Po první generaci high end grafik po mnoha letech chystá AMD druhou generaci. A bude to něco!
Konec legrace říká AMD, doteď bylo opatrné, teď to chystá rozbalit naplno. Radeon RX 6800/6900 (NAVI 21) jsou první generací high endu po mnoha a mnoha letech. A regulérně dokáží porážet NVIDIA v oblastech, kde to žádný Radeon nedokázal mnoho let. U AMD připomínají, že NAVI 21 stále z velké části vznikalo v době omezených rozpočtů a možností, a je to skutečně první generace moderního grafického high endu od téhle firmy, takže prý se nepouštělo do nějakého riskování a hrálo pěkně na jistotu.
Výsledek v podobě Radeon RX 6800, RX 6800 XT a RX 6900 XT je ale skvělý, s náskokem o parník nejefektivnější TOP výkonné grafiky na trhu, což byla přitom oblast, kde AMD udělalo masivní zlepšení ve srovnání se svými předchozími generacemi a jednoznačně zde dokonce poráží po mnoha letech NVIDIA. Výkonem také nikdo nečekal, že by AMD mohlo mít něco, co by konkurovalo RTX 3080 natož RTX 3090. Ještě týden před vydáním RDNA 2 karet mnozí tvrdili, že AMD výrazně nepřekoná ani RTX 3070 … dnes jak víme, tak Radeon RX 6800 XT je lepší než RTX 3080 a Radeon RX 6900 XT dokonce dnes přímo konkuruje a leckde dokonce překonává RTX 3090. To NVIDIA znejistilo natolik, že vydává RTX 3090 Ti se 450W aby alespoň o pár % unikla. Nic to ale nemění na tom, že AMD a jeho RX 6900 XT je určitě celkově nejlepší TOP výkonná herní grafika na trhu. A pokud vám jde o co nejnižší spotřebu a současně stále vysoký výkon, je Radeon RX 6800 bez konkurenčně nejefektivnější karta současné generace.
Nicméně jak říká AMD v zákulisí, s NAVI 21 a RDNA 2 hráli na jistotu, s NAVI 31 a RDNA 3 to rozbalí naplno, zejména po konstrukční stránce. Sama architektura je v případě RDNA 3 prý „jen“ rozšířením a posílením RDNA 2 … ovšem výrobní proces a konstrukce TOP jádra je zcela nová třída.
- AMD chce s Radeon RX 7000 na RDNA 3 být nejlepší
– ve všem a všude
RDNA 3 jako nová grafická generace vzniká v podmínkách, které v historii neměla žádná grafická karta a generace od AMD! Rekordní rozpočet na vývoj, který je několikanásobně větší, než jakákoliv karta od AMD před tím a naprosto jasný cíl posunout technologické a výkonové hranice jako žádná generace před ní!
Firma se netají tím, že RDNA 3 má být prostě největší generační skok v historii moderních GPU. Obvykle nová generace karet přináší 20 až 80% výkonový nárůst při zachování nebo mírném navýšení spotřeby. RDNA 3 a NAVI 31 speciálně je ale úplně jiné zvíře. Technologicky jde o naprostý unikát a historický moment. Čipletové GPU tvořené ne jedním, ale více čipy fungující jako jeden. Naprosto revoluční přístup na poli klasických GPU, který je o světelné roky úplně jinde ve srovnání s dvoučipovými konstrukcemi grafik z minulosti. AMD na tomto konceptu dělá mnoho let a už si jej odzkoušelo na CDNA 2 architektuře a Instinct Mi250X, což je první výkonné GPU na světě s čipletovým designem. RDNA 3 ale bude GPU pro klasické herní grafiky navíc ne na 6nm ale už 5nm výrobě. Po stránce technologické nebude mít NAVI 31 absolutně žádné srovnání a konkurenci a bude revolucí, od které bude jak NVIDIA, tak Intel opisovat konstrukci svých vlastních produktů nadcházejících generací.
Podle zákulisních zdrojů, které mají přístup k informacím o prototypech, je čipletové NAVI 31 (a NAVI 32) speciálně na Radeon RX 7900 XT naprostá bestie. Reálně má až 3x vyšší výpočetní výkon než současné NAVI 21 na Radeon RX 6900 XT. Herní výkon (rasterizační) bude zhruba 2,5x vyšší, tedy reálně více než 2,5x vyšší herní výkon v praxi. Což je největší mezigenerační skok u přímo příbuzných srovnatelných karet dvou generací v historii. AMD zapracovalo také na výkonu pod Ray tracingem, který má být také 2,5x lepší než v případě 6900 XT. Podle dalších informací pak AMD chystá nabídnout standardní model RX 7900 XT a pak HALO verzi „RX 7900 XTX“. HALO produkt možná s továrním AiO, zkrátka referenční limitovanou edici AMD karty s maximem možného. Údajně firma usiluje o to, aby dokázala nabídnout takt 3000MHz v boostu. Co vím, tak 5nm NAVI 31/32/33 obecně dokáží opravdu vysoké takty, kdy běžně budou mít herní takty 2,5GHz až 2,7GHz, nicméně 3GHz boost by byl opravdu něco. Ovšem nebude to zadarmo.
