RDNA 4 dorazí jen v mainstreamových verzích, protože revoluční MCM GPU se odkládá. Co s tím?
Už jsme to naznačovali, nyní mám v ruce další informace o budoucnosti nabídky AMD Radeon grafik v nadcházejících 2 letech. Už jsme mluvili o tom, že AMD chystá skutečnou revoluci na poli běžných GPU. Svatý grál technologie GPU jménem MCM, tedy multičipové řešení, které se ale chová a funguje jako jedno. AMD do značné míry už něco podobného má, ale pouze pro výpočetní účely (Mi300 série s CDNA 3), kde je jednodušší to aplikovat. Jak ale jistě víte, udělat multičipové herní GPU, tak aby fungovalo jako jeden čip i pro herní účely, je úplně něco jiného. A problém, se kterým AMD, NVIDIA a všichni kteří se výkonné GPU snaží udělat, zápasí od nepaměti. Obě firmy si však jsou vědomi toho, že jde o jedinou možnou cestu vpřed, protože velké monolity mají velké nevýhody a omezení.
AMD má na tomto poli přeci jen technologický náskok, kdy jednoduší čipletová GPU už na trhu má. V případě NAVI 31/32 u stávajících RX 7900/7800/7700 grafik jde ovšem stále vlastně o monolitické hlavní GPU (GCD), které je obklopeno cache čipy (MCD). Stále tedy nejde o multičipové GPU řešení ala multi GCD. AMD však plánovalo multi GCD v nadcházející RDNA 4 generaci u nástupce právě NAVI 31. Nicméně NAVI 41 nakonec uvedeno nebude, protože celý koncept potřebuje více času na dopracování, a tak nadcházející RDNA 4 generace grafik od AMD bude bez high endu. Firma nicméně nemá v plánu ustoupit z celého konceptu, protože stejně jako u procesorů ví, že je to jediná cesta vpřed. Takže hlavní team nyní pracuje na tom, aby RDNA 5 s NAVI 51 vyšlo dříve a mělo funkční MCM (multi-GCD) čiplet. Aktuálně se v této souvislosti objevily patent AMD, které naznačují, jak ta struktura GPU bude vlastně fungovat.
Každopádně je tedy již naprosto jisté, že současné (RDNA3) Radeon RX 7900 XT a 7900 XTX se nástupce v nadcházející RX 8000 (RDNA 4) sérii opravdu přímo nedočkají. A na high end zcela nové generace od AMD si budeme muset tedy počkat až na RX 9000 série (RDNA 5). To ovšem také znamená, že zbývající RDNA 4, což jsou buď rovnou malé monolity, nebo jednodušší menší čiplety, celkovým výkonem současné velké high end NAVI 31 na RX 7900 grafikách nepřekonají. A to je trochu problém …
- AMD RX 7900 XT a 7900 XTX
téměř jistě dostanou refresh, ne-li „remake“!
V rámci RDNA 4 série na N4 výrobě se aktuálně připravují tedy dvě menší řešení, konkrétně jsou označována jako NAVI 48 s 32WGP a maximálně 192-bit sběrnicí (možná je i jen 128bit). A vedle toho pak bude vyloženě low end NAVI 44 s 20WGP a max.128-bit možná jen 96-bit. Obě karty mají používat GDDR7 paměti. I ta nejvýkonnější varianta karty s NAVI 48 však zcela určitě rasterizačním výkonem nepřekoná RX 7900 XT/XTX modely. Ostatně AMD s ní také míří na cenu kolem 500 dolarů. To však tedy neřeší, co s RX 7900 XT a 7900 XTX …
Obě jsou dnes extrémně atraktivní grafické karty. Parametrově i výkonem jasně překonávají konkurenční NVIDIA řešení za stejné ceny. NVIDIA navíc neplánuje novou generaci dříve jak v roce 2025. A to spíše později, než dříve pokud jde o levnější karty než nástupce RTX 4090. Stejně tak to nevypadá, že by se nějak výrazně snažila zatraktivnit současnou RTX 4000 sérii. Už je jisté, že nová RTX 4080 SUPER bude víceméně jen upravená RTX 4080 16GB, s plně aktivním GPU a navýšenými takty. A tak nárůst výkonu bude reálně cca 10%, přičemž oficiálně cena by měla být 999 dolarů. To pořád není tak dobré, jako RX 7900 XTX, která má širší sběrnici a 24GB paměti za stejnou, nebo nižší cenu. I když ta stoupá, protože je to jediná karta, která dokáže v řadě her konkurovat či překonávat RTX 4090, což samozřejmě RTX 4080/4080 SUPER nikdy nedokáže. No a na mnoha významných trzích se oficiálně RTX 4090 nesmí prodávat, navíc je i tak zkupují firmy a dělají z nich AI GPU, takže RX 7900 XT/XTX jsou jedinou volbou v high endu za rozumnou cenu.
