AMD uvádí RADEON SOFTWARE: přináší všechno nové. Vzhled, technologie i lepší výkon Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 24 listopad 2015
Přejít na obsah
AMD uvádí RADEON SOFTWARE: přináší všechno nové. Vzhled, technologie i lepší výkon
Provoz výkon a závěr

 

 

 

 

  • Snížení spotřeby

Nebudete tomu věřit, ale nové ovladače snižují i spotřebu grafik AMD. A to až extrémně. Jak ale asi tušíte, souvisí to s technologií FRTC, tedy Frame Rate Target Control. Tu si můžete zapnout a dělá to, že když třeba máte hru, kde zbytečně ve vašem rozlišení grafika produkuje desítky FPS, které na svém monitoru stejně neuvidíte, tak je můžete omezit.

Omezením počtu FPS třeba na 60-90 místo 130, však zároveň snížíte zátěž na grafiku, a protože dnešní řízení spotřeby neustále redukuje spotřebu, dochází tím i k masivnímu poklesu spotřeby. FRTC fungovalo už v CATALYST, nyní ale přináší další vylepšení. Pokud tedy nastane případ, že přijde k užitku, dočkáte se razantního snížení spotřeby a to až o 100W!

Nicméně ne každý to asi bude používat, protože většina z nás rozhodně netrpí nadbytkem FPS. Nové řízení spotřeby ale funguje i pro přehrávání videa. Takže třeba při přehrávání traileru na nové Star Wars s novými ovladači došlo u testované sestavy ke snížení zátěže na GPU a také spotřeby celé sestavy o 20W. A tohle AMD dokázalo jen novými ovladači - slušný.  

 

  • Zvýšení výkonu

AMD CRIMSON přinášejí také měřitelný nárůst výkonu u všech moderních RADEON grafik a to napříč snad všemi herními tituly!

Masivní je pak zejména u špatně optimalizovaných her pro využití vícejádrových CPU a také u nových DirectX12, kde AMD hlásí výrazný nárůst výkonu v řádu desítek %.

Některé redakce změřili nárůsty, a ty jsou opravdu reálné. AMD si tedy nevymýšlí. Zjištění se různí podle rozsahu testů, používaných sestav a her, nicméně u některých her došlo v k posunu jen v desetinách FPS, u dalších i starších titulů je to ale několik FPS a to i u starších modelů. V průměru je to zlepšení kolem 2-3%.

Důležité je, že posun hlásí i sami uživatelé, kteří na svých PC u svých oblíbených her hlásí pozorovatelné zlepšení plynulosti her i výkonu. Kromě samotné optimalizace ovladačů pro hry, je za tím zcela určitě i kompletně změna jádra a fungování Radeon Software proti Catalyst.

Protože nám to nedalo, v rychlosti jsme udělali i vlastní testy a můžeme potvrdit nárůst výkonu v řádu jednotek FPS snad u všech Radeon grafik a všech hlavních her, které běžně testujeme, ale i novinek. Například ve Fallout 4 funguje s novými ovladači i CrossFire a to tak že velmi dobře. U některých her jsme naměřili i více než 5%, což je opravdu hodně a výrazně to ovlivní celková výkonová srovnání s NVIDIA grafikami.

U nás na DDWorld.cz možná bude v nových testech nárůst výkonu ještě větší, než čekáte, protože doposud jsme naši hlavní testovací sestavu drželi na Windows 8.1. Jen přeinstalováním na Windows 10 však Radeon grafiky obdrželi několika % nárůst výkonu proti GTX grafikám. Nové CRIMSON ovladače přináší dalších několik %. Začíná to být docela zajímavé. Pokusíme se nové testy na nové sestavě s W10 dodělat co nejdříve. Mimochodem, CRIMSON ovladače přinášejí i měřitelný výkonový nárůst v hrách pod LINUXem.

 

  • Jak to bude s ovladači a podporou dále?

AMD neohlašuje jen zcela nové ovladače, ale také opět ladí a trochu upravuje vlastní strategii a způsob jejich tvorby. V minulosti se, ještě i jako ATI, snažila vydávat 12 verzí ovladačů všechny jako WHQL, což je oficiální certifikace, která však nic nemění na fungování vlastních ovladačů. Takže když beta ovladačům dáte WHQL certifikaci, nezmění se vůbec nic. Tedy nic k lepšímu. Může se však změnit něco k horšímu. WHQL certifikace chce totiž čas a tak ne všechny novinky z hlediska optimalizací, třeba v případě vydání nové hry, jsou ve WHQL zahrnuty a tak AMD i NV stejně museli udělat fix/beta ovladače a podpora toho, co přinesly, se objevila až v následující verzi WHQL. Zkrátka celá WHQL certifikace je spíše ztrátou času, ovšem někteří uživatelé si prostě myslí, že WHQL ovladač je lepší než jinak stejně distribuovaný, ale "neWHQL" ovladač.

