NVIDIA dosáhla 76%, AMD spadlo na 23,6%. Co s tím AMD bude/může dělat a proč to tak je?
Objevila se čísla dodávek grafických karet pro Q2 2015 a výrobci grafik jimi rozhodně nebudou nadšeni. Jde zejména o celkový trend, kdy samostatných grafických karet se prodává stále méně. Za jediný rok spadl počet prodaných samostatných desktopových grafik o 18,8%! NVIDIA, která sice oslavuje svůj dominantní podíl s celkovými více než 76%, prodala o 12% méně grafik. Prodeje padají pochopitelně i AMD, které se dostalo se svým podílem na nejnižší hladinu ve své historii. Aktuálně drží jen 23,6% trhu. Prodeje samostatných grafik padají už dlouho a padat budou. Jediné segmenty, kde prodeje buď stagnují, či dokonce mírně rostou, jsou střední segmenty a zejména high end. Nicméně oba tyto segmenty tvoří výrazně menší část trhu, který je a byl tvořen zejména levnými řešeními, které jste si s PC kupovali, i když jste je nechtěli. Zejména u mobilních PC tak byly k vidění nesmysly, jako že přídavná grafika nebyla o moc lepší, než ta integrovaná v CPU. Se ztenčováním i běžných NB postupně tato levná řešení mizí. Stejně tak mizí potřeba v desktopu tato levná řešení kupovat, protože integrované grafiky v CPU nabízí většinou vše, co zájemce o levnou grafiku od grafické karty požaduje. Není tak divu, že celkově v prodejích všech grafik posílila společnost Intel a to už na 70%!
(Grafické karty celkem - Q2 2015 zdroj: Mercury Research)
Daleko za Intelem se krčí NVIDIA s 15,7% a oslabující AMD se 14%, která se tak propadla na třetí místo právě za NV, i když proti ní má i procesory s integrovanými grafikami, a to v kombinaci, kterou nedokáže nabídnout ani Intel.
Pokud jde o přímý souboj AMD a NVIDIA, tady AMD jednoznačně prohrává. A kupodivu za to nemůže mobilní segment, kde je AMD sice v oslabení, ale statisticky podílově v Q2 2015 tam dokonce mírně posílila na úkor NV a to na 34,6% proti 65,4%. Nicméně právě mobilních grafik se prodává stále nejvíce ze všech samostatných řešení.
(Grafické karty samostatné mobilní - Q2 2015 zdroj: Mercury Research)
AMD však zaznamenala opravdu strašný Q2 2015 na poli desktopu, kdy proti Q1 2015 spadla z 28,2 na rekordně nízkých 23,6%! NVIDIA tak posílila na 76,4%!
(Grafické karty samostatné desktop - Q2 2015 zdroj: Mercury Research)
Co zapříčinilo tak prudký propad podílu? Inu ta čísla, která vidíte, nereprezentují skutečné prodeje, ale dodávky grafik a ty v Q2 2015 u AMD výrazně klesly. Jednak proto, že obecně prodeje PC v Q2 2015 spadly, protože všichni čekali na novinky druhé poloviny roku, ale hlavně proto, že AMD dlouho držela mimo prodeje Radeon R9 300 sérii a odkládala vydání FURY grafik, protože se snažila, aby se prodejci a distributoři zbavili starších R9 200 grafik. Ty tak během Q2 postupně zmizely a nebyly dostupné, ale náhrady za ně dodávany nebyly, a nahrazeny tak byly až v samém závěru Q2 právě R9 300 sérií. Navíc jak víme, Radeon R9 300 jsou vlastně jen mírně vylepšenými Radeon R9 200 grafikami a mimo FURY série mezi nimi není jediná skutečná novinka. Nemůže být (viz 28nm a 16nm výroba TSMC a celá ta známá historie kolem). Jenže v Q2 2015 už měla NVIDIA své novinky ze série GTX 900 na trhu, které i když s výjimkou spotřeby vlastně nenabízí nic lepšího než i staré Radeon R9 200 grafiky a Radeon R9 300 série toho hodně zlepšuje a poměrem cena-výkon GTX 900 grafiky poráží, prostě GTX 900 jsou vnímány lépe jako "nové karty". Hlavně však už byly celý Q2 k dostání na trhu. Radeon R9 300 grafiky nikoliv a výprodejové R9 200 jako dodávky už na trh nechodily.
