Nová low end grafická karta AMD nepotěší v některých ohledech. Ale je to tak záměrně. Proč?
Pokud by byla situace na grafickém trhu, a také ve světě výroby a obecně normální, nikdy bychom neviděli grafickou kartu, jakou je 64-bit Radeon RX 6500 XT se 4GB v roce 2022 vycházet za 199 dolarů. To si řekněme na rovinu. Ani AMD neplánovalo mít v této generaci grafickou kartu s méně, jak 8GB paměti, natož prodávat 64-bit 4GB low end kartu za 199 dolarů. Jenže plány jsou jedna věc, realita druhá.
Jaká je sice na grafickém trhu všichni dobře víme. Zájem zejména díky těžařům digitálních měn je obrovský, výroba ale na takovou poptávku není dimenzována. Takže i když dodávky grafiky meziročně stouply o 25%, stejně to nestačí a další kapacity jednoduše zatím nejsou. Není to zdaleka problém jen výroby GPU, ale mnoha dalších komponent nutných pro kompletaci karty. Komponent, které mimochodem stojí stejně, ať je dáváte na kartu za 199 dolarů nebo za 1999 dolarů. To je kámen úrazu, proč dnes levnou kartu prostě nejde levně vyrobit. Mnozí sice právem nadávají, že nová generace levnější karet přináší ten samý výkon, jako několik let staré karty, které navíc stály méně. Potíž je, že situace tehdy a dnes jsou prostě diametrálně odlišné. Kdybyste dnes chtěli vyrábět ty staré karty, co stávaly kolem 200 dolarů, tak byste to za ty peníze dnes prostě nebyli schopni ani vyrobit a stály by také mnohem mnohem více. Realita cen výroby čipů, které za poslední 2 roky zdražily nejméně o 30% (spíše více), realita cen materiálů (které jsou o 50 až 100% vyšší než před 2 lety), realita cen energií (které jsou minimálně 2 až 4x vyšší), realita mzdových nákladů, realita dopravních nákladů (běžně 4 – 6x vyšší), realita prosté finanční inflace (rekordní tempo kdy 200 dolarů v době vydání RX 580 4GB v roce 2017 je nejméně 230 dolarů dnes). Na tohle všechno mnozí z těch, kteří nadávají na to, co nám dnes výrobci servírují, zapomínají.
Jen kvůli inflaci by případně dnes vyráběné RX 580 4GB stály minimálně 230 dolarů a ne 199 jako když vyšly. Jenže když připočteme ty současné výrobní a dopravní náklady, stála by dnes taková karta minimálně 300 dolarů, spíše více. To je realita. Takže není divu, že AMD se muselo opravdu hodně snažit, aby dokázalo nabídnout něco jako Radeon RX 6500 XT za současné situace jen za 199 dolarů. Ale zase ukazuje, jaká je reálná finální cena dnes za podobnou kartu. Ale bylo potřeba šetřit a osekat hodně věcí, které samozřejmě náročné hráče nepotěší. Nutno říci, že tahle karta pro ně není určena.
- 6nm NAVI 24 GPU je miniaturní 6nm čip
– velké oběti, aby byl malý.
Základem RX 6500 XT a také RX 6400 a mobilních variant, je první běžné 6nm GPU na světě. NAVI 24. Samozřejmě 6nm výroba není ani trochu levná, je zhruba 2x dražší než 12/14nm výroba. Takže postavit na tomhle levné GPU znamená, že musí být opravdu malé. A NAVI 24 je mnohem menší, než se doposud myslelo. Podle aktuálních úniků nemá tohle jádro kolem 160mm2, jak se doposud myslelo, ale mnohem, mnohem méně. Plocha čipu je prý pouhých 107mm2! To je mnohem menší GPU, než cokoliv, co jsme tu za poslední roky měli. I na low end je to prcek, kdy předchozí 7nm NAVI 14 na RX 5500 sérii mělo 158mm2.
