Konečně rozumné výkonné grafické karty! AMD se rozhodlo oslovit normální hráče.
Seznamte se. Tohle jsou nové grafiky od AMD a na rozdíl od NVIDIA jsou pro docela normální lidi a hlavně normální herní PC! A byl jsem u toho, takže mám informace doslova z první ruky, a hlavně jsem měl možnost jako vůbec jeden z prvních na světě si karty opravdu osahat:
Takže co je nového? Hodně ...
- AMD Radeon RX 7900 série přichází … první čipletové herní GPU!
RDNA 3 přichází a s ní revoluce na poli konstrukce GPU. Tohle není klasický monolit, jako byly všechny dosavadní grafické čipy. Tohle je čiplet první generace, tedy něco, co známe z procesorů AMD od ZEN 2 generace. NAVI 31 je skutečně tvořeno 1 větším 5nm GCD a 6 menšími 6nm čipy s cache. Výsledkem je extrémně výkonné přesto relativně jednoduše vyráběné GPU.
A opravdu má jen 300mm2 to hlavní GCD a 6x37mm2 mají ty MCD. Dohromady tedy pořádný čip, rozdíl je v tom, že proti klasickému monolitu o podobné velikosti je tohle řešení o desítky % efektivnější na výrobu, tedy má mnohem vyšší výtěžnost a ve výsledku je tedy znatelně levnější. To ale není ten hlavní důvod, proč je čipletové.
Samozřejmě udělat vícečipové GPU aby fungovalo jak jedno GPU, nebylo jednoduché, AMD muselo vymyslet naprosto nové ultra kompaktní ale rychlé spojení mezi čipy. Povedlo se. Výsledný paměťový systém má sice menší infinity cache než RDNA 2, ovšem je výrazně rychlejší.
AMD také masivně přepracovalo výpočetní jednotky. RDNA 3 se zásadně liší od RDNA 2. Tady byly spekulace a úniky „špatně“. Uváděly totiž 12 288 SP, tedy 130% nárůst proti NAVI 21. Nicméně NAVI 23 má ve skutečnosti 6144 SP, tedy jen o 20% mezigeneračně více. Ten dvojnásobný udávaný počet ve spekulacích, je dán tím, že se určitý prvek zdvojnásobil a s ním i výpočetní výkon, ale jednotka jako celek je pořád jen jedna.
AMD samozřejmě sáhlo na všechno. Kompletně přepracované byly AI jednotky, RayTracing část atd. RDNA 3 je prostě po všech stránkách posílené RDNA 2 s masivní změnou spočívající v tom, že to není monolitický čip, ale je tvořen 7 čipy celkem.
- Radeon RX 7900 XTX a RX 7900 XT – AMD udělalo karty pro hráče.
Úniky už hodně dlouho tedy hovořily o tom vysokém výpočetním výkonu a 2x větším herním výkonu, protože karta měla s TDP kolem 400W mít 3GHz+. Ale to nemá. A záměrně! AMD se totiž rozhodlo nehnat věci teď na limit. Zejména když konkurenční NVIDA RTX 4090 je většinově kritizována za šílenou neakceptovatelnou spotřebu a související extrémní rozměry, kdy se karty nevejdou do normálních skříní a žerou i koberec kolem PC. AMD se tedy záměrně rozhodlo udělat sice výkonnou, ale mnohem přijatelnější grafiku pro normální hráče a nadšence.
Radeon RX 7900 XTX tak má těch 6144 aktivních SP, což je jen o 20% více než RX 6900 XT, současně má ale jen 2,3GHz gaming takt (2,5GHz je maximální boost), tedy jen malý rozdíl proti 7nm RX 6900 sérii. Ovšem má nově 384-bit a 24GB GDDR6 20GHz pamětí. AMD se to však všechno udržet na rozumném TBP a to je pouze 355W!!! Tedy jen o 20W více než má RX 6950 XT 16GB! A o plných 95W méně než RTX 4090. A to je velký praktický rozdíl.
