Aktuální doporučené ceny grafických karet až na výjimky nejsou zasazeny do reálného rámce.
Asi chápeme, že původní plány (nejen) AMD vzhledem k situace ve výrobě a na trhu dávno vzaly za své. Speciálně u levnějších grafik, kde AMD plánovalo mít dávno RX 6700, RX 6600 i RX 6500 série na trhu. Má pro ně parádní nový malý čip NAVI 23, ale na hotovou kartu toho potřebujete podstatně více. Bohužel, všichni víme, jaká je situace.
Není dost kapacit ani pro výrobu mnohem dražších karet s mnohem vyššími maržemi, takže pro výrobu levnějších produktů nezbyl prostor. Navíc ceny výrobních kapacit, ale nutných komponent jsou tak vysoko, že vyrobit moderní levnou kartu nové generace skutečně levně, fakticky nejde. V mnoha směrech jsou náklady na výrobu těch karet u spousty věcí stejné, jako náklady na násobě dražší grafiky. Paměti, PCB, elektronika kolem, kov pro chlazení atd. Nemluvě o problémech na nákladech u dopravy dnes. Prakticky stejné náklady musíte promítnout do násobně levnějšího produktu.
Za normálních okolností by prostě AMD dávno mělo desktopové RX 6700 a RX 6700 XT s NAVI 22 a také RX 6600/6600XT a RX 6500 s NAVI 23 dávno na trhu. obvykle by přicházely o pár týdnů dříve, než jejich mobilní verze. Za současné situace je to ale jinak. NAVI 23 a NAVI 22 se už nějakou dobu prodávají v OEM speciálně pro mobilní PC. Desktopové karty ale uvedeny na běžný trhu (nebo vůbec) prostě nebyly, protože pro ně ve výrobě nebyl prostor. Výrobci karet na ně stejně neměly materiál atd.
Situace na grafickém trhu se ovšem po zásahu Číny a několika dalších států proti těžařům rychle zlepšuje. Okamžitě spadla poptávka a prodeje o desítky %, a tak se konečně otevírá šance pro reálné uvedení levnějších karet za trochu smysluplné ceny, a hlavně s nějakou dostupností. AMD tak podle zákulisních informací chystá uvést na trh během srpna nový RADEON RX 6600 XT s 8GB paměti a malým NAVI 23 čipem. Karta s velmi solidním výkonem (+/- úroveň mezi RX 5700 až 5700 XT) s nízkou spotřebou však bude mít problém se současnou realitou výrobních cen …
Problém je, že se nelepší situace ve výrobě jako takové. Poptávka po čipech a elektronice je extrémní a nejde jen o PC komponenty. Nelze tedy čekat, že by klesly náklady výroby. Ty jsou v úplně jiných dimenzích než u starších generací produktů. Nejde jen o čipy samotné, výrazně vzrostla cena PCB ale také cena běžné elektroniky a komponent kolem GPU. Cena kovů a základních materiálů třeba jen na chlazení, je také na dvojnásobku. A všeho je navíc nedostatek, takže to žene ceny vzhůru a výrobci se přeplácí mezi sebou, aby vůbec dostaly dodávky. Do toho přeprava všeho je ně několikanásobku a má zpoždění. No a to všechno korunuje obecná inflace a pokles hodnoty peněz, protože je vlády po světě tisknout v rekordním množství …
Jinými slovy, i kdybyste chtěli vyrábět dnes tu původně 200 dolarovou grafiku, kterou jste vyráběly před pár lety, tak jí za to nevyrobíte. Nejen že těch 200 dolarů je dne díky inflaci třeba 225 dolarů. Ale hlavně díky násobně větším cenám vstupům a všeho, které tak narostly od roku 2019, ta 200 dolarová grafika bude reálně spíše 350 dolarů dnes. Máte tedy na výběr. Buď to za těch 350 dolarů vyrábět, nebo to nevyrábět vůbec …
AMD tak řeší prakticky neřešitelné. Cena, kterou u původně plánované klasické mainstreamově cenově dostupné karty RX 6600 XT oznámí, bude trnem v oku a terčem kritiky v každém případě. Speciálně ve srovnání s tím, co stály podobné karty v minulosti. Bohužel ne všichni totiž berou na vědomí, o kolik reálně stouply ceny všeho jen inflací, a že výroba či přeprava věcí stojí v současnosti násobek toho, co stála i jen před 2 lety. AMD tak podle všeho zvažuje, zda vůbec nějakou cenu jako oficiální oznámit. Sama totiž ani nebude nabízet referenční variantu do běžného prodeje a nechá vše na výrobcích karet. Nutno říci, že podobný krok zvažovala i NVIDIA u RTX 3060. Nakonec cenu oznámila, ale prakticky vylhanou a nerealisticky nízkou. Sama ji také v referenci ani nenabídla, protože sama ví a všichni výrobci to rovnou potvrdily, že ta cena je blbost a nedá se prakticky dosáhnout v současné době.
