Tak je to tady, AMD má opět oficiálně nejvýkonnější GPU na světě. Nástupce VEGA architektury.
Nástupce VEGA přichází. Výpočetně orientované GPU dostalo přímého nástupce. Jak už od nás víte, AMD rozdělilo vývoj svých grafických architektur na dvě. Což je zajímavé s ohledem na to, že NVIDIA je naopak po minulé generaci VOLTA a TURING sloučila do jedné, a to aktuální AMPERE. Její A100, vyšla před několika měsíci a jako jediná NVIDIA „grafika“ je vyráběna 7nm u TSMC. Orientována je hlavně na AI výkon a velmi speciálně optimalizovaná prostředí pro využití speciálních AI jednotek. AMD však po letech bude schopno nabídnout konkurenci, která je dokonce v řadě věcí ještě lepší.
AMD Instinct MI100 GPU – nejvýkonnější HPC GPU na světě
Pokud AMD oficiálně říká, že tohle je nejvýkonnější HPC GPU na světě, musí pro to mít opravdu pádné důkazy. Především ale musí mít pořádně velký čip, protože NVIDIA a její A100 s 826mm2, není žádný drobeček.
Nové jádro AMD s architekturou CDNA je také pořádně velké. Mysleli jste si, že „velké NAVI“ na nových Radeon RX 6800/6900 grafikách až s 80CU je velké? Není :). MI100 má totiž jádro se 120CU! A samozřejmě používá HBM2 paměti s propustností 1,23TB/s. Nicméně k tomu má ještě přímé spojení s procesory a platformou AMD EPYC přes Infinity Fabric sběrnice.
Nová karta má tak klasicky FP32 výpočetní výkon 23,1TFLOPS, což je více než 19,5TFLOPS u NVIDIA A100. Vyšší je i nejnáročnější FP64, kdy AMD má 11,5TFLOPS proti 9,7TLFOPS u NVIDIA řešení. A to vše při pouze 300W TDP, což je méně než 400W TDP u NVIDIA. Ošemetné je už ale srovnání v různých verzích a rozšířeních, včetně až FP16 používanými pro strojové učení AI. NVIDIA se odvolává hlavně na své speciální jednotky a speciální optimalizované případy (kdy ovšem v drtivé většině je výkon mnohem nižší, než NV udává). AMD to tak růžově jako NVIDIA nemaluje. Každopádně tohle bude hodně individuální, jak to tak u různých AI aplikací, dnes bývá.
Tím základním výkonem se zdá ale AMD překonává obří GPU konkurenční NVIDIA, což je samo o sobě velkou událostí. Tím spíše, že NVIDIA masivně u AMPERE architektury obecně zvýšila výpočetní výkon proti předchůdcům a že to byl hlavní cíl téhle architektury. Což bohužel není ideální z hlediska herních grafik RTX 3000.
AMD se přitom vůbec nebojí se s NVIDIA A100 srovnávat. Tvrdí, že je také až 2x výhodnější ve srovnání s NVIDIA nabídkou. Nelze přitom ignorovat, že AMD má velkou výhodu v tom, že MI100 je na míru postavené pro spojení a nasazení v rámci AMD EPYC platformy. NVIDIA vlastní CPU nemá, a tak dokonce své AMPERE A100 přímo prodávat v systémech s AMD EPYC procesory. Jednoduše proto, že Intel výkonem nestačí a nemá ani PCIe 4.0. To nabízí jen AMD platforma. To však má samozřejmě výhodu spojení stejných typů sběrnic (Infinity Fabric) v rámci svých CPU, GPU i čipsetových řešení. Ostatně to vysvětluje fakt, že v některých nedávno oznámených projektech nových superpočítačů, překvapivě neuspěla NVIDIA s esvým A100 řešením, ale budou obsahovat kromě AMD EPYC, tak i AMD Instinct GPU. A výkonově to zjevně bude i v mnoha směrech ještě lepší řešení.
NVIDIA má zjevně náskok v oblasti akcelerace AI daný hlavně optimalizacemi aplikací na míru, který nabrala v uplynulých letech. Ale pokud jde o HPC výkon jako takový, dokáže ovšem zjevně AMD nabídnout o něco více. A výhoda celé komplexní platformy je pak naprosto zásadní. Do toho, jak víte, si AMD nedávno pláclo se společností XILINX a dojde ke spojení obou firem a jejich technologií, což bude mít právě zásadní vliv na HPC scéně.
Každopádně nový INSTINCT MI100 je jasný důkaz, že AMD je opravdu zpět a musí se s ním počítat. Zlaté roky NVIDIA bez konkurence na poli výkonných GPU definitivně končí, což slibuje velmi zajímavé následující roky a pořádnou akceleraci vývoje. Pro AMD je nicméně vše na začátku. CDNA je zcela nová architektura a MI100 je první z této nové generace produktů. Už teď se pracuje na CDNA 2, která má přinést zásadní technologická vylepšení a pokrok. A pokud to bude zlepšení % srovnatelné s tím, co AMD předvádí u jednotlivých generací RDNA a ZEN architektur, máme se myslím na co těšit. A NVIDIA rozhodně nespí, protože už teď se mluví o 5nm HOPPER nástupci. Každopádně bohužel ne herní GPU, ale tahle výpočetní GPU jsou zásadním produktem pro obě firmy a platit tak vlastně i vývoj herních GPU.