Znamená to levnější GPU, levnější paměti, levnější chlazení, menší rozměry karty. I Radeon RX 7900 XT je také působivý, má sice méně aktivních jednotek (5376) a 320-bit s 20GB GDDR6, ale také jen 300W TBP!
Obě karty tedy mají rozumné normální rozměry, normální chladiče, normální napájecí konektory. Nevyžadují velkou skříň, nový zdroj ani nic podobného. Efektivnější čipletové GPU, normální GDDR6 paměti, nepřerostlé rozměry karty i chlazení, znamenají také podstatně nižší výrobní náklady. A tak ceny doslova vyrazily dech.
999 dolarů (30 tisíc korun vč. DPH) za RX 7900 XTX 24GB znamená, že je o 600 dolarů levnější než RX 4090 za 1600 dolarů (49 tisíc korun vč. DPH)! Ta cena současně znamená, že jako nástupce 999 dolarové RX 6900 XT z roku 2020 je vlastně mezigeneračně levnější. Protože 999 dolarů v roce 2020 je dnes v současných penězích 1120 dolarů! Speciálně v současné situaci je to opravdu šokující tah ze strany AMD, přitom marže na těch kartách je více než velmi dobrá. Něco, co NV rozhodně nečekala, když ohlásila RTX 4080 16GB za 1200 dolarů a RTX 4070 alias RTX 4080 12GB za 900 dolarů. Mimochodem RX 7900 XT má stát jen 899 dolarů, což není moc velký rozdíl proti XTX.
- Výkon je skvělý, ale mohl být lepší …. a ještě klidně může …
Asi jste si všimli, že AMD neuvedlo výkonová srovnání s NVIDIA. To proto, že nemohlo. RTX 4090 není soupeř, to je nesmyslná karta za nesmyslné peníze. Smysl by mělo tedy srovnání s RTX 4080, ale ta není ještě na trhu.
Známe jen parametry, kdy jde jen o 256-bit s 16GB a má výkon o 40% nižší než RTX 4090 a to za cenu 1200 dolarů. Tohle tedy bude cenově soupeř, ale srovnání v testech není možné, když karty nejsou na trhu a AMD tak tu kartu nemůže pro otestování mít. AMD tak uvedlo alespoň srovnání s RX 6950 XT s 335W, která je navíc dražší s původní cenovkou 1199 dolarů. Proti ní je tedy 355W RX 7900 XTX za 999 dolarů o 50 až 70% běžně ve 4K výkonnější! RX 6950 XT je současně o zhruba 10+% výkonnější než originální RX 6900 XT s 300W. A protože výkon RTX 4090 se 450W+ za 1600 dolarů vůči nim známe, můžeme říci, že RX 7900 XTX rozhodně není o moc slabší.
Mohla by být i stejně rychlá, nebo rychlejší. Ale to by musela obětovat efektivitu, žrát více a mít tedy i dražší chlazení. To je něco, co AMD záměrně prostě nechtělo, jelikož chtělo udělat kartu pro normální lidi. Nicméně současně nezakazuje udělat extrémní OC verzi partnerům. Ti ale na to musí přidat třetí 8-pin a dát větší chladič. Výsledkem může být podstatně rychlejší GPU a tedy zajímavě vyšší výkon, ovšem počítejte s ne o moc nižší spotřebou než má podobně výkonná RTX 4090. Cena ale pořád bude nižší. A to výrazně, protože běžné nereferenční RTX 4090 stojí mnohem více než FE verze.
AMD má také několik výhod proti NVIDIA. Má překvapivě lepší multimediální výbavu, včetně DP 2.1 podpory, takže podporuje mnohem rychlejší monitory, což NV prostě neumí a prostě ten výkon neumí ani ukázat má jen DP 1.4. Vůbec AMD hodně zapracovalo na výbavě a vyladění. Přitom jasně říká, že bude výkon RX 7900 série vylepšovat, že tohle je vlastně nejhorší scénář a je tu hodně prostoru v nových enginech apod.
