Profesionálním grafikám vládne konkurence, ale AMD v poslední době rychle získává pozice.
Profesionální grafické karty AMD FirePro se stále více prosazují. Po letech paběrkování, kdy profesionální segment obsadila v podstatě celý konkurence se svými Quadro modely, se začíná prosazovat AMD. V loňském roce se tento trend zrychlil, kdy se AMD podařilo výrazně uspět a obsadilo se svými FirePro modely platformu AMD MacPro, která má výrazný podíl na trhu.
Vývojáři a profesionálové se však také učí pracovat s OpenCL, které pomalu vytlačuje uzavřenou CUDU, díky které se v mnoha minulých letech prosadila právě konkurence. Nová generace vývojářů a profesionálů ale už se dobrovolně neomezuje na jednu platformou, z které se špatně couvá, a musíte pak podle toho pořizovat HW, ačkoliv je na trhu často lepší a za lepší cenu. Ve stále více profesionálních aplikacích pak profesionální grafické karty AMD FirePro nalézají podporu a využití a s tím samozřejmě roste zájem o tuto platformu, což potvrzují i finanční výsledky AMD, kde právě grafická divize dosáhla nového rekordu v příjimech.
AMD tak aktuálně obnovilo celou řadu od W2100 po W9100, nás ale zajímá jeden model speciálně ...
- AMD FirePro W7100 - TONGA jde do akce!
Zatímco většina profi modelů je postavena na již známých čipech v čele samozřejmě s HAWAII, FirePro W7100 je úplnou novinkou. Nebývá to úplně zvykem ale tentokrát se tak stalo. AMD uvádí TONGA grafiku jako první ne v mobilní nebo desktopové herní podobě, ale v podobě profesionální grafiky.
W7100 je vybavena TONGA čipem. Má 1792 jednotek, což zdaleka není maximum, které čip obsahuje. Sběrnice je 256-bit a v případě této profi karty je zde 8GB GDDR5 pamětí. Fyzicky je karta dvouslotová s velmi skromným chlazením a má jen jeden 6-pin konektor.
AMD tak v podstatě prozrazuje zanedlouho vycházející parametry a možnosti Radeon R9 285. Ta bude mít také čip s menší počtem odemčených jednotek. Výkon by se ale měl pohybovat na úrovni mezi R9 280 a R9 280X, přičemž TDP bude na úrovni R9 270, což je velký pokrok. W7100 nám také prozrazuje něco o vylepšeních TONGA čipu. Ten bude patřit k aktuální GCN 1.1 architektuře, kam patří třeba HAWAII, tedy bude mít stejnou technologickou výbavou i výkonové optimalizace. Navrch ale přidá vylepšení v oblasti UVD výbavy s vylepšenou podporou 4K videa a také s novým formátem MJPEG. V podstatě v této oblasti bude výrazně zvýšen výkon proti stávající generaci čipů a je to samozřejmě pochopitelné.
Jak už od nás víte, TONGA R9 285 grafiky jsou už v nereferenčních provedeních připraveny ke startu a k vydání dojde ke konci měsíce, či začátkem září. TONGA v plné specifikaci (tedy s 2048 jádry), by se měla představit až později. Svou profesionální nabídku obnovila i NV, ale na rozdíl od AMD neobsahuje zatím žádnou skutečnou novinku ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|