Překvapení to není, říkal jsem vám, že se to stane. Výrobci nemají na výběr. Jak moc zdražit, ale ano.
Pokud čtete DDWorld.cz pravidelně, tak víte že jsem vám to v posledních týdnech roku 2020 říkal několikrát. Přijde zdražení všeho. Jednoduše nelze za nových podmínek dojednaných pro výrobu v roce 2021, dodržet ty původní doporučené ceny prakticky u ničeho. Otázkou jen bylo, zda to zdražení bude bez oznámení, nebo s oznámením. Ale zdraží nevyhnutelně vše a všichni výrobci.
Společnost ASUS tak měla alespoň tu odvahu, že tento nevyhnutelný krok nyní ohlásila oficiálně a veřejně. Oznamuje, že vzhledem výraznému nárůstu cen výrobních nákladů a nákladů na přepravu, a tomu všemu odpovídajících poplatků a cel, je nucena zvýšit původní doporučené ceny svých produktů, speciálně grafických karet, základních desek ale i dalších komponent. Dotkne se to jak již uvedených produktů, tak těch, které v Q1 2021 teprve ohlásí.
ASUS sám provozuje vlastní internetové obchody, a zvýšení cen je tam tak již viditelné. Vodou chlazený ROG STRIX Radeon RX 6800XT zdražil z původních 900 na téměř 1100 dolarů. RTX 3090 karty ASUS prodává za ceny kolem 2000 dolarů, RTX 3080 za 1000 dolarů, RTX 3070 je za ceny i více než 800 dolarů a ceny RTX 3060 Ti atakují 600 dolarů. Dá se říci, že většina karet tak podražila o 200 dolarů, nicméně je nutné říci, že hlavním důvodem u grafických karet není zdaleka jen zvýšení výrobních nákladů. O tom ale až v dalším článku.
Zatím nevím, o kolik zdraží třeba základní desky a další ASUS komponenty, jako celé počítače. Tohle by měly být více vypovídající o tom, jak moc reálně stouply náklady a ceny kvůli tomu. Mohu nicméně říci, že ASUS nezdražuje jako jediný. Ostatní výrobci to buď ještě podobným způsobem oznámí, nebo to prostě udělají bez oznámení. Nicméně zdraží všechno a všichni. Výrobci nemají na výběr.
- Zdražení je nevyhnutelné – výrobci za to nemohou, mohou ale ovlivnit výši
Pro ty, kteří naše starší články na DDWorld.cz nečetli a neví tedy, proč se zdražuje. Náklady na výrobu rostly celý minulý rok, ale jako každý rok se dojednávají nové podmínky výroby pro ten následující (přesně je to samozřejmě třeba po kvartálech). A došlo hned k několika zásadním posunům. Jedním z nich je obecné zdražení výroby všech křemíkových čipů. Bez rozdílu. U některých, vyráběných pokročilejšími procesy, které jsou plně vytíženy, je to zdražení větší, u některých jednodušších, menší. Zdražení se ale dotklo všeho, a to jednoduše proto, že zdražily křemíkové wafery ze kterých se vše vyrábí a bez kterých se prostě neobejdete. A konkurence v této oblasti prakticky není a materiálu je obecně nedostatek. Nevím přesně o kolik, ale mluví se o něco kolem 20 - 25% běžně. Což je hodně. Do toho zdražily samotné výrobní procesy, a tedy kapacity výroby, u těch nejvytíženějších výrazně. Výrobci jako TSMC dokonce zrušili obvyklé množstevní slevy, které při velkých odběrech nebyly vůbec zanedbatelné. Takže i proto čipy zdražují.
A nejde jen o čipy. Zdražily elektronické komponenty obecně. Zejména kvůli nevídaně vysoké poptávce po těch opravdu kvalitních TOP řešeních, kterých se nedělalo tolik, kdy výrobci komponent ani nedokáží zajistit dostatek toho, co přesně potřebují.
No a aby toho nebylo málo, tak zdražila doprava. Ta je silně zasažena koronakrizí, jezdí méně lodí, létá méně letadel. Kapacity jsou tak omezeny. A ty co jsou, tak o ně se výrobci perou a přeplácí. Náklady na dopravu tak několikanásobně zdražily. V současnosti jsou zhruba 4-5x vyšší proti normálu a mnoho věcí i tak chodí se zpožděním a dodržet nějaké termíny je dnes zhola nemožné. A nevypadá to na nějaké brzké zlepšení situace, spíše naopak. S vyšší cenou produktů ale také stoupají některé povinné poplatky, cla apod. To všechno výrobce musí vzít v potaz, když stanovuje doporučenou cenu nějakého produktu.
Je tedy jasné, že nelze ty starší doporučené ceny z roku 2020 a předchozích let, stanovené za zcela jiné situace a podmínek, než jsou teď, prostě dodržet. Objektivně zdražily vstupní náklady o 10 -20% nejméně, do toho ceny přepravy atd. Výrobci zdražit prostě musí. To jak moc, je ale jediná věc, kterou mohou ovlivnit. Jsou produkty, kde je konkurence ohromná. Také nejsou totálně vyprodané, a tak nějaké soupeření o zákazníky a podíl na trhu tu je a bude. Zde tak zdražení bude záležet na tom, jak se zachovají všichni ostatní. Výsledkem tak může být zdražení skutečně jen o náklady. A tak se ve výsledku moc nezmění. Prostě všichni zdraží třeba o 10% a bude.
Pak jsou ale jiné produkty, speciálně grafické karty, které mohou zdražit výrazně více nad skutečné náklady. Proč? Protože poptávka výrazně přerostla nabídku a možnosti výroby. Ostatně speciálně grafické karty se dávno reálně prodávají za výrazně vyšší než doporučené ceny, ale výrobci karet z toho dosud nic neměli, protože dodávali karty tak, aby ty se prodávaly za doporučené ceny. To dosavadní zdražení a velký zisk tak shrábli prodejci a distribuce, případně skalpeři na bazarech. Takže proč by ASUS měl prodávat RTX 3090 za těch 1500 - 1600 dolarů, když je pak skalpeři na bazarech prodávající běžně za 2000 - 2500 dolarů a stejně všechny prodají? Nemluvě o ostatních modelech. Takže díky poptávce výrobci mohou napálit ceny některých komponent podstatně více než je skutečné objektivní zvýšení nákladů, protože ví, že za současné situace stejně prodají bez problémů vše, co jsou schopni reálně vyrobit. Takže proč by měly nechávat mnohonásobně větší zisk z jejich produktů překupníkům, když to mohou za ty ceny prodávat rovnou?!
Pokud se ptáte, zda se situace vrátí někdy k normálu a dočkáme se i snížení cen? Pokud opadne poptávka, situace s dopravou se vrátí k normálu, tak nevyhnutelně korekce cen přijde. Výrobci budou muset zase začít soupeřit o zákazníka. V tuto chvíli ale zákazníci soupeří u většiny produktů mezi sebou a kdo víc zaplatí víc, ten ten produkt dostane. Ostatně mají smůlu. Mnoho věcí je i tak vyprodáno a nové dodávky nestíhají tu poptávku pokrýt, i když jsou reálné ceny produktů výrazně vyšší, než by měly být. Prostě dokud zase nabídka nepřevýší poptávku, produkty se nebudou válet skladem všude a vše se neuklidní, lepší to nebude … ekonomika v praxi.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|