I tak však při uvedení RDNA 4 by mohl být poměrně malý rozdíl mezi tím NAVI 48 modelem, který dost možná bude mít dost výkonu, aby se mohl nazývat RX 8800 XT (přinejhorším bude RX 8700 XT), a RX 7900 GRE/XT/XTX, které ale v té době budou mnohem méně efektivní a také nákladnější. Navíc z pohledu marketingu AMD přeci jen bude muset nabídnout něco atraktivního i ve vyšší hladině, pokud chce v tomto segmentu stále působit. A tak nyní zkoumají dvě možnosti:
V každém případě NAVI 31 bude na trhu i po vydání RDNA 4 karet. Ovšem v jaké podobě je otázkou. První a jednoduše realizovatelná varianta je, že AMD využije přirozeně se zlepšující 5nm výroby a uvede tedy refresh verze RX 7950 XT a 7950 XTX, ovšem s jinak stále stejným NAVI 31 řešením. Avšak mírně posune takty. Jak víme, má opravdu velký OC potenciál, který nevyužívá z důvodů nároků na spotřebu. Současně mají obě karty dnes poměrně pomalé 20GHz GDDR6 paměti, zatímco k dispozici jsou už 24GHz GDDR6. Takže i tady má AMD dost rezervu a může sáhnout až po 24GHz pamětech s tomu odpovídajícím navýšením propustnosti. Obecně by neměl být problém i se stávající revizí NAVI 31 a současným designem PCB, dosáhnout na o 15% vyšší výkon v případě XT i XTX. Byť za cenu zvýšení spotřeby o 20 až 30W.
Pak je tady ještě druhá, pro nás atraktivnější možnost, kterou AMD údajně v tuto chvíli zvažuje. A tou je fakticky větší refresh, tedy „remake“ NAVI 31. Nejen tedy nová revize s využitím minimálně N4 výroby místo N5 (ze hry prý není ani rovnou N3), což by velmi pravděpodobně zvýšilo takty k těm 3GHz při zachování stávající spotřeby. Ale spolu s tím by AMD upravilo i některé aspekty současného čipu. Drobná architektonická vylepšení a update paměťového systému pro použití v kombinaci s GDDR7. Při zachování současných sběrnic 320/384-bit, by díky tomu mohlo navýšit propustnost klidně o třetinu! S těmito výraznějšími úpravami by tak potenciálně AMD mohlo také nazvat marketingově výhodněji nové karty jako RX 8950 XT a RX 8950 XTX (ačkoliv půjde o max. RDNA 3+ a ne RDNA 4) a dosáhnout možná až o 25% vyššího výkonu a bez nějakého dramatického nárustu spotřeby. Technicky to možné je, otázkou kterou AMD řeší je, zda se mu to vyplatí realizovat.
Rozhodnutí však musí přijít velmi brzy (prakticky v těchto týdnech), protože i ten „refresh/remake“ NAVI 31 bez změny architektury, si vyžádá měsíce testování atd. Takže pokud chce AMD mít v Q4 2024, či reálně nejpozději v Q1 2025, RX 8000 sérii na trhu, nemá zase tak moc času. Jak se AMD rozhodne, budeme z nových úniků vědět nejpozději během Q2 2024, kdy tedy bude jasné, jakou variantu zvolí. Buď tu levnější a jednodušší udržovací refresh variantu, nebo tu nákladnější ale stále vlastně udržovací, byť pro nás uživatele nepoměrně atraktivnější, remake variantu.
V každém případě absolutní prioritou Radeon divize, a hlavně vedení AMD pro klasický Radeon high end, je NAVI 51 a RDNA 5 s revolučním MCM řešením. Ovšem i tak je nejbližším možným termínem uvedení na trh až závěr roku 2025, tedy Q4 2025 nejdříve. To znamená od teď plné 2 roky, kdy tu prostě budou a musí RX 7900 XT/7900 XTX stále být v nějaké zajímavé podobě. Ačkoliv v současnosti jsou na vrcholu popularity a zájmu a minimálně dalšího půl roku s nimi AMD bezprostředně dělat nic nemusí. Ovšem v závěru roku 2024 a speciálně pro 2025 je prostě nějak vylepšit a zatraktivnit bude muset. Takže snad dá AMD přednost té atraktivnější, byť náročnější „REMAKE“ variantě. Bohužel proti ní mluví prostě náklady, a hlavně zapojit do toho větší část vývojového teamu, který by jinak mohl pracovat na jiných věcech. Speciálně v době zájmu o AI produkty. Na druhou stranu, jakkoliv je RDNA 5 a NAVI 51 zjevnou prioritou, stále jde o riskantní věc (což první MCM řešení vždy bude), a nelze prostě vyloučit nějaké komplikace a s nimi související zpoždění uvedení na trh, a odklad tedy dále do roku 2026. A v tom případě by tedy bylo dobré mít na trhu co by pojistku stávající NAVI 31 v co nejlepší možné verzi, aby na přelomu 2025/2026 měla na trhu ještě šanci. To znamená refresh+GDDR7 jako minimum. Tak uvidíme, jak se AMD rozhodne. Jak říkám, to rozhodnutí musí přijít velmi brzy. Očekávám, že nejpozději v Q2 2024 určitě budeme v zákulisí vědět, jakou cestou se půjde …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|