Pro některé zapálené fanoušky špatný vtip, pro všechny ostatní logický vývoj cele situace. AMD úzce spolupracuje s Intelem.
Další důkaz, že výrobce dnes hlavně zajímá integrace a konkrétně mobilní sektor se vším všudy, máme před sebou. Pro mnohé nesmiřitelní rivalové zase tak nesmiřitelní nejsou. Společnosti AMD a Intel spolupracují na posílení grafického výkonu notebooků systémem přepínatelné grafické karty v kombinaci Integrovaná grafická karta Intel+ grafická karta AMD-ATI. Chystaná mobilní platforma AMD s označením „PUMA" totiž obsahuje systém, kdy pokud je potřeba výkon, přepne systém na výkonnější grafickou kartu a pokud ne, karta se vypne. AMD prý nabídlo podobný systém za neznámých podmínek Intelu a ten podmínky akceptoval. Jinými slovy se tedy můžeme připravit nato, že kombinaci čipové sady Intel, integrované grafické karty Intel a relativně silné grafické karty ATI uvidíme v mnoha chystaných noteboocích a kdo ví, zda se podobný systém neaplikuje i na desktopy. ATI totiž už otevřeně poskytuje systém ATI CrossFire, na kterém je podobná funkce nejspíše založena a tak by funkčnost takového řešení nemusela být vlastně nemožná ani na desktopu. Zároveň je to další důkaz toho, že vztahy mezi AMD a Intel jsou mnohem lepší než mezi Intelem a Nvidií.
Je sice možnost, že Intel může v současnosti tvořit něco podobného i s Nvidií, ale vzhledem k současné situaci mezi oběma firmami, která de facto přerůstá v otevřený konflikt, pokládám možnost podobné spolupráce v současnosti za nereálnou. Podobný systém by totiž nejspíše vycházel z technologie HybridSLI a jak víme, SLI je exkluzivně pouze na čipové sady Nvidia, zatímco konkurenční ATI CrossFire je otevřené všem. A SLI se Nvidia vzdát nechce a tak pochybuji, že Nvidia a Intel můžou na něčem podobném v současné situaci vůbec pracovat. Navíc Intel nemá zájem posilovat Nvidii grafický vliv právě v době, kdy se hodně nahlas začíná mluvit o vytvoření vlastní platformy nVidia, která by vznikla převzetím procesorové divize VIA. Intel nechce napomáhat vytvořit třetího potencionálně silného konkurenta s vlastní platformou a současná pozice AMD mu naprosto stačí a vlastně i plně vyhovuje. Navíc pomoc AMD touto spoluprací nebude zase tak významná, protože jak víme, přibližně za rok se objeví grafické karty založené na projektu Larrabbe, které Intel samozřejmě bude prosazovat. Důvodem pro tuhle zajímavou spolupráci mezi Intelem a AMD může být i snaha Intelu trochu se zalíbit vyšetřovatelům Evropské komise, před kterou se právě projednává obvinění z nezákonného omezování AMD na trhu před několika lety. Při případném rozhodování o výši sankce by současná spolupráce mohla Intelu nahnat kladné body. Vlastně na této spolupráci Intel i AMD mohou jen získat a případně nejvíce ztratit může jen Nvidia, která by přicházela o svůj podíl na grafickém i čipsetovém trhu právě na úkor AMD a Intelu.
Situace začíná připomínat třístrannou studenou válku a závody ve zbrojení, kdy se dva, či spíše jeden hlavní rozhodli třetí stranu uzbrojit a odzbrojit. Nvidia začíná koketovat s vlastní platformou, což není v zájmu Intelu ani AMD a možná se tito dva většinou nesmiřitelní rivalové rozhodli, že udržení bipolárního uspořádání trhu je pro ně důležitější než vzájemné rozpory a souboje. Situace myslím bude ještě hodně zajímavá, ale nové a nové střípky, které nacházíme skoro každý den, začínají dávat čím dál jasnější obrázek ...
Zdroj: Fudzilla
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|