Výrobci grafik již vyrábí své nereferenční modely a objevují se první poznatky.
Na jednom zahraničním diskusním fóru se objevil příspěvek od zástupce MSI, který již má k dispozici finální specifikace VEGA grafik a přišel s poznámkou ohledně spotřeby. Tedy že karta potřebuje opravdu hodně energie. Stejně tak se objevily další informace ohledně výkonu, ale také poměru ceny a výkonu. Všechny můžeme brát za velmi věrohodné náznaky, neboť pocházejí od zdrojů, které jsou dlouhodobě spolehlivé.
Příspěvek vzhledem k velkým očekáváním a dlouhému čekání na VEGA vzbudil velkou pozornost, protože hlad je po každé nové informaci. Samozřejmě marketingový ředitel MSI asi ani nechtěl budit takovou pozornost, a tak vysvětlení významu příspěvku zůstává záhadou, protože dalšího komentáře od MSI, či dokonce AMD, se přes četné dotazy už nikdo nedomohl. Samozřejmě se tak rozvířily plamenné diskuse ohledně spotřeby nové VEGA grafiky, která existuje už ve dvou verzí co by 16GB Frontier Edice a také v jedné výpočetní Inctinct edici. Vzduchem chlazená FE s taktem kolem 1500MHz má TDP údajně 300W a s AiO chlazením s taktem kolem 1550MHz s TDP až 375W, což samo o sobě ale neudává spotřebu.
Ačkoliv herní edice RX VEGA budou mít jen 8GB HBM2, určitě budou mít stejné, či dokonce ještě vyšší takty. TDP by se tak ve výsledku nemělo tak moc lišit. Nicméně těch 300W a 375W nebylo dosud potvrzeno AMD, ovšem nejsou nereálné.
Vysoká spotřeba a vysoká TDP nových VEGA grafik však nemusí být žádný problém, pokud budou mít tomu odpovídající výkon. A ten soudě podle uveřejněných výkonům, jej skutečně mají. Vzduchem chlazená verze má kolem 13 TFLOPS výkonu což je více než má TITAN Xp i více než má vůbec největší PASCAL P100 a zároveň je to jen o 2TFLOPS méně, než má super obří 12nm VOLTA V100 s jádrem o velikosti přes 800mm2, tedy dvojnásobek rozměrů VEGA. Zkrátka a dobře, z hlediska efektivity na tom není VEGA vůbec špatně … dokonce je na tom vzhledem k vyššímu výkonu, než má PASCAL generace NVIDIA i lépe a je v tomto ohledu tak efektivnější. Vysoká spotřeba zkrátka nemusí být hned špatná věc, pokud tomu odpovídá i výkon. A na to navázal další únik informací od Bits and Chips, kteří povětšinou mají velmi přesné informace. Ti tvrdí, že VEGA je velmi dobrý výkon a současně je to i skvělý útok AMD na HPC, avšak na v určitých ohledech specializovanější konkurenci (NVIDIA VOLTA má speciální výpočetní jednotky čistě na strojové učení) jí to stačit nebude, ale o to se má postarat architektura NAVI, která je již v závěrečných fázích vývoje. VEGA však bude znamenat velmi solidní produkt pro HPC segment.
Samozřejmě nás většinu zajímá hlavně herní výkon. Ten však zůstává zahalen tajemstvím. Pravdou také bohužel je, že hry do současné doby málokdy skutečně využívaly výkon grafik, jaký reálně grafické karty nabízí. Když se tedy bavíme o herním výkonu, ať už CPU nebo GPU, je omylem tvrdit, že měříme výkon HW, ale ve skutečnosti měříme výkon softwaru a kolik výkonu HW ta která aplikace reálně používá. Světlou výjimkou dobrého využití je například nový DooM, ale ten tak činí díky nové generaci API, které podstatně lépe využívají možností GPU. Pokud je o „herní výkon“ VEGA, zůstává tajemstvím i proto, že AMD udělalo velmi mnoho výrazných zásahů do architektury, takže nemůžeme ani odhadnout, jaký ten výkon reálně může být. Pokud bychom měli vycházet z FURY grafik, které ale mají starší architekturu, tak čistě parametrově vzato by měla RX VEGA díky o polovinu vyššímu taktu jinak stejného počtu výpočetních jednotek v GPU a dvojnásobné kapacitě paměti a s ohledem na srovnání výkonů s konkurencí, být někde mezi GTX 1080 OC a GTX 1080Ti. A to bez vlivu nových prvků architektury, nových technologií, optimalizací atd.
Samozřejmě srovnání s konkurencí nás velmi zajímavá, hlavně proto, že nyní žádnou konkurenci na trhu nemáme :(. Jedním z neoddiskutovatelných faktů je, že z hlediska spotřeby ve hrách jsou herní karty, jako hlavně GTX 1080, velmi efektivní. Tedy vzhledem ke svému vysokému „hernímu výkonu“ mají slušnou spotřebu. Vtip je v tom, že NVIDIA u těchto karet obětovala výpočetní schopnosti a také nemají řadu technologií, které samozřejmě jinak znamenají tranzistory v GPU a spotřebu. Ve srovnání s tím AMD staví své čipy výrazně univerzálněji, a kromě herní výkonu mají její grafiky i vysoký výpočetní výkon. To je také důvod, proč dnes nemáte téměř šanci koupit Radeon RX 570/580 grafiky a předchozí RX 470/480 se prodávají použité i za dvojnásobek jejich původní ceny! Univerzalita prostě něco stojí, a to i z hlediska spotřeby.
