Výrobci grafických karet už vědí, co mohou čekat a kdy. AMD se primárně soustředí na RDNA 5.
Máme tady nejnovější várku informací ze zákulisí grafického trhu, což není žádné překvapení, protože aktuálně se zadává výroba na produkty, které půjdou do prodeje v závěru roku, a hlavně začátkem roku příštího. Takže výrobci grafických karet už vědí, na čem jsou. Aktuálně se tak dozvídáme, že AMD utlumuje produkci stávajících RDNA 3 čipů, tedy NAVI 31, 32 a 33. Utlumuje neznamená, že končí, jen že neplánuje jejich vysokou další produkci a výrobu, a to i když o ně mají výrobci karet zájem. AMD je zjevně se svou pozicí na trhu spokojené a mimoto soustředí využití svých omezených výrobních kapacit u TSMC na výdělečnější produkty, než jsou právě herní GPU. Nicméně jasně říká a ukazuje, že hodlá nadále nabízet GPU a grafiky s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu pro hráče.
Postupné utlumení produkce RDNA 3 není překvapením. Speciálně v případě poměrně výrobně složitého mainstreamového čipletu NAVI 32, který vyžaduje extra krok jménem zapouzdření, kdy tyto velmi vytížené výrobní linky by AMD rádo využilo pro mnohem výdělečnější produkty jakou jsou Instinct. AMD navíc dokáže speciálně právě NAVI 32 na RX 7700/7800 sérii nahradit výkonem srovnatelným, nebo mírně lepším mnohem efektivnějším monolitem na podstatně vylepšené RDNA 4 architektuře.
U té se AMD soustředilo na opravení některých nedostatků RDNA 3, které jak víte mělo běhat na 3GHz běžně. A i když ten takt v pohodě dokáže mít, dokonce i mnohem vyšší, problém je, že výkonem neškáluje jak mělo, a především spotřeba je vyšší, než bylo plánováno. Nikdy jsme se pořádně nedozvěděli, v čem je konkrétně problém, ale zjevně existuje u NAVI 31 i u později uvedeného NAVI 32, kde AMD sice některé věci vylepšilo, ale stále zaostalo za plány a očekáváními, ačkoliv objektivně je bez debat NAVI 32 v podobě Radeon RX 7700 XT a 7800 XT karet, dnes o parník nejlepší grafickou nabídkou pro hráče ve středním mainstreamu, tedy 10 – 13 tisíc korun.
RDNA 4 by tedy mělo mít některé aspekty řešené a vyřešené lépe, současně se AMD soustředilo na dalším generačním posílení výkonu a efektivity v RT. Kromě toho přechází na N4 výrobu, kdy nastávající generace grafik všech tří výrobců (AMD, NV i Intel), by měla používat stejný N4 TSMC proces. Takže výrazně lepší bude i efektivita. Bohužel RDNA 4 bude existovat jen v podobě dvou malých čipů. Low endový NAVI 44 a mainstreamový NAVI 48. Performance a high end v této generaci uveden na trh nebude. Měl být totiž čipletový s využitím revoluční MCM koncepce, nicméně AMD se rozhodlo ji z technických důvodů zrušit a soustředit se na uvedení tohoto konceptu až v rámci RDNA 5, které je nyní hlavní projekt grafické divize firmy.
- AMD mohlo high end RDNA 4 vydat, ale nevydá
– soustředí se na RDNA 5
Jinak ze zákulisí se k nám donesly zajímavé zprávy. Čipletový MCM nástupce současného NAVI 31, tedy NAVI 41/42/43, kdy všechny měly být založené na stejném malém GCD čipu a nejvýkonnější NAVI 41 mělo mít rovnou tři tyhle čipy fungující jako jeden, by to na trh klidně zvládl! Údajně vše funguje relativně dobře, mnohem lépe, než si mnozí myslí. Speciálně když doposud byl MCM koncept velký oříšek. AMD by údajně dokázalo vše dotáhnout tak, aby se RDNA 4 high end dal vydat na běžný trh a v minulosti mělo i mnohem hůře fungující grafické karty, které byly fakticky technickým cvičením a běžně se prodávaly. Jenže podle všeho to přeci jen nedosahovalo všech očekávání. Celý MCM koncept vyžaduje další ladění. Vývojový team RDNA 4 architektury dostal extra čas, aby optimalizoval věci a fungování, a přiblížil se těm opravdu velkým optimistickým očekáváním ohledně prvního MCM čipletového GPU pro hráče, které AMD mělo. Ovšem podle všeho se zjistilo, že by si ty optimalizace vyžádaly více času, a tedy i vývojových zdrojů, než vedení AMD dávalo smysl tomu věnovat. Vedení firmy se tak rozhodlo, že high end RDNA 4 prostě nevydá „napůl nedopečený“ a raději celou jednu generaci výkonných karet Radeon přeskočí. Je si přitom vědomo, že tak minimálně rok nebude mít, jak v této oblasti konkurovat. Rozhodnutí je to podle AMD ale správné. Usnadnil jej i fakt, že je velká poptávka po AI, takže AMD velice rádo využije ty N4 a především extrémně vytížené pouzdřící kapacity u TSMC na produkci právě AI čipů, místo poměrně komplikovaného herního NAVI 43/42/41 řešení, které přes velmi slušnou funkčnost a výkon prostě nebylo tam, kde by AMD chtělo. Takže nakonec došlo k rozhodnutí high end RDNA 4 nevydat, zrušit jeho finální vývoj a celý team přesunout na vývoj stejného MCM konceptu herního GPU, ale už s využitím RDNA 5.
