Na zahraničních webech aktuálně probíhá souboj o to, kdo přinese bombastičtější novinku ohledně nové generace grafik ATI.
Předem chci říci, že pokud někdy bylo na nějakých informacích ohledně RV870 něco pravdy, tak dnes už skutečně nevíme, co to bylo. Informací kolem RV870 se objevuje neskutečné množství. V drtivé většině jsou to ale odhady a následně jiné weby přijdou s tím, proč to takhle být nemůže a ve skutečnosti je to takhle. Sám za sebe mohu říci, že něco málo už jsem o RV870 slyšel z velmi dobře informovaných zdrojů a mohu říci, že víceméně to, co se zdá jako pravděpodobné, pravděpodobné být vůbec nemusí a naopak, to co se zdá jako nereálné, to je .... no to je řekněme často skutečnosti blíže, než si mnozí umí představit. Že ATI umí překvapit a každá nová generace přijde s něčím, co se zdá krajně nemožné, na to už si mnozí mohli zvyknout, přesto stále zkouší odhadovat, co RV870 vlastně bude zač...
V první řadě se opět objevily informace o tom, že ATI RV870 bude MSM tedy multi-chip-module. Zkrátka a dobře RV870 nemusí být jen jedno jádro, ale mohou to být ve vyšších verzích klidně dvě jádra v jednom pouzdře. Což nahrává spekulacím ve smyslu, že RV870 se objeví od nejslabších grafik po nejsilnější a to dokonce i na případné čtyřjádrové grafické kartě typu HD 5870 X4. To se zase jiné weby snaží všemožně vyvrátit jako nesmysl - proč? On to totiž nesmysl být vůbec nemusí - jednak DX11 bude umět více jader na grafice využít podobně jako dnes běžný software vícejádrový procesor. A RV870 bude DX11 grafická generace. A pak je tu ještě ten důvod, že AMD by určitě svou současnou úspěšnou strategii RV770, dotáhlo ještě dál. Proč tedy vlastně neosadit RV870 na téměř všechny grafické karty v celé řadě? AMD-ATI razí strategii vícejádrových grafik a stejně jako se pustilo AMD do tvorby prvního nativně čtyřjádrového procesoru, myslím, že myšlenka první čtyřjádrové grafické karty není u AMD vůbec absurdní, ba naopak.
Co se týká odhadů parametrů. Časté odhady jsou kolem 1000 jednotek, což není o moc více než má RV770, a to by klidně nahrávalo tomu, že RV870 bude miniaturní čip, kdy by AMD mohlo počítat s jeho nasazením i na čtyřjádrovou grafiku. Nikde ale není psáno, že RV870 se bude bezpodmínečně držet současné architektury RV770. Pokud by se držel, pak by bylo logické předpokládat, že RV870 by při 40nm mělo klidně 1400-1600 SP při zhruba stejné velikosti jako má dnes RV770 na 55nm. Rozhodně to není nereálné, a když si vzpomeneme, že mnozí známí redaktoři pár týdnů před vydáním RV770 prohlašovali, že 800SP je totální nesmysl a kam by se to asi do RV770 vešlo, skutečně není téměř dvojnásobek jednotek v RV870 vůbec nereálný.
Bohužel RV870 na 40nm s DX11 se nedočkáme dříve jak na přelomu Q3-Q4 2009. Do té doby nám ještě přibude spekulací všeho druhu a tak se v tom vyznat bude pravé peklo. Řeknu jen jedno - pokud teď někdo bude o něčem tvrdit, že je to jisté a že bylo něco vyvráceno, tak kecá. Potvrzeno ani vyvráceno nebylo ohledně RV870 vůbec nic. AMD-ATI i vývojáři mlčí jako hrob a na těch pár útržků, co se dostalo ven, se nalepilo tolik balastu, že nic není jasné. Jisti si můžeme být jen tím, že na RV870 už ATI dlouho pracuje a dnes úspěšné RV770 může být jen taková slabý odvárek toho, kam AMD hodlá svou strategii s výrobou jednoho malého grafického čipu pro všechny své grafické modely ve všech segmentech, dotáhnout.
Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|