POLARIS grafiky sice s obtížemi, ale jsou venku. AMD tak maká na výkonnějších grafických kartách.
POLARIS grafiky sice nejsou v obchodech v takové kondici, v jaké by to bylo třeba a vhodné (zejména pokud jde o dostupnost), ale jako takové jinak splnily vše, co AMD slibovalo. RX 460, RX 470 a RX 480 a jejich mobilní verze jsou významným pokrokem v efektivitě, výkonu, poměru cena-výkon i technologické a multimediální výbavy. Je to rozhodně dobrý základ pro to, aby AMD uspělo v prodejích v největším segmentu grafik, tedy low endu a mainstreamu do zhruba 249 dolarů, který tvoří 85% prodejů grafických karet (desktop i mobilní verze). Nicméně velké prodeje ještě neznamenají velké zisky, protože marže v tomto segmentu jsou pochopitelně o dost nižší, než ve vyšším segmentu, na který se aktuálně soustředí konkurence a také to tam pořádně osolila. Ten navíc tvoří základ pro ještě mnohem výdělečnější platformu výpočetních a profesionálních GPU řešení. A tam nastoupí čipy VEGA.
Již ohlášenou novou architekturu 14nm velkých čipů, budou tvořit minimálně dva čipy. VEGA 10 a VEGA 11, což už víme také přímo od AMD. Pokud se ptáte, proč jejich vydání trvá tak dlouho, tak je to kvůli faktu, že VEGA grafiky už staví přímo na „HBM 2“ pamětech a samozřejmě tomu odpovídající konstrukci GPU s paměťovými čipy na jedné podložce. HBM 2 čipy od HYNIX (hlavní partner AMD a spolutvůrce HBM formátu) však vstupují do ostré výroby až v těchto týdnech.
Obecně si myslím, že stejně jako v případě POLARIS, bude VEGA čerpat částečně z předchůdců, samozřejmě s mnoha vylepšeními architektury, výbavy, efektivity a pochopitelně i nutných změn v rámci 14nm FinFET výrobního procesu. Menší z VEGA čipů bude mít dle mého kolem 350mm2 velikosti a půjde podle mého fakticky o vylepšené 28nm FIJI (dnes na FURY sérii). Očekávám 2048-bit sběrnici a dva 4GB nebo čtyři 2GB HBM2 čipy, tedy 8GB paměti celkem. Je velmi pravděpodobné, že Radeon RX 490 bude v referenci rozměrově a možná i chlazením hodně podobný Radeon R9 NANO. Výkon? Očekávám úroveň GTX 1080 v DX12 i více, přičemž cena se snad bude pohybovat kolem úrovně GTX 1070 (tedy cca do 500 dolarů). Větší z čipů bude mít něco mezi 500 – 600mm2, půjde o přímou konkurenci GP100/GP102 čipů na grafikách TITAN X a chystané GTX 1080Ti. Právě proti chystaným VEGA grafikám si NVIDIA nechala v záloze GTX 1080Ti, tedy nereferenční verze nedávno uvedeného high endu NVIDIA TITAN X, stavícím na ne plně odemčeném jádru GP102 v kombinaci s 384-bit a GDDR5.
Ačkoliv se už delší čas někteří domnívají, že AMD vydá VEGA grafiky až příští rok, osobně si to nemyslím, protože oficiální roadmapy jasně pozicují VEGA ještě na konec tohoto roku. Minimálně menší z čipů a tedy Radeon RX 490, je více než reálný letos a naznačuje tomu řada informací. Už dříve AMD uniklo chystaná akce „her zdarma“, která bude platit pro v Q4 vydávané ZEN procesory pro AM4 i právě i pro RX 490. Stejně tak vyjde koncem roku jedna z velmi očekávaných her a RX 490 bude s ní spojena. V neposlední řadě, AMD aktuálně oficiálně naznačuje, že VEGA je na cestě a bude o ní brzy mluvit. Vzhledem ke zkušenostem z minula, třeba právě ze situace kolem POLARIS, následovalo po podobném naznačování vydání grafik RX 480 do dvou měsíců. Osobně si myslím, že Radeon RX 490 se představí začátkem listopadu a to jako součást zbrusu nové AM4 platformy v kombinaci se ZEN procesory. Nicméně upozorňuji, že to je můj osobní tip založený na aktuálně nejlepších dostupných informacích.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|