Samostatnou kapitolou je pak nová FURY série s jádry FIJI. Bez přehánění grafická revoluce, která však podílově revolucí zatím nemá šanci způsobit. V Q2 2015 byla jen uvedena, ale do prodejů nezasáhla. Velké podíly ale neurve ani v Q3, protože jich není dost. Konstantně jsou vyprodané a více se jich nedaří vyrábět, jelikož nejsou hlavně HBM paměti. Tohle všechno jsou tedy objektivní důvody, proč se podíl AMD tak propadl. Těžko to mohlo dopadnout jinak, když prostě AMD v Q2 v podstatě žádné grafiky nedodávala a čekala, než se doprodají ty staré. Nicméně když se na celou věc podíváme v kontextu ...
Tohle opravdu není situace, která by mohla vyhovovat zákazníkům. A není bez zajímavosti, že většina pozorovatelů dodává, že NVIDIA už dlouhodobě posiluje i přes fakt, že téměř ve všech segmentech trhu má AMD lepší a výhodnější nabídku grafik, než NVIDIA! Jediný a největší rozdíl mezi oběma společnostmi je, že o tom skoro nikdo z běžných uživatelů a zákazníků neví, anebo nemá šanci si vybrat. A tím se dostáváme opět k největšímu problému AMD. Má dobré produkty, ale "nikomu" o nich neřekne, protože marketing AMD v podstatě neexistuje. A pokud si myslíte, že to nemůže být ještě horší, tak vás rychle přesvědčím o opaku.
Aktuálně například AMD připravuje k vydání Radeon R9 NANO grafiku. Až ji uvidíte, budete ji chtít, protože tahle 15cm krátká karta má výkon high endu při spotřebě mainstreamu a s nároky na prostor low endu! Jinými slovy, pravděpodobně nejzajímavější samostatná grafika na trhu, snový produkt, který by mohl zamávat celým trhem, protože NVIDIA nemá a nemůže mít v současnosti nic, co by se tomu dokázalo technologicky vyrovnat. Jenže Radeon R9 NANO bude dalším z řady AMD produktů, který je sice lepší a zajímavější, než cokoliv jiného na trhu a pro velkou část zákazníků by to byla jasná volba, ale AMD nemá jak jej dodat v potřebném množství za zajímavou cenu. Prostě se nedá vyrábět v množstvích, jakých by bylo třeba a tomu bude odpovídat i jeho cena, takže ve finále Radeon R9 NANO toho na trhu moc nezmění. Přitom poptávka u něj bude několikanásobně převyšovat nabídku. Tím jsem si jist. Pro AMD tak znamená Radeon R9 NANO další produkt, který ukáže, že technologicky je leaderem grafického a díky ní máme věci jako DirectX12, HBM apměti, FreeSync atd., ale na její finanční či podílové situaci na trhu nemá šanci nic změnit! Mimochodem, Radeon R9 NANO je tak málo i pro novináře, že na ČR se opět s velkou pravděpodobností neplánuje žádný sample pro recenze, a když budeme mít velké velké štěstí, možná se sem jeden dostane nějak polo-oficiální cestou.