Když jsme u spotřeby a říkám, že má GTX 1080 slušnou spotřebu, neznamená to, že má nízkou spotřebu. NVIDIA u referenční verzí naladila takty tak, aby spotřeba byla poměrně nízko, ale víme, že když karta jede v maximálním a neuváděném boostu, spotřeba pořádně roste. A většina OC edic GTX 1080 má i vyšší takty, běžně kolem 2GHz v Boostu a stabilně se tam drží. Spotřeba takových edice je ale o desítky až 100W Wattů vyšší. No a to se ještě nebavíme o GTX 1080Ti. Vysoký výkon si tady žádá také hodně Wattů. I když reference má oficiálně uváděných TDP 250W, většina OC verzí mají reálně 300-350W, takže o nízké spotřebě se mluvit rozhodně nedá. Nejen špičkové RX VEGA mají vysoké TDP. Prostě když chcete výkon, musíte tomu dát nažrat :).
U nedávno vydaných procesorů Intel SKYLAKE-X, třeba i9-7900X také názorně vidíme, co to znamená, když se čip nataktuje třeba jen o pár set MHz výše. Spotřeba bude klidně dvojnásobná. A u grafických karet to platí stejně tak. Ostatně nemusíme pro příklady chodit daleko. Radeon R9 NANO a Radeon R9 FURY X. Stejný čip, stejné množství paměti a dokonce velmi podobné maximální takty. Jenže běžné takty se díky agresivním úsporným technologiím lišily o cca 200MHz. Na výkonu tu znamenalo nějakých 15%, ale ve spotřebě bezmála poloviční rozdíl a efektivitu z jiného světa! Stejně tak to platí u NVIDIA grafik, když se podíváte na mobilní GTX 1070/1080, takty jsou nižší o pár set MHz, výkon se ale proti desktopu liší o 10-15%, spotřeba se ale liší o desítky W.
A o to jde. AMD se samozřejmě s RX VEGA musí srovnávat i s tím nejlepším, co je na trhu. Takže nové TOP edice nastavilo určitě tak, aby byla výkonově alespoň nějak srovnatelná s GTX 1080Ti či TITAN Xp. Nemusí je překonávat (ale klidně může, to zatím nevíme), avšak prostě musí nabídnout alespoň trochu podobný výkon. Svou roli samozřejmě bude hrát i cena atd. ale výkon je to, co všichni budou porovnávat především. A zde nám aktuální úniky informací slibují, že RX VEGA budou mít excelentní poměr cena-výkon, a osobně nepochybuji, že budou výhodnější než konkurenční NVIDIA grafiky, protože poměr cena-výkon je jedna z hlavních zbraní AMD dlouhodobě a ve všem, co dělá.
No a pokud chce AMD výkon co nejvyšší, musí být logicky i frekvence co nejvýše, a tak platí to co jsem napsal výše. Spotřeba tomu prostě bude odpovídat. RX VEGA určitě bude umět být i velmi úsporná a extrémně efektivní. A určitě taková je v některých edicích, protože je třeba Apple bude osazovat do tenkých AiO počítačů. Ale pokud chcete prostě co největší výkon, spotřeba naroste výrazně. Balanc mezi tím je už na výrobcích, ale také uživatelích. V tom byla úžasná právě nabídka Radeon R9 FURY X a R9 NANO grafik v jedné generaci. Buď nekompromisní výkon, nebo kompromisní výkon s nekompromisní efektivitou. Pevně věřím tomu, že Radeon RX VEGA bude něco velmi podobného (a některé aktuální úniky si myslí to samé), tedy že kromě maximalisticky výkonných RX VEGA verzí s AiO chlazením, se dočkáme také ultra efektivní nové RX VEGA NANO edice. Výrobci grafik mají naplánováno řadu nereferenčních modelů, AMD plánuje samo oficiálně více edic VEGA také. Drtivá většina trhu je ale nakloněna hlavně tomu výkonu za jakoukoliv cenu … a proto nové Core i9-7900X žere co žere, proto GTX 1080Ti OC edice mají i tři 8-pin napájecí konektory a proto tady bude i referenční vodou chlazená RX VEGA. Proč? Protože spotřeba mnoho lidí prostě nezajímá, jelikož kdo má peníze na výkonný HW, chce výkon a má na to jej živit. Samozřejmě jsou tu i tací, kteří mají jiný názor a jiné požadavky, ale takových je v tomto segmentu menšina. I těm však umí výkonný HW vyjít vstříc.
Každopádně RX VEGA bude znamenat návrat alespoň nějaké konkurence na trh. A pokud bude mít minimálně lepší poměr cena-výkon než GTX 1080/1080Ti/TITAN Xp, bude to skutečná konkurence. Samozřejmě na nějaké hodnocení je brzy, AMD vše představí a uvede na trh zhruba za měsíc na Siggraph 2017. Samozřejmě bylo by hezké, kdyby se VEGA povedla podobně jako RYZEN a znamenalo znovu oživení konkurence.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|