Společnost AMD úzce spolupracuje s firmou Adobe a výsledkem je nová verze akcelerace zpracování VIDEA.
Že zpracování VIDEA je pořádný oříšek pro procesory stále, obecně víme. Také již víme, že grafické karty dokáží VIDEO zpracovávat ještě rychleji. Společnosti vyrábějící grafiky i další, vyrábějící software tedy hledají cestu, jak toho co nejlépe využít. Mezi jinými i společnost AMD, která má na trhu jednak výkonné čtyřjádrové procesory AMD Phenom II X4, ale také výkonné grafické karty ATI Radeon. Kromě samostatných pokusů kolem vývoje vlastního GPU softwaru spolupracuje AMD i s předními společnostmi na vývoji softwaru, který by k akceleraci videa používal grafické karty. Kromě společnosti Cyberlink, která už má své Espresso využívající akceleraci videa pomocí ATI Grafik, je tu ještě konkurenční ADOBE. To pracuje s AMD-ATI na vývoji ATI GPU Encoder pro svůj Premiere Pro CS4. Ten se nachází aktuální v nové verzi BETA2 a poskytuje velmi zajímavé výsledky. Díky použití grafiky ATI Radeon HD 4800 dosahuje až osminásobného zrychlení komprese. Podpora této akcelerační aplikace je pak pro VISTA 32bit i 64bit a k jejímu využití musíte mít ovladač grafické karty ATI verze 8.56 a mladší. Samozřejmě má tato beta verze ještě řadu chyb, ale ty se budou postupně eliminovat až do vydání finální verze ATI GPU Encoder k profesionálnímu zpracování videa. Výhodou tohoto plug-inu je to, že funguje s grafikami ATI Radeon generací HD 2000/3000/4000 a není omezen jen na profesionální grafiky ATI FireGL, ale funguje i na běžných grafikách ATI Radeon.
Samozřejmě konkurenční NVIDIA nespí, kromě vývoje vlastního softwaru podobně jako AMD-ATI STREAM, spolupracuje na tvorbě podobných akceleračních plug-inech se společnostmi Cyberlink i Adobe a dalšími. Na rozdíl od AMD-ATI a NVIDIA, které stojí proti sobě a snaží se tvářit, že NVIDIA CUDA a ATI STREAM nejsou v podstatě jedno a to samé, akorát v jiné barvě a tedy, že když si koupíte jedno, budete mít v podstatě tytéž možnosti jako s druhým, mají totiž výrobci softwaru trochu jiný cíl. Ti chtějí, aby si zákazník, který si jejich software pořídí, mohl akceleraci užít a aniž by musel řešit značku grafiky ve své počítači. V podstatě tak podobné VIDEO akcelerační software bude fungovat jak s ATI, tak NVIDIA, minimálně to nejpoužívanější a nejprodávanější. Rozdíl bude jen ve výkonu, tedy teoreticky by měl být, záleží, jak bude software udělán, aby využíval grafiku …
chtelo by to dodat ze akcelerace v premiere funguje pouze na celych systemech od amd, tedy i s procesorem od amd. majitele s intelem a radeonem se zadne akcelerace nedockaji. a core i7 zrovna v premiere vynika, takze v kombinaci s radeonem by to mohla byt docela pecka.
...to je - a vzhledem k tomu, ze ti, co zpracovavaji VIDEO v techto SW jsou min. z 90% "postaveni" na Intelu, tak je to od AMD opravdu "proziravy" krok, jak "zvysit" svuj podil s grafikami v tomto segmentu trhu - nutno rici, ze ne zcela zanedbatelnem...
to jsou ale sami proti sobě. Takhle si inteláci jednoduše koupí nvidiu. Mělo by to smysl jen ve dvou případech - buď kdyby se chystala velmi pádná odpověď AMD na Core i7 NEBO kdyby si AMD/ATI byli jistí, že nvidia nebude mít srovnatelně výkonné řešení a Premiérařům se vyplatí přejít na sice pomalejší CPU, ale podpořený ultimativním GPU, které výkonem nemá konkurenci. Spíše si ale myslím, že opět úřaduje bombajský marketing AMD/ATI.
Neblazni, kvuli home segmentu v GPGPU nemenis procesor nebo kartu... Zatim. Tohle vidim jako snahu o zavedeni propietarniho reseni, a omezeni benefitu ciste na svou platformu. Pokud by se to podarilo dobre osetrit s vyvojari SW, tak by to mohl byt duvod pro volbu AMD jako komplet platfromy v budoucnu. Ale myslim, ze za nejaky cas k uvolneni pro Intel dojde, beru to jako zkousku a pozitivni smer ve strategii AMD - propietarni reseni v pripade skutecne dobrych aplikaci je vetsinou vykonejsi nez opensource.
Windows 7 zatim podporovan neni vubec. A jak rikal Raigor - je nutne mit komplexni platformu AMD. Coz bych od AMD vital jao krok k lepsimu, mohlo by to znamenat ze STREAM preci jen uplne neodepsali.
Myslim ze je to trosku zamer, kuci z AMD to zatim nerekli na plnou hubu, ale jejich zamer s Fusion je zcela jasny - universal computing, kdy si system/ovladace samy zhodnoti, jaka je narocnost a struktura daneho ukolu a podle toho prizpusobi rozdeleni vypoctu mezi GPU (compute shaders)a CPU (x86/64). CPU umi vykonavat slozite instrukce "pomalu", zatimco GPU je vyrazne paralelnim rychlikem schopnym pracovat s velmi omezenou (byt stale se rozsirujici) mnozinou instrukci nad velkym mnozstvim dat.
A Intel s Larabee miri tim stejnym smerem, akorat s vetsim durazem na x86 instrukcni sadu.
Obe firmy pak vyckavaji s vydanim IGP integrovanym v CPU a to prave kvuli tomu, ze jeste nemaji SW podporu pro vyse nastinene reseni. Intel ma prachy a tak za kazdeho, kdo umi myslet v Assembleru, plati zlatem.
Ja to beru jako dukaz, ze AMD konecne uznalo, ze OpenCL nebude zdaleka takova easy way jak mysleli, opusteni STREAMu byla proste chyba - zahidt x-let vyvoje. Tohle by indikovalo snahu o zavedeni propietarniho reeni ala CUDA, kdy zakaznik za koupi urciteho produktu dostane benefit v oblasti GPGPU. A je fakt, ze CUDA proste vcelku jede, ty aplikace se mnozi. Pokud to AMD pokryje dobre z SW strany, mohlo by to vyjit. Ovsem vzhledem k hodne spatne SW podpore od AMD by museli radikalne zmenit strategii a pristup. Ale beru to jako dobrou vlastovku.
A myslim, ze nakonec dojde i k uvolneni pro Intel, tohle je takova nastrelovaci zkouska co a jak. Ted jeste AVIVO converter v rozumne kvalite a konecne tady mame srovnatelne GPGPU jako u nvidie.