V nové generaci RDNA 4 se nedočkáme high endu, zato mainstreamové karty budou excelentní.
V současné generaci grafik AMD drtí NVIDIA, pokud jde o poměr cena/výkon tam, kde na tom většině hráčů záleží, tedy v mainstreamu a reasterizaci. Radeon RX 7000 je podstatně výhodnější než RTX 4000, speciálně kolem střední třídy. Pravdou však je, že NV se ani nesnaží. Speciálně grafické produkty pod 600 dolarů ji moc nezajímají. NV se maximálně soustředí na výrobu AI a kapacity pro výrobu klasických herních GPU zkrouhla na nezbytné minimum a dodává na trh mnohem méně GPU záměrně proti minulosti. AMD má sice jako firma nepoměrně větší zájem o hráče, speciálně v mainstreamu. A nabídce je to vidět, ovšem nemá v tuto chvíli zájem nějak masivně zvýšit produkci a tím i prodeje a podíl na trhu.
I AMD má totiž dnes hlavně zájem o AI a HPC produkty, přičemž dost na tom, že ji významnou část produkčních kapacit zabírají čipy pro konzole, které z pohledu businessu jsou dnes nejméně výdělečným produktem. V případě klasických grafik se pak nečekaně stalo největším omezením to, že RX 7700/7800/7900 série jsou čiplety. To je sice skvělé pro celkovou výrobní efektivitu těch čipů, jenže v době, kdy je AMD vytvořilo nepředpokládalo AI horečku. A TSMC má bohužel stále omezené produkční kapacity v pouzdření, které ovšem vyžadují mimo APU všechny ostatní procesory AMD, také hlavně obří Instinct Mi a také výše uvedené Radeon produkty, nemluvě o konkurenčních AI řešeních NVIDIA s HBM apod. Takže oblasti pouzdření jsou dnes kapacity produkce na maximu a AMD prostě nemůže zvýšit produkci NAVI 32 ani NAVI 33, ani kdyby Radeon divize chtěla sebevíc. Stávající objem je maximem, co je AMD ochotno nyní Radeonům věnovat. A to přes fakt, že by měla historickou šanci urvat významný podíl na trhu, protože NVIDIA má o nejprodávanější, tedy cenově dostupnější grafická řešení, ještě mnohem menší zájem dnes.
Nicméně AMD má aktuálně v přípravě produkt, kterým by na o něco větší podíl na trhu zaútočit mohla, byť co jsem slyšel, vedení společnosti je se současnou pozicí a výsledky Radeon divize naprosto spokojeno. Žádné masivní zvyšování podílu nevyžaduje, speciálně když k němu nedává ve výrobě potřebný prostor, protože má prostě prioritu v jiných produktech. Současně se ale nechystá k žádným omezením produkce a nová generace mainstreamových produktů by tak měla i z hlediska kapacit, věci trochu usnadnit. A tedy přinést potenciál větších dodávek Radeon GPU. Řeč je samozřejmě o RDNA 4 čipech.
- AMD RDNA 4 – NAVI 48 a 44 zpět k monolitům?
Ne, AMD nerezignovalo na čipletový design svých GPU. Ovšem v rámci RDNA 4 generace žádné čipletové řešení nenabídne! Stávající RDNA 3 NAVI 32 (RX 7700/7800) a NAVI 31 (RX 7900) se nástupce v RDNA 4 sérii nedočkají. Proč? Protože AMD jej chystalo jako MCM čiplet. Tedy už to nebylo jen GCD s MCD cache čipy kolem, ale menší GCD „nalepená“ k sobě fungující jako jedno = fyzicky multičipové řešení, ovšem fungující jako monolit. Tedy zlatý grál GPU designu, o který se AMD i NVIDIA a mnozí další pokoušejí mnoho let. AMD mělo původně v plánu uvést NAVI 41, NAVI 42 a NAVI 43, tedy čiplety pro RX 8700/8800/8900 grafické karty, které měly být postavené na stejném čipu (GCD), jen NAVI 43 mělo mít jeden, NAVI 42 dva vedle sebe a NAVI 41 dokonce tři vedle sebe. A kolem vždy klasicky MCD čipy.
