Aby nám to čekání na R9 290/290X ubíhalo, podívejme se na ně pěkně podrobně.
Ačkoliv NDA stále trvá, některým asijským webů, to samozřejmě nebrání v poskytování dalších informací a pohledu na karty. Vzhledem k tomu, že se v tamních továrnách vyrábějí, mají k nim snazší přístup, zatímco u nás si budeme muset ještě počkat, než si s novými modely pořádně užijeme.
Jak už jsem vám říkal minulý týden, 15.10. žádné uvedení neproběhne a ani nebylo plánováno. Původně měly karty vyjít dříve, ale nakonec dorazí až ke konci října, protože jich není úplně dostatek, tím spíše, že výrobci grafik by raději vydali už své modely, ne referenční designy. Bohužel ty nereferenční designy budou hotové o něco později a to se už zase nechce čekat AMD s uvedením. Takže karty budou uvedeny někdy na konci října s tím, že zatím to vypadá, že všechny budou mít referenční design. A jak jsem vám říkal, první nereferenční modely opatřené pořádnými chladiči a možná i vlastními PCB, uvidíme na trhu nejdříve na konci listopadu.
Ale tak dobře. Server Expreview pustil na web podrobné fotografie oné referenční karty (v jeho případě s logem HIS). Takže se můžeme podívat podrobně na to, co že se to na nás v té první vlně chystá:
Vlastní vnější podobu karty už ukázalo samo AMD, takže ta už není tajemstvím. Expreview ji ale rozebralo a ukázalo, co je pod ní. Chlazení je podobné referenčnímu chlazení HD 7970. Základem je mohutný pasiv s Vapor chamber základnou a celé je to vsazeno do hliníkového rámu. Bohužel AMD stále setrvává na svém turbínovém ventilátoru. A co je pod samotným chladičem?
Tak samozřejmě nový čip HAWAII o velikosti 438 mm2, což je nějaký ten nárůst proti TAHITI a jeho 352mm2 u HD 7900 grafik. Novinka je tedy větší 1.24x, ovšem nárůst tranzistorů je zajímavější, stejně jako nárůst dalších parametrů, kdy třeba Stream Procesorů je 1,4x více. Svůj podíl na velikosti čipu má i ještě mohutnější sběrnice, která má 512-bit. I tak vypadá přes stále stejný 28nm výrobní proces, nové jádro o pěkný kousek efektivnější v mnoha ohledech. Jak už také z úniků víme, karta má ve verzi R9 290X takt 1GHz, nižší model R9 290 má 947MHz.
Kolem jádra tedy vidíte přes onu 512-bit sběrnici připojeno v základu plných 4GB GDDR5 pamětí na taktu "pouze" 5GHz. I tak je propustnost obrovských 320GB/s. V mnoha zajímavých ohledech došlo i ke zdvojnásobení parametrů. Jaké konkrétní přínosy to bude mít v nových moderních hrách jsme sami zvědaví.
Samotná referenční karta má pak solidně vyhlížející napájecí kaskádu o 7 fázích. Obě verze R9 290 mají napájení 6+8pin a TDP asi někde kolem 250W.
Karta má na výstupech tradičně 2x DVI, 1x HDMI a 1x DP, přičemž Eyefinity již není nutně řešeno vždy minimálně jedním monitorem přes DP. Zajímavostí, které si mnozí všimli, ale o které jsme vám již říkali je absence CrossFire můstku, kdy to nově AMD řeší jinak s některými vylepšeními, přímo přes základní desku.
Co se týká výkonů, stále platí, že R9 290X s velkou pravděpodobností dorovná a dost možná překoná GTX TITAN, zatímco slabší verze R9 290 bude konkurovat výkonem GTX 780 verzím. Ostatně vzhledem k tomu, jak málo dnes zaostává za GTX 780 model R9 280X (HD 7970 GHz) za 6900 korun, musí být výkon R9 poměrně zajímavý, protože ty se budou prodávat 12,5 tisíce korun u slabší verze a 15 - 16 tisíc korun za R9 290X. V obou případech by ale měly být mnohem výkonnější a mnohem výhodnější, než co jsme za tyto peníze měli možnost si pořídit do této doby.
Kdy konkrétně R9 290/290X uvidíme reálně v českých obchodech, je těžké říci. Obecně se výrobci do těch nereferenčních řešení moc nehrnou, ale samozřejmě mělo by jich být dost na pokrytí první poptávky. Vzhledem k tomu, že karty budou bundlované s Battlefield 4, vydání proběhne právě ke konci října (už je stanovené nové datum a od příštího týdne bude konečně vše jasno).
S tím, že v prosinci chystá DICE vydání speciálního Patche pro BF4, který využije API MANTLE od AMD, jež by mělo dokonale tyto grafiky využít a nabídnout tak mnohem lepší výkon jako majitelům konzolí PS4/Xbox One, kde se slabší GCN grafiky nacházejí, tak majitelům všech GCN grafik. Jsme moc zvědaví, jaký vliv to bude mít, protože podle mnohých lidí, kteří bagatelizovali vliv obsazení konzolí AMD čipy, to přeci nebude mít vliv vůbec žádný ;).
Zdroj: Expreview, Videocardz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|