje jen 4 kusy na jednu kartu, stále byla produkce malá, aby mohly být karty FURY uvedeny do prodeje. K vydání tak došlo až nyní, téměř v polovině roku 2015. Bez HBM to ale nešlo a kromě jedné firmy je zatím nikdo jiný nedělá.
Zájem některých zákazníků o FURY grafiky byl ale trochu narušen, když se potvrdilo, že karta opravdu nemá HDMI 2.0 ani DisplayPort 1.3, který by alespoň snadnou redukci na HDMI 2.0 podporoval. AMD dlouhodobě sází na DisplayPort, který je i mnohem lepší alternativou HDMI a navíc bez licenčních poplatků. Proto na grafice FURY už nativně nic než DisplayPort není. Bohužel čip byl dokončený dříve než DP1.3 verze. A bohužel výrobci TV až na vzácné výjimky stále osazují HDMI místo DisplayPortu. Samotné HDMI 2.0 je také velmi nové a zdaleka ne každá TV ho má. Nicméně pokud ho má a nemá DP, pak v případě, že chcete Radeon FURY použít a máte tu TV se 4K rozlišením a nechcete mít jen 30FPS (což omezuje u her), pak musíte použít aktivní redukci (pro 4K při 60FPS), která ale zatím není na trhu (bude v létě). Na běžný videobsah ve 4K si ale vystačíte i bez aktivní redukce. Přesto je to nevýhoda, obzvlášť, když GTX 900 grafiky HDMI 2.0 mají. Nicméně lze ji řešit, doufejme, že AMD zareaguje a nabídne ty redukce už ke grafikám přímo a zdarma. Pro většinu uživatelů to ale problém asi nepředstavuje (hraní ve 4K na TGV není úplně rozšířené), a kdyby výrobci TV byli jako výrobci monitorů a přestali používat HDMI, když je tady lepší standard v podobě DisplayPort, tak bychom to nemuseli tyhle věci vůbec řešit. Opravdu nechápu, když u monitoru je i několik DP portů naprostý standard, proč u TV to tak není ….
Pokud jde o testy FURY X grafiky v ČR, kde není ani jeden zatím, je na ně vyhrazena jedna testovací karta, která je navíc součástí jedné konkrétní sestavy a i ta má zpoždění. Bude obíhat postupně redakce, kdy bohužel ne všechny jsou na ni připraveni, mají staré testovací hry či žádné testy ve 4K apod. Snažil jsem se sehnat nějaké FURY X grafiky na vlastní pěst, ale o karty v ČR je velký zájem a není jich pro náš trh zatím moc a nikdo mi ji bohužel nechce třeba jen na pár dní stáhnout z distribuce pro test (je to trochu drahé zboží, takže to chápu). Je to jak jsem říkal, referenční modely výrobci grafik neradi dotují, pokud jde o jejich prezentaci. Takže bohužel … snad to s FURY bez X a dalšími novinkami bude lépe zvládnuté. Škoda pro AMD i pro nás, na druhou stranu myslím že většina už vyhlíží právě FURY bez X ;), zejména s ohledem na cenu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|