Ovšem o to působivější je počet tranzistorů a výkon, který nabízí. Disponuje 5,77 TFLOPS, což je výkon mnohem vyšší, než mělo 7nm NAVI 14 (158mm2) u RX 5500 série a vyšší výkon než 14nm POLARIS 10 (232mm) na RX 570. Ovšem je to něco za něco. Aby AMD dosáhlo takového výpočetního (i rasterizačního) výkonu v takhle miniaturních rozměrech, a tím pádem vysoké výtěžnosti a relativně nízké ceny, muselo očesat spousta věcí, které obvykle na ploše čipu zabírají dost prostoru.
Jednou z nich je sběrnice. Čím širší připojení, tím je pochopitelně zabraná plocha čipu větší. NAVI 24 má tedy pouze 64-bit, což bychom normálně vnímali jako dost problém u karty, která má smysluplně pohánět nejnovější hry. AMD to však kompenzuje nejen Infinity Cache systémem, díky čemuž je reálná paměťová propustnost této karty na úrovni grafik se 128-bit+, ale také osazením opravdu rychlých 18GHz GDDR6. Takže tahle 64-bit grafika je mnohem výkonnější, než jakákoliv 64-bit grafika v minulosti.
Pokud jde o omezení na 4GB paměti, to si vyžádala současná situace. AMD původně plánovalo 8GB paměti jako minimum u svých modelů karet. Ovšem v tuto chvíli, aby dosáhlo na tak nízkou cenu 199 dolarů za současných nákladů, a především aby dalo vůbec šanci hráčům si tuhle kartu koupit a neskončila rovnou v rukách těžařů, padlo rozhodnutí udělat ji 4GB. To je mnohem větší omezení, než cokoliv jiného na této kartě. AMD ví, že 4GB je málo na hraní současných her ve vyšších rozlišeních a v některých vyšších detailech. Pokud by ale vydalo tuhle kartu s 8GB, musela by použít pomalejší paměti, aby se vešla alespoň do 230 dolarů (tak drahé dnes paměti jsou), takže by karta byla ve výsledku slabší a současně by okamžitě zamířila k těžařům, protože by byla naprosto ideální pro těžbu. Se 4GB ji ale spousta těžařů chtít nebude, protože 4GB je na těžbu mnoha měn prostě málo. To je celý důvod toho, proč RX 6500 XT vychází s jen 4GB paměti. Protože v tuto chvíli je „méně prostě lepé“. Ale ideální to samozřejmě není. Karta bude mít problém s vyššími nastaveními detailů v mnoha nových hrách, protože textury a detaily jsou dělané dnes na 8GB buffer. Nicméně když snížíte detaily na vyšší či střední a samozřejmě budete hrát v dnes stále nejpopulárnějším 1080p, tak problém nikde nebude. A výkon karty bude více než dostatečný na všechny aktuální hry, o což prostě jde. Nabídnout dnes lepší kartu za 199 dolarů, není vzhledem k realitě cen a nákladů, prostě možné.
- RX 6500 XT má PCIe 4.0 x4 – bude to problém u PCIe 3.0 desek?
Další úspory nákladů AMD hledalo u PCIe připojení a sběrnice. NAVI 24 jádro je designováno pro využití pouze čtyř PCIe linek. Což není problém, pokud jde o PCIe 4.0 rozhraní, které tak ve výsledku nabízí 8GB/s propustnost. Jenže pokud vaše deska nemá PCIe 4.0, a bude tedy spoléhat na starší PCIe 3.0, tak bude propustnost poloviční. Takže jen 4GB/s. Jak velké to bude výkonové omezení z hlediska výkonu ve hrách?
Naštěstí minimální. Výkonový pokles bude v řádu jednotek %. Zkrátka i to PCIe x4 3.0 stačí svou propustností na takhle výkonnou kartu, speciálně když lze říci, že většina potenciálních uživatelů omezených jen na PCIe 3.0, bude limitovat svůj „herní výkon“ v jiných ohledech, například starší slabší procesory, pomalé DDR paměti apod.