Jenže výzvy MCM jsou velké. Jak AMD, tak NVIDIA se o něj pro další generace svých výkonných produktů prioritně pokoušejí, protože vědí, že obří monolity na 3nm, 2nm a 1nm procesech budou z mnoha důvodů problematické. Multi čipové řešení výkonných GPU je jedinou cestou, ostatně AMD dnes na trhu už takové řešení má v podobě Instinc Mi300 a jasně demonstruje, že jde o správnou cestu. NVIDIA se pokouší tedy o to samé. Jenže udělat výpočetně orientované MCM a takové, které má fungovat jako herní GPU, je velký rozdíl. A pro herní použití je to velká výzva s mnoha potížemi. AMD se nepodařilo vyřešit některé věci včas, aby mělo šanci mít původně plánované NAVI 41/42/43 připravené na letošní rok do výroby. Reálně hrozilo, že by byly připravené až ke konci 2025, což by jaksi postrádalo smysl, protože v té době už by měly finišovat přípravy RDNA 5. AMD se tedy rozhodlo, že v rámci RDNA 4 high end neuvede a odloží první MCM, a tedy přímé nástupce současných NAVI 32/31, až do RDNA 5 generace. Celý čipletový team tedy skončil práce na RDNA 4 a přesunul se rovnou na vývoj RDNA 5 variant už před nějakým časem.
V rámci nadcházející generace RDNA 4 na 4nm (N4 TSMC) výrobě, vzniknout tedy jen dva čipy. Oba jsou monolity, a to střední a menší velikosti.
- NAVI 48 pro RX 8700/8800 sérii?
NAVI 48 je víceméně v základu čipem, který měl být základním GCD pro původní čiplety, ale v tomto případě jde o klasický monolit, tedy i s cache a vším v jednom, což by samozřejmě bylo u původní čipletové GCD verze odděleno do malých MCD čipů kolem. Nejde o vyložené malý monolitický čip, má lehce přes 300mm2 a 256-bit sběrnici. Samozřejmě nejde o skutečného nástupce čipletového aktuálního NAVI 32 řešení. Původně měl být jeho nástupcem NAVI 42 a 43, tedy čipletová řešení s jedním a dvěma GCD. To mělo lépe diverzifikovat nabídku, kdy víte, že AMD má poměrně velkou díru dnes mezi NAVI 32 (5+6nm čiplet) a NAVI 33 (6nm monolit). Původně chystané NAVI 43 (1x GCD + MCD) ji mělo lépe vyplňovat a být tedy pro Radeon RX 8700 sérii, zatímco NAVI 48 mělo mít 2x GCD + MCD a fakticky tedy přímým nástupcem NAVI 32 pro RX 8800 sérii grafik typického vyššího mainstreamu. K tomu tedy nakonec nedojde, dorazí jen ten monolit NAVI 48.
Ten bude tedy nejvýkonnějším RDNA 4 řešením, přičemž AMD se aktuálně snaží, aby výkon karty dostalo někam na úroveň RX 7900 XT minimálně. Tedy tak, aby tento čip mohlo použít na karty s označením RX 8700/8800. Nikoliv jako generačního nástupce, ale jako náhradu za současné čipletové NAVI 32 pro Radeon RX 7700/7800 grafiky. Je prioritou, protože AMD potřebuje v tuto chvíli uvolnit cenné kapacity na pouzdření, jež NAVI 32 jako čiplet vyžaduje, ale NAVI 48 jako monolit samozřejmě nikoliv. Na 4nm výrobě sice bude mít o něco horší výtěžnost, než by měl z pohledu výroby efektivnější čiplet s menším GCD, ale nebude jako produkt omezen kapacitami pouzdřících linek. Současně se AMD snaží udržet cenu nízko.
Radeon RX 8800 XT 16GB by tedy s plně aktivním NAVI 43 měl dosahovat výkonu nad úrovní Radeon RX 7900 XT v rasterizaci, o něco více v RT. Má sice možnost použití GDDR7 pamětí, ale v tuto chvíli s nimi AMD pro uvedení karet nepočítá. Soustředí se na cenově mnohem dostupnější 20GHz GDDR6. I to by tedy mělo přispět k tomu, že by tahle karta měla být pro cenovou hladinu těch 13 – 15 tisíc korun maximálně. Přičemž by měla atakovat rasterizační výkon RTX 4080 a RTX 4080 Super, překonávat tedy i RX 7900 XT a blížit se výkonu RX 7900 XTX (v rasterizaci). Určitě ale výkon XTX nepřekoná. Ani to nebyl cíl. Poměr cena/výkon má být tedy excelentní.
Radeon RX 8700 XT 12GB dostane lehce ořezanou verzi NAVI 43, pravděpodobně tedy 192-bit sběrnici. Počítejme s výkonem kolem úrovně RX 8800 XT, ale nižší spotřebou a cenou kolem těch 400 dolarů při uvedení. Nepůjde tedy o masivní generační vylepšení, ale vylepšení to bude.
