Partnerská dohoda GGP mezi NVIDIA a výrobci je zneužitím dominantní pozice. A výrobci ji akceptují.
V nedávno obsáhlém článku jsem se snažil vysvětlit, jak a proč se věcí mají, jak se mají:
Stále platí, že současná situace je vážným ohrožením konkurenčního prostředí na trhu. Bohužel se o něm příliš nemluví, protože všechny informace výrobci tají. Důvodem je, že ze strany NVIDIA jde o nátlak, který je téměř jistě porušením zákona o významné tržní síle a výrobci grafik, kteří musí novou dohodu s NVIDIA dodržet, nemají jaksi vlastně na výběr. A tak všichni mlčí. Situace je však velmi vážná a zásadně ovlivní výběr grafických karet na trhu, ceny a další fungování konkurenčního prostředí.
Chtěl bych ale zdůraznit, že NVIDIA si dává velký pozor, aby nebylo tak jednoduché celou věc napadnout. Někteří si myslí, že NVIDIA diktuje výrobcům, jaké konkrétní značky mohou a nemohou použít pro AMD grafiky. Ale není tomu tak. NVIDIA jen dává obecně závaznou podmínku pro její další spolupráci a podporu výrobcům, aby daný výrobce nepoužíval stejnou jeho značku pro RADEON i GTX produkty. Nespecifikuje už ale jakou. Problém je, že NVIDIA moc dobře ví, co to bude v praxi znamenat a ano, omezuje výrobce v nakládání s jejich značkami.
NVIDIA ví, že ASUS, Gigabyte a MSI, kterých se nová pravidla dotýkají především, nemají na výběr. Jejich nejcennější a masivně propagované značky jako je ASUS ROG, Gigabyte AORUS a MSI Gaming X musí zkrátka nechat u NVIDIA produktů, protože jich prodávají nejvíce (ekonomicky to nedává jinak smysl). To však směřuje k tomu, že AMD produkty budou bez těchto značek v nevýhodě v každém případě a doslova na druhé koleji. Ano, výrobci mohou vytvořit novou značku, ale v žádném případě nebude mít stejný dosah, stejnou podporu a stejnou známost jako hlavní značky. NVIDIA tak nepřímo ale jednoznačně diktuje výrobcům co mají dělat, a hlavně vytlačuje konkurenci. A značky fungují, kdyby ne, nestály by stovky milionů dolarů, nepropagovaly by se a lidi by je nekupovali.
GPP není žádná „partnerská“ dohoda, je to v podstatě ultimátům a vydírání od NVIDIA, která ví, že výrobci nemají v současné situaci na výběr. Nepodepsáním dohody by přišli o konkurenceschopnost a velké peníze. Výrobci jako ASUS, Gigabyte a MSI také nechtějí o situaci mluvit. Jednak proto, že se stávají součástí pravděpodobného zneužití dominantní pozice, a tedy porušení zákona a jednak proto, že je má NVIDIA na uzdě a zkrátka z nezávislých výrobců se stali vazalové. ASUS, Gigabyte a MSI v oblasti grafických produktů skáčí, jak NVIDIA píská, protože nemají na výběr při více než 70% svých grafických produktech postavených na NV řešení. Navíc všichni tři dobře vědí, že si za to mohou do značné míry sami. Nikdy neměli svou nabídkou dovolit, aby se na NVIDIA stali tak závislí, aby NV získala takovou pozici atd. Situace se jim nijak nelíbí, ale nemají na výběr a samozřejmě nemají zájem se o ní příliš bavit …doteď to byl pro ně dobrý business, protože NVIDIA byl partner, teď už s nimi NV ale jedná z pozice síly a pozice pána, který si diktuje. O žádném partnerství se nedá vůbec mluvit. A může si s nimi dělat, co chce. A tomu se dobrý business nedá říkat. Divíte se, že se o GPP nechtějí ty firmy vůbec bavit?
Bohužel ASUS, Gigabyte i MSI podnikají konkrétní kroky (musí), omezují své Radeon produkty a ještě více tak budou preferovat a propagovat NVIDIA, které zůstanou jejich hlavní značky ROG, AORUS či GAMING X, které se na Radeon produktech na 99,9% už neobjeví. Ve zmiňovaném obsáhlém článku jsem nastínil nějaké možnosti vývoje, nyní tu máme zprávu od ASUSu …
- ASUS AREZ – vlastní značka pro RADEON, která je skoro parodií?
Zatím to není oficiální, ale více zdrojů naznačuje, že se k něčemu podobnému chystá. ASUS prostě nesmí podle GPP používat ROG označení pro RADEON grafiky. Což je velká facka všem dlouholetým zákazníkům a konkurenčnímu prostředí i výběru. A tak údajně vymyslel pro své RADEON karty, které chce sám vyrábět i dále, nové označení „AREZ“.
Ano zní hrozně, navíc je to jako parodie na ASUS „ARES“ RADEON grafiky, které kdysi byly vůbec nejvýkonnějšími a TOP kartami na světě (a přesto i tehdy se NVIDIA prodávala díky větší propagaci víc). Kromě toho podobná změna označení nic neřeší, naopak dělá věci horší.
ROG je tak zavedená značka, že AREZ tomu nikdy nemůže konkurovat. Nikdy nebude mít stejnou finanční propagaci a velikost propagace a spousta méně znalých lidí jde po značkách a chce ROG k ROG. AREZ do toho nijak nezapadá. Buď to ASUS pojmenuje jako ROG AREZ nebo to prostě nemá žádný smysl a je to výsměch AMD jako partnerovi i výsměch zákazníkům a výběru na trhu. Pokud ASUS připustí konec ASUS ROG Radeon grafik kvůli nátlaku od NVIDIA, pak se přímo účastní zneužití dominantního postavení a poškození zákazníků …
V tuto chvíli nemohou oficiálně potvrdit, zda jsou ASUS AREZ grafiky realitou, je to rozhodně jedna z možností. Docela by mě zajímalo, jak se k situaci staví AMD, protože pokud ASUS skutečně vytlačí RADEON produkty zcela na druhou kolej kvůli NVIDIA a pojmenuje je nějakou hloupou a neznámou až skoro parodickou značkou (ROG Ares is for gamers, Arez is for gamerZ?!). AMD by mělo mít nějakou hrdost a připravit také nějakou partnerskou dohodu a požadovat ROG pro RADEON produkty. Na značce záleží hodně, nakupuje podle nich většina populace a současná situace na grafickém trhu je velký problém, který jen zhorší už tak špatnou situaci pro nás zákazníky …
Pokud se dozvím něco nového, budu vás informovat, ale vypadá to hodně špatně a platí co jsem napsal v tom velkém článku nedávno … ať to bude jakkoliv, jako zákazníci na tom budeme v každém případě hůře, konkurenční prostředí se rozpadá, a ještě to všechno zaplatíme. Značky jsou dnes více než produkty pod nimi, i lepší a výhodnější produkt se dnes prodává mnohem hůře než horší produkt s lepší značkou …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|