AMD mělo i jiný velmi dobrý důvod, proč se místo RDNA 4 plně soustředit primárně na RDNA 5 v maximálním možné míře. Nadcházející RDNA 5 totiž vzniká opět ve velmi úzké spolupráci hlavně se SONY (i Microsoft), kteří jej využijí u nové generace svých konzolí. A bude tedy opět velkým posunem ve všech ohledech a bez přehánění klíčovou GPU architekturou, pro kterou budou vyvíjeny nadcházející dvě generace her od roku 2026 až za rok 2030. Stejně jako současné hry vznikaly a vznikají primárně pro architekturu RDNA 1 a 2, které najdeme v současných generacích velkých konzolí. RDNA 4 je tedy víceméně jen optimalizace a vylepšení RDNA 3, kdy AMD u této generace plánovalo hlavně poprvé vyzkoušet ten čipletový MCM design. Ovšem nakonec si ho schová k vydání až v rámci RDNA 5 na konec roku 2025, nebo spíše nejpravděpodobněji na CES 2026, kdy tak výkonový i technický skok u „RX 9900“ proti současné RX 7900 sérii bude bez přehánění gigantický. Nicméně i nadcházející RDNA 4 bude zajímavé, speciálně pokud máte zájem o výkonné herní karty za opravdu rozumné a dostupné ceny :).
- NAVI 48 jako náhrada za čipletový NAVI 32
je ve skutečnosti nástupce NAVI 33
V rámci RDNA 4 generace tak nakonec dorazí jen dva malé čipy, které budou velmi malými monolity na N4 výrobním procesu TSMC. V současnosti je trochu zmatek v tom, co je v nové generaci větší čip, jestli NAVI 44 nebo NAVI 48, protože jak jistě víte, doposud AMD značilo čipy tak, že větší číslo byl menší čip.
Údajně však v této generaci bude NAVI 48 tím větším řešením a nejvýkonnějším v rámci RDNA 4. I tak jde ovšem fyzicky o velmi malý monolitický čip. Má totiž plochu pouhých 240mm2, tedy je jen o málo větší, než současné prakticky low endové NAVI 33 (204mm2) na Radeon RX 7600 sérii. Technicky vzato je NAVI 48 vlastně nástupce právě NAVI 33, ale protože přináší velký výkonový posun proti němu o více jak třídu a současně byl zrušený nástupce mainstreamového NAVI 32 v podobě čipletového NAVI 43, tak se AMD rozhodlo, že pomocí NAVI 48 nahradí na trhu RX 7700/7800 sérii s NAVI 32.
Říkám nahradí, nikoliv že jde o nástupce! NAVI 48 má totiž maximálně 64CU, tedy dvojnásobek proti NAVI 33 a dokonce více než má současné NAVI 32 (60CU), které je přitom celkově mnohem větší, s plochou 346mm2. AMD mu také nechalo 256-bit sběrnici a plánuje použít běžné GDDR6 paměti nikoliv nové (a podstatně dražší) GDDR7, aby mohlo cenu držet opravdu nízko. Lze očekávat, že tedy NAVI 48 bude pravděpodobně vydané v podobě karet Radeon RX 8700 XT 12GB a Radeon RX 8800 XT 16GB. Nebude mít o moc vyšší výkon než současné 7700/7800 modely, ale úniky hovoří o výkonu až téměř v úrovni RX 7900 XT pokud jde o raterizační výkon, RT by mohl být dokonce ještě lepší. Na tak malé monolitické jádro velmi působivé v každém případě, speciálně když cena bude stejná, nebo může být potenciálně i časem nižší, než co stojí současné RX 7700/7800 karty. Samozřejmě by to bylo mnohem působivější, kdyby na trhu zůstaly i ty původně plánované čipletové NAVI 41/42/43, protože pak by RX 8700 série byla založená na tom NAVI 41, RX 8800 na NAVI 42 a RX 8900 na NAVI 43 a to NAVI 48 by tedy bylo skutečně na trhu nástupce NAVI 33 pro RX 8600 sérii s opravdu působivým generačním posunem. Ale bohužel. Ovšem protože konkurence se nechystá nabízet v mainstreamu něco výrazně lepšího, ba lze očekávat, že bude o něco horší, protože má jiné priority, tak by stále mělo jít o velmi zajímavý produkt. A to nejen pro desktop, ale i mobilní použití.
- NAVI 44 jako nástupce low endového NAVI 24 a RX 6500 série.
