Přesně jak bylo slíbeno, tak se i stalo. Nové ovladače přinášejí mnoho nového, hlavně co se podpory CrossFire týká. Novinek je ale více ...
Překvapivě hned z kraje nového měsíce si AMD pospíšilo s vydáním nových grafických ovladačů pro tento měsíc. ATI Catalyst 8.3 jsou ty, od kterých se mnoho očekávalo. A nutno říci, že opravdu mnoho věcí přinášejí. Pojďme si o nich říci více ...
Jednou z hlavních novinek jsou velké změny v systému ATI CrossFire. Asi zásadní novinkou je konečně funkčnost zapojení až čtyř grafických karet do systému QuadCrossFireX. Zapojit můžete v kombinaci karty řady HD38xx. Samozřejmě všechna tato zapojení fungují už jen pod Windows Vista. Starší Windows XP, jejichž prodej končí tento rok, nejsou a nejspíše ani nebudou do podpory nových technologií zahrnuty. ATI, podobně jako další firmy, počítá s pokračujícím nástupem DirectX10 a 10.1 her a dalším rychlým zvyšováním podílu Windows Vista mezi PC hráči. Toto je očekávaný a zcela pochopitelný krok a nečiní ho jen AMD-ATI. Ostatně s nástupem SP1 pro Windows Vista ubude odpůrcům tohoto systému pěkných pár argumentů. Navíc, co si budeme povídat, kdo má na smysluplné zapojení ATi CrossFire, tedy více výkonných grafických karet do systému, má i na výkonný počítač, který mu umožní hrát v plných detailech pod DX10. Na Výkon pod CF a QuadCF se brzy podíváme ve vlastním redakčním testu. Zjistíme, jaký přínos má zapojení hned čtyř grafických karet, či dvou duálních karet ATI Radeon HD3870X2.
To ale není jediná novinka související s technologií ATI CrossFire. ATI s novými ovladači přináší technologii Hybrid Graphics. Tato technologie umožňuje zajímavou a v minulosti často dotazovanou věc. Dokáže v kombinaci s novým čipsetem AMD 780G s integrovanou grafickou kartou HD3200 účinně spolupracovat s přídavnou grafikou. A to ve smyslu, že pokud potřebujete 3D výkon spojí se výkon Integrované ATI HD3200 s neintegrovanou grafikou. Pokud nepotřebujete výkon, neintegrovaná grafika se takřka vypne a práce zůstane jen na úspornější integrované grafice. V současnosti tato technologie funguje jen v kombinaci AMD780G s HD3400. ATI ale slibuje rozšíření této podpory i na další Radeony HD3000. Opět je nutné zdůraznit, že tato podpora je pouze pro systém Windows Vista a novější.
Mezi další novinky, které ATI Catalyst 8.3 přinášejí, patří plná podpora DirectX10.1, která začíná být právě aktuální s příchodem SP1 do Windows Vista. Samozřejmě tato podpora funguje jen u grafických karet, které mají hardwarovou podporu DirectX10.1, což jsou jenom ATI Radeon HD3000. V souvislosti s tím se na internetu objevilo i DX10.1 demo, které ukazuje zajímavá vylepšení, které DX10.1 přináší. Otázkou samozřejmě zůstává praktické využití ve hrách. Uvidíme, zda někteří tvůrci her sáhnou k možnosti vylepšit své herní enginy. Prakticky by optimalizace a vylepšení na DX10.1 nemusel být až takový problém ani u stávajících DX10 her formou nějakého patche. Ale to je už jen většinou na domluvě mezi výrobcem grafik a výrobcem hry. V současnosti není žádná hra, která DX10.1 nějakým způsobem využívá. Celkem zajímavá je i zpřístupnění podpory technologie Tessellation, která by měla při vyšší detailnosti objektů snížit nebo zachovat HW náročnost. Nově je tato technologie, představena již v ATI Radeon HD2000, zpřístupněna pro HD3000. Tato technologie by měla zvýšit výkon, ale hry musejí podporu této technologie obsahovat.
Samozřejmě nové ATI Catalyst přinášejí i zlepšení výkonu. Stěžejní je například vylepšení výkonu ve všech hrách založených na UT3 enginu (což je dnes aktuálně značná část nových her), pod AA + možnost zvolit filtr AA. Značné nárůsty výkonu čekejme pod DX10 ve hrách Company of Heroes i Crysis v řádech 15-20%. Zvýšen výkon byl i pod DX9 v dalších hrách a to jak v případě použití jedné karty, tak v systému ATI CrossFire.
Celkem zajímavých vylepšení se dočkalo i přehrávání videa a obecně práce s obrazem u grafik ATI. Nové ovladače umožňují inteligentní změny rozlišení, tak aby nedocházelo k roztahování obrazu a podobně. Opraveny také byly chyby v mnoha hrách a pro majitele AGP grafik ATI by ATI Catalyst 8.3 měly přinést opravu chyby, která nastala při spuštění DirectX aplikace, což AMD-ATI jen částečně řešilo už v lednových hotfixech.
Celkem se dá říci, že ATI Catalyst 8.3 přinášejí mnoho důležitých změn pro další vývoj a jedná se o jednu ze stěžejních verzí ovladačů grafických karet ATI. Pokud vlastníte grafickou kartu AMD-ATI, pak instalaci těchto ovladačů lze jen doporučit. Příští měsíc nás čeká další verze, doufejme, že přinese další podobná zlepšení, protože stále je co vylepšovat :). Stahovat můžete tradičně ze stránek AMD-ATI zde.
zdroj: AMD
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|