Nová generace mainstreamových grafik AMD se blíží a bude opravdu hodně zajímavá.
Nové generace high end grafik od AMD se v blížící se RDNA 4 generaci opravdu nedočkáme. Jak víte, byla zrušena kvůli vývoji revoluční čipletové MCM konstrukce, která si bohužel vyžádala více času. A tak z hlediska časových i finančních nemělo smysl se tím v rámci RDNA 4 dále zabývat. AMD se správně rozhodlo místo toho věnovat maximum prostředků a pozornosti vývoji těchto revolučních čipletů MCM konstrukce pro RDNA 5 generaci. Takže skutečného přímého nástupce high endového NAVI 31 a RX 7900 série karet se dočkáme až v podobě „NAVI 51“ a Radeon „RX 9900 série“. Ovšem většinu hráčů to asi moc nezajímá.
Pokud nejste fandové grafických karet za 15 a víc tisíc, což je většinu hráčů, může vám to být celkem jedno, že high end v rámci RDNA 4 nebude. Naopak, pokud jste fandové výborného poměru cena/výkon a skvělého výkonu za rozumnou cenu, máte velmi dobrý důvod se těšit na novou generaci grafik AMD RDNA 4 série a RX 8000 řady. Firma totiž připravuje nové nejvýkonnější mainstreamové grafiky na trhu. A tím slovem „mainstreamové“, myslíme že budou opravdu karty za rozumné peníze. Chystají se tak dvě jádra. Větší NAVI 48 a menší NAVI 44. Obojí jsou klasické monolity, ale také malé čipy, tedy skutečně mainstreamová řešení.
- NAVI 48 pro RX 8800/8700 sérii
NAVI 48 není nástupcem NAVI 32 na RX 7700/7800, ovšem bude jeho „náhradou“ prozatím, přičemž cena by měla být o něco níže. AMD se snaží dostat výkon tak vysoko, aby mohla vydat kartu RX 8800 XT s NAVI 48. Tedy musí být o něco lepší než stávající RX 7800 XT s čipletovým NAVI 32. Nicméně nebude to o moc, protože prostě NAVI 48 není generačním nástupcem NAVI 32, ale je o třídu menším řešením.
Je však mnohem efektivnější výrobně i provozně. Především je poměrně malé. Někteří udávají, že má velikost jen pouhých 230mm2, jiné zdroje hovoří o zhruba 300mm2. Na monolitické GPU opravdu malé čistě mainstreamové řešení, které v tomto případě však bude ukrývat hodně výkonu. V plné specifikaci bude mít karta s ním 256-bit sběrnici a bude používat 16GB 20GHz GDDR6 pamětí (kvůli ceně údajně nebude mít GDDR7, ale i to se může změnit ještě). Samotné jádro má mít lehce přes 3GHz a vyráběno je N4 procesem TSMC.
Nejvýkonnější verze karty, tedy pravděpodobně RX 8800 XT 16GB (o názvu ale v tuto chvíli skutečně jen spekulujeme, AMD o nich ještě nerozhodlo a klidně může zvolit i označení RX 8600 XT apod.) má podle současných informací ze zákulisí kolem připravovaných vzorků, výkon zhruba mezi 7900 GRE a 7900 XT, což s ohledem na parametry nové karty je excelentní. TBP karty by mělo být 250W, tedy také efektivnější než současné modely. Cena by se měla pohybovat určitě pod 500 dolary. Očekáváme také levnější osekanou 192-bit 12GB variantu „RX 8700 XT“. Každopádně NAVI 48 má nabídnout další znatelné zvýšení výkonu proti současné grafické nabídce v mainstreamových hladinách. Poměr cena/výkon by měl být opět excelentní …
- NAVI 44 pro RX 8400/8500/8600?
A pak se chystá nová generace low endového jádra, tedy nejmenší samostatné GPU. NAVI 44 na N4 výrobě by mělo mít méně než 200mm2 (údajně kolem 180mm2) a 128-bit sběrnici k tomu. Jde tedy o přímého nástupce současného 6nm NAVI 33 na RX 7600 (případně RX 7500) sérii. Takt bude mít přes 3GHz a určitě bude používat GDDR6 paměti. A to minimálně 8GB, téměř jistě však TOP varianta bude mít také těch 16GB, co by nástupce současné 16GB RX 7600 XT.
Pokud jde o výkon, vypadá to lehce pod úrovní současného RX 7700 XT a dost znatelně nad RX 7600 XT, což s tak malým čipem by bylo vynikající a umožní to velmi agresivní cenové pozicování. Takže určitě se bavíme v případě NAVI 44 o kartách za ceny mezi 249 – 349 dolary, tedy klasických mainstream.