Sranda je, že i může jít klidně o úplně ty samé ovladače, které navíc nejsou o nic méně beta s WHQL. Ovladače nejsou totiž nikdy hotové a pořád budou vlastně beta. AMD se tedy nechtělo WHQL certifikací zdržovat a v roce 2015 vydalo jen tři takové verze, které označuje jako hlavní. 9 ovladačů pak vyšlo jako beta, tím pádem je splněno 12 verzí ovladačů, což zajišťuje podporu, když je třeba. AMD ale vidí, že prostě někteří uživatelé těžko nesou absenci WHQL certifikace, takže slibuje pro rok 2016 celkem 6 hlavních verzí WHQL, ale stejně tak budou přicházet i rychlé beta verze s aktuálními opravami a podporou.

AMD však mění i vlastní tvorbu a testování nových ovladačů. Vývoj na poli API a celkové lepší optimalizace využití nového HW totiž otevírá nové možnosti. Jak už od nás víte, DirectX12/API VULKAN budou na ovladačích méně závislé. Využití procesoru, využití moderních technologií a dokonce samotného multiGPU už bude automatické a dokonce vlastně ani nebude možnost jej přes ovladače nějak ladit. Tím pádem konečně nebude notné ladit ovladače pro každou hru a napravovat lenost a chyby vývojářů her i dalšího SW. Nicméně nástup nových technologií ještě bude trvat. Přesto se AMD chce zaměřit hlavně na aktuální tituly než starší hry, kdy ano, stále se věnuje zlepšení i u starších her, které však už běhaly dobře i na starších grafikách, takže vlastně je to zbytečná práce. AMD se tak primárně bude věnovat aktuálním hrám. AMD také zvýšilo počet testovacích sestav i lidí a nadále bude sbírat vaše podměty k opravě chyb, což se ukázalo jako velmi vítanou záležitostí. AMD tak díky tomu posledními update opravilo další desítky chyb, na které si nejvíce uživatelé stěžovali a hodlá v tomto systému pokračovat.

 

  • Podpora starší grafik - AMD končí s vylepšeními pro staré Radeon HD 5000/6000

Pokud vlastníte starší grafickou kartu AMD nebo procesor s grafikou AMD, tak vás možná bude zajímat, konec podpory. Než ale začnou někteří vyvádět, tak buďte v klidu. Konec podpory neznamená, že vaše grafika přestane fungovat. Jak vaše grafika funguje teď, to vám zůstane a AMD udělalo podporu i pro aktuální Windows 10, takže jste ještě na pár let zajištěni. Konec podpory znamená, že nebudou novými verzemi ovladačů podporovány a tudíž na ně nebudou ani nové technologie či vylepšení výkonu optimalizováni. A opět, než někteří začnou vykřikovat něco o mizerné podpoře ze strany AMD, uvědomte, si vlastně už ani není co optimalizovat a vylepšovat pro staré grafiky, když stejně řadu věcí ani neumí a umět nemohou.  

Nová verze ovladačů Radeon i nové technologie a všechna vylepšení jsou tak k dispozici jen pro grafické karty s architekturou GCN! To znamená Radeon HD 7000 a novější. Starší WLIW4 a WLIW5 architektura, tedy starší Radeon HD 5000/6000 série, už podporována není. A není na tom nic divného, tato série nemá ani DX12 podporu a technologie a výkonově také na ní těžko můžete něco zlepšit pro moderní hry, protože prostě řadu dalších dnešních technologií není schopna podporovat, takže nemá smysl je dále řešit. Týká se to i odpovídajících APU procesorů AMD, kdy tedy LLANO, TRINITY a RICHLAND, které také mají starší architekturu. Pro APU procesory s GCN grafikami však vylepšení jsou a budou, stejně jako pro všechny ostatní GCN grafiky, které mohou z nových technologií a výkonových vylepšení těžit.

Opět opakujeme, že konec podpory neznamená konec funkčnosti a můžete svou stařičkou grafiku/APU procesor používat nadále jak jste zvyklí, klidně i s Windows 10. Jen zkrátka se staršími ovladači a nečekejte žádné výkonové či technologické vylepšení. Nicméně to asi stejně většina z vás, pokud takto starý HW používáte, nečekáte.

 

  • Závěr

AMD tedy dělá tlustou čáru za CATALYSTy a novými Radeon Software ukazuje, že rozhodně na podporu nekašle. Naopak na tomto poli dělá v poslední době více, a zejména majitelé SLI už rozhodně musí pociťovat výrazné nedostatky proti CrossFire. Nicméně i nárůst výkonu pro ostatní je u AMD dosti znatelný a grafiky GTX se v poslední době propadají vůči Radeon stále níže. AMD k tomu navíc přibaluje funkční vylepšení a technologie, které opravdu mají smysl a přínos a nejsou jen marketingovou vějičkou. AMD navíc překopalo a značně zlepšilo fungování vlastního rozhraní. Pro uživatele GCN grafik Radeon tedy přinášejí nové ovladače viditelné zlepšení, přínosy a to dokonce i na samotném provozu vlastního HW.

AMD Radeon Software můžete stahovat z obvyklých stránek AMD. K dispozici je kromě Windows i verze pro Linux. Stahovat můžete kompletní (cca 300MB) i odlehčenou verzi (cca 12MB). Podle našich zkušeností zatím vše funguje skvěle a zlepšení jsou znát. A jak se líbí vám nový počin AMD?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 504x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1839x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1966x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3950x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1340x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 1