Jen zdůrazňuji, že MI100 není vlastně grafická karta. Nemá ani grafické výstupy, nemá vlastní aktivní chlazení, jen pasivní, protože je chlazena přes chlazení samotného serverového racku, kam se umisťuje. Je možné, že budou existovat ale i vodou chlazené varianty, které se i na poli serverů docela prosazují. S tím, že by AMD použilo to velké 120CU jádro na klasickou grafiku, tedy udělalo ještě něco výrazně výkonnějšího než 80CU RX 6900 XT, moc nepočítejte. MI100 nemá podle mě ani vše, co by běžné GPU mít mělo pro použití na klasickou grafickou kartu, je to čistě výpočetní řešení, podobně jako NVIDIA A100. Cena také bude několik tisíc dolarů za kus, takže nic, co by asi většina z vás byla ochotna zaplatit.
AMD bude běžně dodávat MI100 a také EPYC ZEN3 v Q1 2021, tedy za několik málo týdnů a současně už je potvrzeno, že tyhle produkty budou pohánět některé z nových nejvýkonnějších superpočítačů světa. To už asi hodně vypovídá o tom, jak dobré tyhle novinky jsou.
Poznámka by DD:
Je to neuvěřitelné hlavně proto, že ještě na přelomu 2016/2017 mnozí předpovídali, že AMD v roce 2020 určitě zkrachuje … jak říkám, AMD nenajalo jen bandu schopných inženýrů, ale také bandu čarodějnic a kouzelníků, protože to co dokázalo udělat na poli CPU a GPU za poslední 4 roky je bez přehánění zázrak. Tím spíše, že obojí zvládlo s menším rozpočtem menším, než měla NVIDA jen na vývoj AMPERE grafik. AMD přitom teď v listopadu 2020 uvádí nové nejlepší procesory na trhu, které překonávají Intel všude a ve všem, současně servíruje nejvýkonnější HPC GPU na trhu překonávající NVIDIA, a ještě tenhle týden jdou na trh nové herní Radeon RX 6000 grafiky. Pokud Radeon RX 6800/6900 dokáží vyrovnat nebo někde i překonat RTX 3090, je vymalováno. Zázrak dokonán a asi na ně budu muset začít věřit. Kdo by to byl ještě před 3-4 roky řekl …
a aby ta řeč nestála, tak AMD k tomu všemu zase s úsměvem dodává, že tohle je pořád jen začátek, to nejlepší prý teprve přijde …
To se mi líbí.
Tady IT nadšenci apod. jen jásají, jak se to zase posunulo a u AMD vždy jen mávnou rukou a řeknou: "Nah, to nic není. To nejlepší teprve přijde!"
A kolik to dává fps ve hrách? Bo jak to dává míň a stojí víc jak 6900XT tak je to k ničemu přece!!!
- btw jen malá narážka na zdejší redakci když tu před několika lety chtěla hrát hry na 28jádrovém xeonu
Tak se jim to přece povedlo bodovat na všech frontách. Herní grafiky ten úspěch uzavřou to je jasné. Tomu se říká návrat konkurence, to tu ještě nebylo.
To jsem zvědav co bude u superpočítačů upřednostnováno, jestli výkon nebo Cuda. Na VŠB v tom mají jasno, na výkonu nefičí, "grafiky musí podporovat technologii CUDA" Odkaz
Tak není se čemu divit když Cuda podporuje 99% SW a i tam kde je podpora Open CL tak je mnohdy pod cuda o 20% lepší výkon protože optimalizace SW je lepší.
aneb k čemu ti bude lepší výkon za lepší cenu když ti to nebude podporovat SW?
pokud máš něco udělané pro CUDA, jsi v pasti ... AMD má sice řešení na emulátor či překlad CUDA, ale prostě to není a nemůže být ono.
Pokud máš ale něco stavěné na obecný výkon, můžeš si pořád vybírat. Samozřejmě AMD ví, že optimalizace jsou důležité a chce to čas, proto ostatně podíl EPYC roste tak pomalu, ale mít ten HW je první krok, to už má, teď jde tedy o optimalizace a aplikace na míru a na všem se už pracuje. Fakt že AMD vítězí v mnoha zakázkách SUPERpočítačů i proti NVIDIA řešení napovídá, že věci se hýbou rychle kupředu ...
me by zajimal vykon pod linuxem. jsem tam 99% a nehraju AAA win-only hry. diky Wine a Steamu (nativne nebo pres Proton) muzu hrat stovky her vcetne tech top (ne vsech), ale Ati/AMD melo vzdycky problemy s ovladacema. mam 1080Ti a vubec ji nevyuziju. vetraky se roztoci jen pri benchmarku nebo Seti@Home ) ale pokud by AMD udelalo pokrok i v tomhle, tak si milerad koupim a postoupim nVidii v rodinnem potravnim retezci dolu Ryzen je po i3770K jasna volba, v miniITX, ale ta grafarna, toho se musim priznat bojim. u vic displeju jsem mel problemy, obecna podpora taky nic moc... nemate nekdo info, jak to ted vypada s linux podporou u novych grafik ?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!