AMD také po čase upgraduje nejnižší část nabídky klasických neintegrovaných grafických karet. Tu v současnosti tvoří starší Radeon RX 6500/6400/6300 série karet postavená na 6nm mini GPU s pouhými 107mm2, jménem NAVI 24 (RDNA 2), s maximálně 16CU v kombinaci s pouze 64-bit sběrnicí. Nové low endové NAVI 44 bude velkým posunem, kdy na N4 výrobě bude pořád velmi malé s plochou jen 130mm2. Ovšem má mít rovnou 32CU a 128-bit sběrnici. Tedy v praxi bude mít co by nástupce RX 6500 XT minimálně 2x vyšší výkon. Nicméně z výše v tomto článku uvedených důvodů AMD uvede NAVI 44 na kartách RX 8600 série, tedy vystřídají RX 7600 s NAVI 33, přičemž proti němu samozřejmě nepůjde o zdaleka takový generační posun. Maximálně se u RX 8600 XT dočkáme přiblížení se rasterizačnímu výkonu RX 7700 XT s lepší efektivitou a doufáme že bezpečně pod cenovou hladinou 10 tisíc.
- AMD už rozhodlo o vydání RDNA 4 karet – míří do výroby
Jak jsem řekl v úvodu, v současnosti se už musí rozhodovat o zadání výroby produktů, které se budou v Q1 prodávat. A to se tedy týká právě i RDNA 4. Byla tady slušná šance, že by AMD věci uspíšilo a stihlo vydání RDNA 4 ještě letos. Důvodem by byla právě snaha uvolnit kapacity pouzdření, které musí využívat současné NAVI 32, a AMD by jej jednodušším monolitem NAVI 48 dokázalo nahradit, alespoň pokud jde o výkon karet za podobné či nižší ceny. Nakonec to však vypadá, že AMD se rozhodlo nechat zbytek tohoto roku na prodej a doprodej současné generace RX 7000 a novou RDNA 4 uvést v poklidu až pro příští rok.
Konkrétně se tak má výkonnější NAVI 48 představit na CES 2025 začátkem ledna a následně tedy půjde na trh v desktopu i mobilních provedeních. Nevíme samozřejmě stále názvy, ale pravděpodobně půjde o RX 8700 XT 12GB a RX 8800 XT 16GB, kdy Klíčová bude hlavně cena. Ovšem o té je určitě brzy spekulovat. Nicméně s ohledem na malý čip, kterým NAVI 48 je, v kombinaci s tradiční konstrukcí i levnějšími GDDR6 paměťmi, by AMD mohlo tohle prodávat za velmi dostupné ceny se stále slušnou marží. Takže uvidíme. Pokud jde o to vyloženě low endové NAVI 44, tak s tím AMD údajně vůbec nespěchá. Což dává smysl. NAVI 24 stále plně dostačují pro low end, a jsou vyráběné na méně využívaných N6 linkách. I větší NAVI 33 bylo uvedeno relativně nedávno, a tak není nutné v tomto segmentu na tu vytíženější a dražší N4 výrobu spěchat. Podle aktuálních informací AMD téměř jistě uvede NAVI 48 grafiky na trh až začátkem Q2 2025. Opět kromě desktopu jde hlavně o zajímavé řešení pro mobilní platformy, kdy půjde o efektivní, levné ale velmi schopné malé GPU, a vůbec nejmenší neintegrované grafické řešení od AMD pro další roky.
Pokud jde o vyšší výkonové a cenové segmenty, můžeme považovat za 100% jisté, že RDNA 4 se bude pohybovat maximálně v cenových relacích 100 až 500 dolarů maximálně. V reálu spíše 100 – 450. Stále není jasné, zda se dočkáme případného půl-generačního updatu a vylepšení stávajících RX 7900 XT/XTX, které určitě budou nejvýkonnějšími herními Radeon kartami i po uvedení RDNA 4 modelů. Bohužel mám pocit, že AMD už prostě stávající RX 7000 neřeší a je to pro něj uzavřenou kapitolou, kdy je spokojené s jeho prodeji a výsledky. Zato vím, že se opravdu hodně soustředí na nadcházející RDNA 5, na kterém pracuje rekordně velký team. A jak jsem napsal, AMD na něm úzce spolupracuje hlavně se SONY. Pro klasické herní grafiky AMD rozhodně chce mít novou generaci high endu, ovšem trvá na tom, že půjde cestou čipletů a speciálně výrobně efektivních multičipových MCM místo obřích monolitů. Vše navíc nasvědčuje tomu, že AMD už vyřešilo zásadní problémy kolem MCM konceptu pro použití na herním GPU. Nyní už vše jen ladí a uvede v rámci výrazně inovované RDNA 5 architektury. Tedy Radeon „RX 9900 XTX“ bude realisticky v mnoha směrech násobně lepší než RX 7900 XTX dnes. Jen si na to musíme o trochu déle počkat, ovšem AMD si je svým rozhodnutím vynechat high end v rámci RDNA 4 RX 8000 generace, evidentně velmi jisté. Ovšem pro ty, kteří nakupují grafické karty v cenové hladině kolem 10 tisíc i méně, bude nová RDNA 4 generace Radeon karet velmi zajímavá a bude stále znatelným posunem proti současnosti. Dá se říci, že RDNA 4 bude exkluzivně jen pro fandy mainstreamu :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|