Jedním z důvodů, proč má tahle karta jen PCIe x4 4.0 je fakt, že NAVI 24 obecně je GPU především designované pro mobilní použití. Takže tam se pro nové mobilní platformy Intelu a AMD počítá s tím 4linkovým PCIe připojením, a to právě ve formátu 4.0, což je více než dostatečné pro takhle výkonnou kartu. Ale mobilní zaměření NAVI 24 je důvodem omezení i dalších věcí …
- RX 6500 XT nepotěší stavitele HTPC počítačů …
RX 6500 XT neumí akceleraci některých video-formátů. Umí H265/HEVC a H264 decode, ale neumí už jejich encode. Neumí ani AV1 decode. Proč? Protože nemusí. Tedy přesněji, protože NAVI 24 je primárně mobilní GPU, bylo navrženo pro notebooky v kombinaci s AMD RYZEN 6000H/U procesory (případně s Intelem, ale tam asi bude osazováno minimálně). No a jak víte, RYZEN 6000H/U procesory jsou APU, tedy čipy s integrovanou grafikou. T tomto případě také RDNA 2 architektura. A ty by tohle měly umět. Takže nedává smysl tím samým vybavovat ještě neintegrované GPU v tom systému (když by muselo být o to fyzicky větší), když se to přepíná podle zátěže. Pochopitelně ale v desktopu v kombinaci s CPU bez přepínatelné integrované grafiky je to trochu problém. Jenže realita prostě je, že mobilní platforma je mnohem větší a důležitější dnes, takže v designu má prioritu.
Jak moc velký je to problém v praxi v desktopu, že neumí tu akceleraci některých formátů? Určitě nepotěší HTPC nadšence, kteří by po takové moderní kartě v systému toužili. Ale většina uživatelů si nepodpory těchto věcí v praxi asi ani nevšimne. Proč? Protože fungovat to bude tak jako tak. Jen to půjde přes CPU. I starší, natož současné i low end procesory to dokáží bez potíží zvládnout. Nevýhodou je jejich vyšší zátěž, přitom tedy i výsledná menší energetická efektivita systému, kdy akcelerace přes GPU je zkrátka výhodnější.
Prioritou pro AMD bylo ale udělat NAVI 24 tak, aby mělo hlavně ten pořádný rasterizační výkon v co nejmenších rozměrech a doplňovalo tak v systémech s AMD RYZEN 6000 mobilními procesory ten grafický výkon, který prostě nedokážete dostat do integrované grafiky. A to vše za dostupnou cenu s velmi nízkou spotřebou, protože i desktopový RX 6500 XT má jen 107W jako celek. Mobilní verze se vejdou s přehledem do 50W i méně. To na tak rasterizačně výkonné low end GPU, není vůbec špatné.
- Ideální řešení to samozřejmě není …
Nemá ovšem smysl tvrdit, že 64-bit grafika se 4GB paměti, x4 PCIe připojením a bez podpory akcelerace některých video formátů, je za 199 dolarů dokonalý a skvělý produkt. Není. Radostí z ní skákat nikdo prostě nebudeme. Ale je to produkt, který lze reálně dnes za současné situace za 199 dolarů na trhu opravdu prodávat. Náklady na výrobu, dopravu atd. jsou o tolik vyšší, že prostě některé ty úspory jsou nutné, abychom se dnes na takovou cenu dostaly. Pokud by dnes byla situace s cenami a vším jaká bývala ještě před 2-3 lety, tak by tohle byla grafika za 139 dolarů maximálně. Jenže na ty „staré dobré časy“ můžeme už jen vzpomínat. Už se nikdy v té podobě nevrátí!