Co jsem slyšel tak AMD nechce ani u „běžného“ TOP modelu jít na nějaké nesmyslně vysoké spotřeby, kdy rozhodně chce mít výraznou výhodu v efektivitě nad konkurencí. Takže údajně běžný Radeon RX 7900 XT bude mít o něco méně než 2,5x vyšší výkon proti RX 6900 XT, ale výměnou za to má být TDP stále pod 400W, mluví se asi o 375W. Což je sice o 75W více než současná generace, ale vzhledem k nárůstu výkonu strčí efektivitou novinka do kapsy všechno, co dnes na trhu existuje. AMD si je vědomo, že v téhle oblasti bude mít speciálně u nadcházející generace masivní výhodu nad NVIDIA, která s monolitickým designem bude výkonem v high endu zaostávat. A i tak bude mít prý 450W pro RTX 4080 a dokonce 600W pro RTX 4090. I ta 375W RX 7900 XT by přitom měla být o poznání výkonnější než RTX 4090 od NVIDIA, zkrátka čipletový design a bude to něco jako když Intel prostě nedokáže konkurovat v high endu monolity Core i9-X procesorům ThreadRipper od AMD postavených na čipletech.
Ovšem ta „RX 7900 XTX“ hnaná na 3GHz v boostu s pořádným chlazením atd. má mít výkon více než 2,5x lepší proti RX 6900 XT, ale také spotřeba bude vyšší. Mluví se právě o těch 420 až 450W pro tuhle TOP HALO OC edici. U AMD to takhle prý reálně zvažují. Nutno říci, že AMD má i dnes speciální referenční RX 6900 XT AIO model, oficiálně ho sice nikdy nepředstavila ale normálně se prodává a nabízí. V případě RX 7900 XTX by měl být tedy takový HALO produkt od počátku prezentovaný.
- RDNA 3 je architekturou posílená RDNA 2,
konstrukcí ale revoluce. A ne poslední …
RDNA 3 má za cíl nic menšího, než být nejlepší na trhu prakticky v každém ohledu. Technologicky, provozně i výkonem. AMD chce urvat i slušný podíl na trhu, takže i ceny mají být „velmi konkurenceschopné“. A technologicky chce AMD ještě více propojit své GPU se svou komplexní CPU+MB platformou. Takže SAM má být ještě lepší, FSR atd také. Nicméně po stránce architektury není RDNA 3 takovou revolucí. Design a konstrukce samotného NAVI 31 a NAVI 32 díky čipletům revolucí je, ale NAVI 33 už třeba bude monolit a architektura samotná je „jen“ posílením a vylepšením RDNA 2 ovšem na 5nm výrobě se všemi výhodami. Revoluci v architektuře samotné (navrch dalšímu prohloubení čipletové konstrukce) má být 4nm nebo dokonce 3nm RDNA 4, na kterém AMD už pilně pracuje a chce ho představit ještě na konci 2023 nebo začátkem 2024.
Následující generace grafických karet AMD pro několik dalších let tedy vypadají hodně schopně a AMD chce těžit jednak ze své komplexní platformy, ale také ze své spolupráce se SONY a Microsoft a technologické převahy na herním trhu. Jsou to totiž její RDNA Radeon GPU které ovládají a phání většinu herního trhu, a hry jsou jim dělané na míru díky přítomnosti v nových i budoucích hlavních herních konzolích a posilující pozici v PC i HPC. Nicméně konkurence nespí, nejen NVIDIA, která sice s RTX 4000 (LOVELACE) nebude v highendu stačit, ale nadcházející generace (RTX 5000) má být také již čipletová. To samé se chystá u Intelu, který plánuje high end model v rámci 5nm BATTLEMAGE série na konci 2023, a čiplety v nadcházejících generacích. AMD však k překvapení mnoha je tím, kdo se do čipletových designů, a dokonce vrstvení složitých čipů, obulo jako první a zdaleka nejvíce. A zatím mu to vychází … na NVIDIA i Intel má v této oblasti zřetelný náskok.
Zda si ho udrží, a hlavně zda to konečně získá i významnější podíl na trhu ziskem větších kapacit výroby, je jiná otázka. Produktově a technologicky bude ovšem AMD teď silnější, než kdy dříve ve všech oblastech. Speciálně s letošními ZEN 4 procesory (RYZEN 7000) a RDNA 3 (Radeon RX 7000) produkty a komplexní platformou, které v mnoha směrech a ohledech nebudou mít absolutně žádnou konkurenci … takže pokud chystáte upgrade svého PC, Q4 tohoto roku bude hodně zajímavý, kdy ve srovnání s tím, co AMD chystá, jsou (budou) současné TOP produkty jako 5950X/12900K a RX 6900 XT/RTX 3090, tak maximálně nižší mainstream (výkonem) ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|