Asi největším zklamáním je dostupnost, kdy AMD ohlásilo uvedení na trh až 13.prosince. Původní plán přitom počítal s mnohem dřívějším uvedením, prakticky o měsíc. Jenže přišla srážka se současnou výrobní realitou, a hlavně situací v dopravě. Neexistuje prostě dnes způsob, jak to dostat do obchodů dříve. AMD nechce uvádět tyhle karty bez dobré dostupnosti, což by hnalo ceny vzhůru. A tak radši počká. Současně by rádo dalo příležitost partnerům uvést jejich OC edice. Tady je hodně vidět rozdíl mezi přístupem AMD a NVIDIA.
NVIDIA bere partnery a výrobce karet doslova jako zlo a protivníky. RTX 4090 FE je stejně dobrá jako OC edice, ale stojí vždy mnohem méně. RTX 4090 za těch 1600 dolarů prostě na běžném trhu fakticky neexistuje, všechny jsou výrazně dražší. AMD naopak postavilo RX 7900 karty skutečně jako reference, tedy základní modely, které budou využitelné pro výrobce a ta cena je snadno pro ně reálně dosažitelná. Současně však nebrání výrobcům udělal rychlejší mohutnější skutečně OC verze, pokud chtějí. A že chtějí, protože AMD prostě nechalo obří OC potenciál. Ale musíte tomu dát nažrat a uchladit to. NAVI 31 je ve skutečnosti stavěné pro 3GHz, nejen pro 2,5GHz, které mají reference jako maximum v základu. I ty se ale dají slušně taktovat, AMD to neuzamklo.
AMD si také současně nechalo velký potenciál pro budoucí RX 7950 XTX … stále může udělat vrstvenou cache, použít 24GHz GDDR6 a posunout TDP na 450W a narvat takty na 3GHz … samozřejmě pak ale nemůžete čekat, že to bude málo topit a stát jen 30 tisíc … ale výkonem by to celkem jasně RTX 4090 překonalo. Není ale moc lidí, kteří by takovou kartu doma chtěli, což dokazuje RTX 4090, jejíž prodeje jsou nic moc, a i ti co na ni mají, ji prostě s tou výhřevností a s těmi fyzickými rozměry nechtějí … speciálně do současné situace v Evropě, vyžadující šetření energiemi, je neskutečně hloupé uvádět na trh běžně 500W grafiky, vyžadující i klimatizaci v místnosti, aby se tam s tím dalo normálně žít a fungovat.
Každopádně mám mnohem více informací z první ruky, ale o tom až v dalším článku. Pokud se chcete na něco zeptat, abych na to mohl případně odpovědět v dalším článku, tak napište dotaz do diskuse. Karty mít v ČR budu, ale na recenzi si musíte počkat až do toho prosince. Každopádně AMD potěšilo, že uvádí sice ne levné, ale přeci jen cenově rozumné extrémně výkonné grafiky s rozumnou spotřebou i bez nutnosti klimatizované místnosti, a tedy s normálním chlazením a napájením nevyžadující novou bednu, nový zdroj a předělat domácí rozvody, aby to neshořelo … a ten výkon je skvělý.
Hrál jsem tady na tom v 8K s FSR (sranda je, že na tom 8K monitoru/TV nepoznáte rozdíl mezi 8K rozlišením a 4K, takže 8K FSR vypadá vizuálně úplně stejně jako nativní 8K a šlape to na 60FPS+), ale hlavně to dá nativní 4K se 120FPS bez FSR ve většině her a víc vlastně dnes v praxi nepotřebujeme … ale pokud chcete, dokáže to s FSR i stovky FPS ve 4K a to vše s rozumnou velikostí, spotřebou a vlastně i cenou …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|