Ale dobře, situaci nových grafik s HBM lze pochopit, jsou prostě funkčními technologickými, prototypy, které se dají za určitých okolností koupit v obchodě. Podívejme se však na grafiky, které žádné výrobní problémy nemají. Tím jsou myšleny například Radeon R9 380 2/4GB, Radeon R9 390 8GB a Radeon R9 390X 8GB. Tyhle tři grafiky samy o sobě mají na to, ovládnout minimálně 50% aktuálních prodejů desktopových grafik samy o sobě! Proč? Proti konkurenčním GTX 960 2/4GB, GTX 970 "3,5GB" a GTX 980 4GB, nabízejí objektivně a měřitelně nejen lepší výkon, ale i technologickou výbavu a hlavně jsou o poznání cenově výhodnější. Zejména GTX 970/980 nemají za stávajících podmínek proti R9 390 sérii v podstatě co nabídnout, s výjimkou nižší spotřeby. Výkon je však na straně R9 390 série, kdy zejména zprzněnou GTX 970 dnes už nikdo při smyslech a znalý situace nemůže pořídit, a poměrem cena-výkon kopou R9 390 úplně jinou ligu proti GTX 970/980. Hádejte, kterých grafik se prodává víc?! Opět jsme tedy u toho, že AMD má objektivně a testy prokazatelně lepší nabídku grafik, ale .... nic z toho, a na trhu to dopadá jak to dopadá. Marketing AMD neexistuje, reklamy atd. od AMD nikde nevidíte, zatímco konkurenční NV dělá všechno a díky tomu si může ty své ceny dovolit, protože to za ně prostě někdo koupí. Navíc nechává zákazníky platit extra třeba i za GSYNC atd. Proč? Protože většina z těch lidí ani neví, že tu je možná něco lepšího od konkurence. Jak by mohla, když AMD mlčí.
Mimochodem také vás zajímá reakce AMD na tohle všechno? Nás také. No možná vás to překvapí, ale AMD podle všeho žádný problém nevidí. Má prý pevné základy nabídky a vše zajištěno pro dobrý prodej svých produktů v druhé polovině tohoto roku (nepochybujeme, že už jen proto, že AMD vůbec něco začala dodávat, tak v Q3 AMD proti NV posílí). AMD prý počítá s trendem nástupu 4K, nástupu Windows 10 a DX12, které její HW zvládá lépe než konkurence. Má také zajištěnu spolupráci mnoha vývojářů a optimalizace pro své systémy a objeví se řada her s optimalizacemi pro AMD.
Bohužel ani slovo o tom, že by AMD zvažovala větší investice do své propagace, alespoň na úroveň toho, aby konkurence si nemohla dělat a říkat co chce atd. Ani slovo o tom, jak AMD hodlá zlepšit možnosti tam, kde zákazník nemá na výběr. Například u mobilních PC, kde zejména u těch herních strojů nic než GTX grafiky nejsou na výběr. A to i přesto, že AMD má grafiky výkonově velmi zajímavé a hlavně za zajímavější ceny. Ale jak určitě mnozí potvrdíte, tohle je něco, co kritizujeme už delší dobu a já prostě nevidím žádnou snahu u AMD něco zlepšit a ne že by v AMD nebyli lidi, kteří se o to snaží, ale asi nejsou na těch správných pozicích. V současnosti však ti, kteří rozhodují, vedou AMD k tomu, aby bylo ještě více neviditelnější.
A problém je to pro všechny a pro celý trh. NVIDIA reálně hrozí, že se na ni zaměří pozornost antimonopolních úřadů a prošetří se nějaké ty obchodní praktiky. Pro všechny zákazníky je tu ale prostě problém, že ačkoliv existuje reálná možnost výběru, díky liknavosti AMD a její propagace, řada potencionálních zákazníků o tom neví, nebo má jen jednostranné informace a podle toho vypadají pak i ceny atd. Tohle prostě není jen o produktech, tohle je o celkovém přístupu. V tuto chvíli mi to celé přijde, že u AMD zkoumají, kolik grafik a procesorů se dá prodat bez toho, abyste je k prodeji vůbec nabídli a kdykoliv vydáme nějakou recenzi na AMD produkt nebo projevím zájem něco otestovat, připadám si, jako bych dělal něco strašně špatného vůči AMD atd. Přesně takový mám pocit z přístupu AMD v poslední době a nejsem zdaleka sám. Já se opravdu snažím, ale prostě nedokážu pochopit, o co AMD v současnosti jde ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|