I tak bude docela zázrak, pokud se za těch 199 dolarů (5300 korun vč. DPH), dnes Radeon RX 6500 XT 4GB v obchodech objeví. AMD se dušuje, že ta cena je reálně dosažitelná a dodává to výrobcům tak, aby to za tuhle cenu mohli normálně prodávat. Takže je to na nich. Dostupné by nicméně být fyzicky měly, ovšem konečné ceny určují tedy sami výrobci karet a obchodníci. Referenční karty sice existují, ale prodávat by se běžně neměly a vše tedy bude čistě na nereferenčních modelech a jejich doporučené ceny určují prodejci. ASUS, který obvykle patří k nejdražším výrobcům, pak už údajně doporučené ceny za své dvě edice stanovil:
Levnější DUAL RX 6500 XT bude stát 299 EUR (7 299 korun vč. DPH) a luxusnější TUF RX 6500 XT pak 334 EUR, tedy 8199 korun vč. DPH. To jsou samozřejmě příšerné ceny za 64-bit 4GB grafickou kartu v roce 2022, ceny za které jsme očekávali v této generaci karty jako RX 6600 XT možná spíše RX 6700 bez XT, ovšem realita je jaká je. Už rok žádná rozumná nová karta v obchodech za ceny kolem 8 tisíc korun nebyla skutečně dostupná a k vidění. Jestli si teď říkáte, že NVIDIA to má s RTX 3050 8GB za 249 dolarů (6700 korun) v kapse, tak vás zklamu. Ani tady NV neurčuje ceny. Navíc doporučené ceny NVIDIA neplatí dlouhodobě, jsou vycucané z prstu a NV nedodává výrobcům GPU atd. za podmínek, aby dosažitelné byly. Ceny tedy budou určovat zase výrobci nereferencí. Výrobní náklady jsou jen o pár desítek dolarů nižší než za RTX 3060, které v doporučených cenách dnes stojí kolem 500 dolarů. Ale díky 8GB je RTX 3050 mnohem atraktivnější pro těžaře. A všichni to vědí. Výrobci karet neslibují tak prakticky nic. Dostupnost bude minimální pro hráče, pokud nějaká. A ceny samozřejmě nebudou těch NVIDIA vysněných nereálných 249 dolarů ani vzdáleně. Doporučené ceny RTX 3050 8GB karet budou startovat reálně někde kolem 400 - 430 dolarů (11 tisíc korun vč. DPH). Takže rázem tedy nejde o přímého konkurenta vůči RX 6500 XT …
Můžete na ty ceny nadávat, ale dokud se přes rekordní produkci karet budou všechny prodávat tempem, že nebude výroba stíhat, tak ceny prostě neklesnou. Je třeba vyřadit těžaře a současně zabránit hráčům, aby kupovali nové karty za ty současné často i 2 až 3násobné ceny proti doporučeným cenám. A vydržet to tak několik týdnů, kdy se začnou grafiky hromadit na skladech a nikdo je nebude chtít. Pak uvidíme ten cenový sešup k minimálně těm MSRP hodnotám (výrobců nereferencí), ale pak i pod ně blíže těm AMD a NV referenčním hodnotám … dokud ale bude poptávka stále jaká je, budeme rádi, kdy RX 6500 XT bude alespoň za těch 7 tisíc dostupná. Už to by byla velká změna, protože v běžném prodeji v běžných obchodech už rok neexistovala možnost koupit za tyhle peníze jakoukoliv solidní grafickou kartu …
Takže ano, RX 6500 XT je hodně kompromisní GPU, a je to tak záměrně, protože NAVI 24 GPU je designováno především jako součást systému v kombinaci s mobilními RYZEN 6000 procesory a jejich iGPU, na které se to přepíná, když není zapotřebí vyššího herního výkonu. AMD ví, že NAVI 24 bude velmi žádané řešení v mobilní platformě, a to je jeho hlavní cílovka. Desktopové verze, které tvoři jen malou část prodejů GPU dnes, jsou prostě jen do počtu a z toho tak pramení i ty kompromisy, které budou vnímány jako negativum jen u desktopových verzí, ale ne v mobilní verzi. I tak jsem zvědav, jak to bude s cenami a dostupností příští týden vypadat. Radeon RX 6500 XT vstoupí na trh 19.1.2022 …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|