Společnosti Apple se daří a tak se s ní chce samozřejmě svést kde kdo. Hlavním partnerem je Intel, na druhé místo se ale tlačí AMD …
Apple nadále těží hlavně ze zájmu o mobilní zařízení typu iPad, či iPhone, ale stále důležitým artiklem jsou jeho počítače Mac. V těch se v poslední době prosazují grafické čipy od AMD, které už ve většině zařízení vystřídaly čipy od NVIDIA. Právě tato věc je ostře sledována. Není tomu tak dávno, co šéf NVIDIA mluvil o spolupráci s Apple a jak jsou v NVIDIA všichni Apple. Pár měsíců na to už NVIDIA o Apple vůbec nemluví (nově přešla na Android). Počítalo se, že Apple v nových zařízeních použije třeba i TEGRA platformu. Nestalo se tak. Naopak z počítačů Apple začaly mizet NVIDIA grafiky ve velkém.
Důvody jsou ale ryze praktické a technické. Apple si zkrátka vybralo lepší čipy ze dvou možností a prý není problém v budoucnosti zase přepnout na NVIDIA, pokud nabídne lepší GPU. V současné době totiž výkonově a hlavně funkční efektivitou vedou 40nm čipy od AMD, takže ze strany Apple je to jen logický krok a je to hlavně AMD, které si tento úspěch zajistilo. Naproti tomu NVIDIA má samozřejmě radost mnohem menší. Ale kromě toho, že současná generace grafik ve spotřebním segmentu prostě není tak dobrá, jako AMD Radeon, uškodily NV i hříchy z minulosti. Hlavně pak výroba nekvalitních čipů, s čímž měli výrobci počítačů velké problémy a mezi postiženými byl i Apple, který to samozřejmě nesl velmi nelibě, protože to poškozovalo jeho značku. Většina uživatelů notebooků totiž neví, co je uvnitř NB za HW a tak vinnu za poruchy a problémy automaticky hází na výrobce notebooku, který byl ale v případě nekvalitních čipů NVIDIA stejným postiženým, jako samotní koncoví uživatelé.
Samozřejmě hlavním partnerem u počítačů Apple je stále Intel, který dodává celé platformy. I ten pomohl tomu, že NVIDIA ztratila své pozice. Intel totiž u nové generace procesorů předvedl již velmi schopné integrované grafické jádro, které má dokonce podporu OpenCL, což Apple vyžaduje. Díky tomu již může integrované grafiky Intel používat. Intel a Apple si docela rozumí a Apple jako první také uvádí technologii ThrunderBolt od Intelu. V této souvislosti se ale také uvádí, že Apple s AMD údajně plánují širší spolupráci. Applu se totiž velmi líbí APU platforma AMD FUSION, která má také technicky vše, co Apple potřebuje a mluví se o nějakém novém zařízení, které by Apple rádo na této platformě uvedlo. Celé to však pravděpodobně visí na dodávkách čipů. Apple není žádný malý odběratel, a když něco dělá, tak v milionech kusů.
Jenže AMD není schopno tolik FUSION čipů dnes dodávat a to Apple není zdaleka jediným odběratelem. V současné době se tak AMD snaží, seč mu síly stačí, aby u TSMC obsadilo nově vybudované 40nm kapacity a ty chrlily miliony jeho FUSION čipů. Další rozšiřování nejen spolupráce AMD s Apple, ale i vůbec AMD na trhu, závisí na jeho výrobních kapacitách, a tím se dostáváme opět k letité bolístce AMD. To sice čas od času vyrobí perfektní čip, na který se i Intel kouká s respektem, ale celé to ztroskotá na výrobních kapacitách a prostě ten čip není kde vyrábět. V minulosti jsme to viděli už několikrát, naposledy třeba u DX11 grafik ATI HD 5000, které měly půl roku trh sami pro sebe, ale prostě nebylo kde ty 40nm čipy vyrábět ve větším množství, což by jim umožnilo skutečně obsadit trh a využít své pozice i technologicky pokročilosti. A obávám se, že to tu bude zase i třeba pokud se AMD podaří Bulldozer a další APU FUSION. Pokud se AMD podaří se s TSMC dohodnout na zabrání většiny 40nm produkce, máme prý čekat zajímavé změny a oznámení a to i na platformě Apple.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|