Bohužel stanovení doporučených cen je marketingově důležité. Jak ukázala NVIDIA třeba u RTX 3070, která sice byla oznámena za 499 dolarů, ani nikdo ji nikdy za tyhle peníze v běžném obchodě neviděl a nekoupil. I podle výrobců jsou náklady takové, že reálná cena je spíše 579 – 599 dolarů, za což se také prodávala i před vypuknutím té největší krize začátkem tohoto roku. Nicméně díky marketingu mnozí berou RTX 3070 jako kartu za 499 dolarů a srovnávají jí s konkurencí od AMD, která se snažila cenu nastavit mnohem realističtěji, a hlavně ty karty za ty peníze i sama prodává. Takže RX 6700 XT za 479 dolarů je reálně dosažitelná i v současném stavu věcí ve výrobě. Pravda, AMD má stále mnohem nižší marže než NVIDIA. I to hraje roli. Do podobné situace tak vstoupí Radeon RX 6600 XT.
- Jaká bude její realistická cena?
V normálních dobách panujícím ještě před pár lety, bychom se dívali na kartu za maximálně 249 dolarů. Klasický mainstream. V současné realitě výrobních nákladů a situace ve světě to za tyhle peníze nelze ani vyrobit. Takže realistické odhady mluví o 329 dolarů přinejlepším, ty pesimistické pak až o 399 dolarech. Bohužel ta druhá částka odpovídá spíše aktuální realitě věcí. Bylo by hezké, kdyby AMD i NVIDIA upravily podle toho i dříve ohlášené ceny u ostatních modelů na realističtější hodnoty. Ale tomu se přirozeně brání, protože oficiální „zdražování“ již vydaných produktů nikdy nepůsobí na zákazníky dobře. Bohužel dříve oznámené ceny u některých modelů prostě popírají současnou ekonomickou realitu. A u levnějších karet je to větší potíž …
Vyrábět v tuto chvíli levné (cenově dostupné) ale skutečně moderní produkty s moderními technologiemi je evidentně největší problém. Nejde o to, že by to výrobci nechtěli zákazníkům nabízet a prodávat, jde o to, že jim to za ty peníze, na jaké jsme byli zvyklí, dneska nikdo nikde nevyrobí. Proto také ty odklady atd. Ačkoliv se situace na poli grafik díky zásahům proti zvěrstvům digitální těžby kryptoměn zlepšuje, situace zůstává mizerná a nedokáže zlepšit obecnou situaci ve výrobě mnoha komponent a materiálů, které i k výrobě grafik potřebujete.
Takže ano, dostupnost by měla být lepší, ceny by také měly o něco klesnout a umožnit tak uvedení více modelů i těch levnějších, ale jestli se ceny přiblíží tomu, na co jsme byli zvyklí, to je otázka. Výrobní realita to bude brzdit, boj o zákazníka by ale mohl tlačit ty ceny co nejníže. Vše záleží i na tom, zda ten tlak na vyřazení těžařů bude pokračovat a současně pokračovat situace ve výrobě …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|