- NAVI 44 pro RX 8600 sérii
Jediný čip současné RDNA 3 generace, který tedy dostane přímého nástupce v RDNA 4, je 6nm monolitický NAVI 33, dnes na RX 7600/7600XT kartách. A tím nástupcem bude opět monolitický NAVI 44. Na 4nm (N4) výrobě půjde o 1,5 generační posun v tomto ohledu. Zachová si malé fyzické rozměry kolem 200mm2 a bude mít nadále 128-bit sběrnici (téměř jistě v kombinaci s GDDR6 i když poději jsou DDR7 také možné, ale při uvedení pochybujeme). Nárůst výkonu by měl být poměrně velký a dosahovat zhruba úrovně až RX 7700 XT. Ovšem při ceně samozřejmě kolem 300 dolarů, kdy očekáváme opět modely Radeon RX 8600 a 8600 XT, umístěné mezi 270 – 350 dolarů. Tedy poměrně zásadní výkonový posun v této cenové hladině, který oba výrobci v současné generaci poněkud zazdily velmi malými posuny.
NAVI 48 i NAVI 44 jsou tedy jednoznačně mainstreamově orientovaná řešení. AMD nemá důvod je nějak zásadně oddalovat. Současné NAVI 33 na 6nm RX 7600/7600XT zůstane určitě ještě na trhu jako levný low end, nad něj tedy přijde výrobně dražší 4nm NAVI 44, co by řešení středního mainstreamu pro 250 – 350 dolarovou hladinu. A nad tohle dorazí původně neplánované NAVI 48, které na trhu nahradí současná čipletová NAVI 32 řešení. Ale nebude zásadním výkonovým upgradem protože nejde o skutečného nástupce NAVI 32 jako spíš vsuvku mezi NAVI 33 a NAVI 32. Nová generace čipletů v rámci RDNA 4 nedorazí a byla zrušena ve prospěch dokončení MCM konceptu, na kterém stavěla od samého počátku.
AMD by se hodilo kvůli výrobním kapacitám v pouzdření, nahradit současná NAVI 32 řešení co nejdříve. Ostatně i to je důvod, proč se neobjevuje v mobilních provedení NAVI 32, ačkoliv by bylo extrémně výhodné. AMD ty kapacity pouzdření prostě potřebuje pro jiné výnosnější a důležitější produkty dnes. NAVI 48 by tedy, co by náhradní řešení, mohlo dorazit k výrobcům dorazit už během Q3. Aktuálně se tedy mluví o tom, že Radeon RX 8700 XT 12GB a RX 8800 XT 16GB dorazí na trh začátkem Q4 2024, mobilní verze pak budou uvedeny Q1 2025 na CES. Pokud jde o NAVI 44 pravděpodobně dorazí v Q1 2025.
To jsou realistické termíny, i když v zákulisí se hovoří o tom, že kdyby AMD hodně chtělo, mohlo by to posunout ještě o celý kvartál vpřed. Tedy desktop už v Q3 kolem září a mobilní verze v listopadu, tedy Q4 tento rok. Záležet bude na poptávce po současných kartách. Pokud se budou NAVI 32 řešení RX 7700/7800 prodávat současným tempem, tedy velmi dobře, může dojít k vypuštění NAVI 48 dříve. Každopádně AMD má zjevně nižší cenové hladiny pod 500 dolarů pokryté dobře a nepředpokládá se, že by se NVIDIA nějak měla zájem v této oblasti snažit. Její dnešní zájmy prostě leží úplně jinde.
Otázkou je, co high end. Radeon RX 8800 XT je rozhodně náhradou z produkčních důvodů, nikoliv skutečným generačním nástupcem RX 7800 XT. A pokud nabídne v maximech výkon mezi RX 7900 XT a 7900 XTX, ovšem za těch 500 dolarů, znamená to, že AMD bude muset nějak vylepšit RX 7900 XT/XTX karty. Víme, že jejich skutečným nástupcem bude až MCM čiplet NAVI 51 v rámci RDNA 5. Ovšem i při nejoptimističtějším vývoji jej nečekáme na trhu dříve, jak v Q4 2025. AMD tedy bude muset se současnými NAVI 31 vystačit další rok pro vyšší segment. A bude jej muset dostat na vyšší výkonovou úroveň. Možnosti má. RX 7900 karty mají dnes poměrně nízké takty GPU i pamětí. Obojí může rapidně zvýšit, bohužel za cenu vyšší spotřeby. Ale 15 až 20% výkonový zisk by případné RX 7950XT/7950XTX (nebo rovnou 8900XT/8900XTX) nabídnout mohly. Ve hře je stále i ta varianta se zcela novou revizí, ba přímo N4 remake NAVI 31, kterou stále nemůžeme vyloučit. AMD každopádně chce zůstat relevantní v segmentu 500 dolarů+ až do vydání RDNA 5 na přelomu 2025/2026 a tedy musí nějak stávající NAVI 31 vylepšit. Každopádně novinky jsou tedy na obzoru, ale reálně s nimi počítejte nejdříve ke konci roku, takže zatím je při aktuálních nákupech nemusíte brát v potaz …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|