Když děláte technologii pro všechny, aby fungovala na všem, trvá její vývoj déle.
Souboj FSR a DLSS je pro ty, kterým jde o přístupnou užitečnou technologii směřující ke skutečnému standardu, dávno jasně rozhodnutý. AMD a jeho FSR je jasným vítězem, kdy funkčně z hlediska přínosu nabízí to samé, co DLSS, ale na rozdíl od něj funguje nejen na nových grafikách AMD Radeon, ale i na těch straších a hlavně i na grafikách NVIDIA případně Intel. Rozdíl je prostě v přístupu obou firem, který nemůže být rozdílnější. Zatímco NVIDIA své technologie jako je DLSS používá hlavně co by marketingovou zbraň a užitečné ovečky jejímu anti-uživatelskému přístupu tleskají, AMD se snaží o skutečný posun, o užitečnou přínosnou technologii pro všechny tak, aby fungovala všem a byla skutečně standardem. I proto uspělo v minulost s FreeSync, zatímco G-Sync je mrtvola, kdy NVIDIA jen krade FreeSync produkty a lepí na ně svoje logo G-Sync, ačkoliv žádné její G-Sync prostě nemají, všechno je FreeSync alias Adaptive Sync. NV jen krádeži a lhaní říká agresivní marketing …
Podobně dopadne i FSR vs DLSS, kdy neexistuje žádný dobrý důvod proč DLSS do her ještě dávat, když FSR funguje na Radeon i GF, tedy kromě marketingových účelů a výhod pro NVIDIA. Někteří namítnou, že ale NVIDIA má už DLSS 3, které generováním extra snímku razantně „zvyšuje počet průměrných FPS“ v tom upscalingu, zatímco na AMD FSR 3.0 s podobnou funkcionalitou stále čekáme. Ovšem to má dobrý důvod.
Stejně jako DLSS 1.0 nefungovalo a NVIDIA vědomě lhala, protože prostě jen potřebovala ospravedlnit extrémní cenový skok nové RTX 2000 série karet proti GTX 1000 a trvalo ji skoro 2 roky než uvedla zcela překopané DLSS v nové verzi, které alespoň trochu fungovalo jak původně slibovala. AMD sice mělo FSR 1.0 později, ale okamžitě plně funkční. Především je ale rozdíl v tom přístupu a náročnosti. Udělat záměrně funkčně omezenou technologii jako DLSS je násobně levnější a rychlejší než udělat FSR, které musí fungovat na různém HW, nejen pro účely marketingu vybraných GPU značky AMD. A to platí i o FSR 3.0, které AMD chce, aby ono generování snímků fungovalo na co nejširším okruhu HW. A to je zásadně těžší, dražší a časově náročnější na udělání, než udělat DLSS 3.0 fungující pouze na pár RTX 4000 kartách. Zkrátka zatímco NVIDIA dělá marketing a staví před hráče umělé překážky, AMD dělá standardy a otevírá nové užitečné technologie všem. Ano, není to finančně tak přínosné, ale nebýt AMD, tak nemáme dost možná DX12 ani VULKAN, nemáme FreeSync a nemáme řadu dalších, dnes běžných technologií, které bereme jako samozřejmost …
AMD je odhodláno ve svém přístupu pokračovat. Zatímco NVIDIA omezuje, rozděluje a ždíme hráče i vývojáře, AMD přichází se zcela opačným stylem. Chcete FSR? Tady ho máte, pro všechny a zdarma. AMD zpřístupnilo nejnovější verzi vylepšeného FidelityFX Super Resolution (FSR) 2.2 jako Open Source v rámci svého otevřeného projektu GPUOpen! Neexistuje tedy výmluva pro vývojáře her, proč FSR 2.2 nemít a nepodporovat v nově vydávaných či starších aktualizovaných hrách. Tedy snad jen že někdo zaplatí, aby tam schválně FSR nebylo ;).
Mezitím AMD pracuje na FSR 3.0, které bude mít také možnost generování extra snímků za účelem zvýšení FPS, kdy AMD slibuje až 2x vyšší výkon než bez FSR. Ale stejně jako u dosavadních FSR variant chce aby to jelo na co nejširším spektru karet a bylo tedy skutečným přínosem, nejen umělým omezením a marketingem jakým je DLSS 3.0 fungující jen na nových RTX 4000. přístup AMD je samozřejmě o poznání dražší, časově náročnější a vývojářsky složitější, ale team na tom maká a letos chce FSR 3.0 představit. Zkouší zapojení AI HW akcelerátorů, které mimochodem nový HW nejen od AMD v sobě má, a tak nelze vyloučit, že FSR 3.0 s plnou funkčností bude samozřejmě mít výhody u novějšího HW. Každopádně cílem je prosadit FSR co by běžný standard fungující všude a pro všechny, být tedy běžnou součástí her pro ty, kteří v tom vidí výhody.
Mě osobně stále DLSS ani FSR nepřesvědčily. Nativní 4K je nativní 4K a radši uberu pár bezvýznamných detailů pro zvýšení FPS, než abych snižoval rozlišení, což zapnutím DLSS/FSR prostě uděláte :). Speciálně DLSS 3.0 je ale příšerně rušivé, vkládá snímky viditelně, jsou tam „neduhy“, zpoždění a obecně se tak proto AMD nedivím, že s FSR 3.0 s generováním snímků nespěchá, protože vyladit to tak aby se na to dalo koukat a fungovalo to na různém HW, to musí být sakra oříšek. Udělat to jen pro jednu architekturu a produktovou řadu žádné umění není. Bohužel platí, že z principu má tohle AI generování extra snímků k těm vykreslovaným klasicky své nevýhody, které nelze odstranit, jen limitovat. Ale chápu, proč se to někomu líbí, je to rychlé a snadné zapnout to a nestarat se o nic a výrazný nárůst FPS tam je. Bohužel jen vysoký počet FPS neznamená, že je to automaticky lepší.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|