Obě řešení jsou plánovaná jak v desktopových, tak mobilních variantách. Připravena by měla být na konec letošního roku. Ovšem AMD nemá moc důvodů s nimi na trh spěchat. Na nějakou konkurenci ze strany NVIDIA či Intelu to zatím moc nevypadá. Tedy hlavně pokud jde o ty nižší cenové hladiny karet. Intel je asi potenciálně největší konkurencí v mainstreamu, sice něco kutí, ale nic nenasvědčuje tomu, že by BATTLEMAGE byl schopen letos na trh reálně dostat a už vůbec ne, že bude vůči RDNA 4 konkurenceschopný. NVIDIA pak novou generaci mainstreamu letos určitě nevydá a skutečný mainstream jí obecně prakticky vůbec nezajímá. A v současnosti speciálně v nižších cenových hladinách má AMD objektivně nejlepší nabídku, kdy proti RX 7600XT, 7700 XT či 7800 XT speciálně, staví NVIDIA výkonem o třídu slabší karty, ale nabízí je za stejnou cenu. Takže v mainstreamu je dnes poměrně jasná situace a pro RDNA 4 modely tak budou hlavními soupeři RDNA 3 modely …
Je tu ale důvod k rychlejšímu uvedení pro AMD. A tím je fakt, že NAVI 48 je proti současnému čipletovému NAVI 32 monolit. Je tedy levnější na výrobu a hlavně nezabírá místo na cenných pouzdřících linkách pro čipletová řešení, které jsou totálně vytíženy. A AMD je rádo využije na cennější AI produkty jako jsou Instinct apod. Takže záleží, jak moc bude AMD chtít stávající NAVI 32 nahradit výkonově srovnatelným, maximálně lehce lepším, ale výrobně pro ni výhodnějším NAVI 48. Reálně by údajně bylo možné RDNA 4 a NAVI 48 karty uvést na trh klidně v Q4 tento rok. Nicméně vydání v Q1 2025 se také nedá vyloučit, určitě jde o pravděpodobnější termín pro mobilní varianty.
Každopádně pokud jde o mainstreamové grafické karty, mělo by to být minimálně ze strany AMD a jeh RDNA 4 zajímavé, stejně jako to už dnes u RDNA 3 zajímavé je. Jen fandové high endu si na nástupce své RX 7900 série počkají. A to nejméně do Q4 2025. Takže je otázkou, co AMD se stávajícími RX 7900 grafikami vymyslí, protože přeci jen nebylo v plánu je mít tři roky na trhu. A například 7900 GRE určitě bude téměř jistě slabší než TOP verze mainstreamové karty založené na NAVI 48, a tedy GRE nebude jako produkt dávat žádný smysl. RX 7900 XT nebude pak o moc silnější, ale bude mít výhodu 20GB paměti, jediná 7900 XTX stále bude lepší, na druhou stranu ta se bude muset vypořádat s konkurencí, kdy nové RTX 5070 natož 5080 rozhodně budou hrát roli. RTX 5080 by to pravděpodobně měla stihnout na trh ještě letos, ale určitě bude stát víc jak 1000 dolarů. RTX 5070/5070 Ti pak vyjde pravděpodobně v Q1 a cena rozhodně bude vyšší než za současné modely. Takže ty by měly být výzvou pro 7900 XTX. AMD má tedy na výběr, jestli srazí cenu 7900 XTX třeba až na 649 – 699 dolarů, nebo se pokusí karty s NAVI 31 nějak vylepšit. Třeba tou novou verzí čipu a GDDR7 k tomu. Bohužel, zatím nemáme žádné další informace o případném refresh NAVI 31. A co tak pozoruji, nevypadá to, že by pro AMD bylo dnes vylepšení NAVI 31 prioritou. Spíše bude vše soustředit na RDNA 4 a hlavně RDNA 5, přičemž ve výrobě má, pokud jde o „GPU“ nyní absolutní prioritu Instinct MI300 série a dokončení MI400 co by AI řešení. Poptávka po nich je enormní. Vedle toho AMD také vyrábí pro SONY novou výkonnou APU platformu pro PlayStation 5 Pro a něco nového vyrábí i pro Microsoft. Nemluvě o opravdu výkonných APU nové generace pro PC platformy.
Takže u AMD se rozhodně nenudí a soustředí se na většinové trhy, což znamená cenově dostupná herní GPU řešení pro PC i konzole, kde má firma už dnes nejlepší nabídku a hodlá ji další generací ještě zlepšit. Většina hráčů tak má důvod ke spokojenosti, jen pro ty, kteří rádi utrácejí desítky tisíc za nové karty, si na novinku nové generace od AMD v této oblasti budou muset počkat do RDNA 5. Nicméně AMD opakovaně všechny ujišťuje veřejně i v zákulisí, že rozhodně high end herní GPU neignoruje, jen se prostě rozhodlo jít cestou multičipových čipletů a nehodlá na tom nic měnit, i když výzvy tohoto zlatého grálu konstrukce klasických GPU jsou ohromné. Nicméně jsou jedinou cestou vpřed a ví to i konkurence, která se snaží o totéž.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|