Společnost BFG, která se od roku 2002 zabývala výrobou grafických karet s čipy NVIDIA, s grafikami končí.
Dalo se to očekávat. Mnoho společností, které se živí výrobou prémiových edic grafických karet značky NVIDIA, má dlouhodobé problémy, způsobené zaostáváním společnosti NVIDIA a jejích čipů za konkurencí v poslední době. Více než půl roční zpoždění architektury FERMI, co by základu pro nové výkonné grafiky NVIDIA láme vaz některých menších, ale známých společností. Bohužel ani s příchodem FERMI na trh problémy neskončily. Fermi se totiž zatím ukázalo jako obtížně konkurenceschopné vůči ATI RV870. Špatné provozní vlastnosti jsou jeden problém, ale hlavní je fakt, že NVIDIA nedokázala přinést nejvýkonnější grafickou kartu na světě, navzdory slibům a parametrům, a proto se musí tyto nové GTX 400, výrobně extrémně drahé modely, prodávat výrazně levněji, než jaký byl původní plán. To je ovšem problém pro výrobce těchto grafik (NVIDIA jen zadává čipy do výroby u TSMC – grafiky nevyrábí), kteří nejsou schopni s GTX 470/480 konkurovat podobně výkonným ATI HD 5800 modelům, které stojí ve finále méně a hlavně jsou výrobně výrazně levnější, což značí výborné zisky pro všechny zúčastněné. Prémiový model HD 5870 stojí totiž ve výsledku na nákladech v podstatě jen o málo více, co referenční edice, ale konkurovat dokáže GTX 480, která je vždy o dost draží. A to porovnáváme finální ceny v obchodech! Marže na obou modelch bude výrazně rozdílná. Typičtí výrobci grafik s výhradním osazením čipů NVIDIA, jako je BFG, pak nemohou konkurovat. Zároveň mají uzavřenu cestu ke konkurenčním čipům, protože ATI nemá výrobní kapacity pro uspokojení stávající poptávky svých partnerů, ani tedy zájem a možnosti řady partnerů dál rozšiřovat. O BFG se dříve spekulovalo, že by s ATI mohlo začít, určitě se firma o nějakou dohodu snažila, ale definitivně to ztroskotalo pravděpodobně i díky nepovedenému 40nm výrobnímu procesu, který stěží stačí pro dodávky stálým velkým partnerům AMD-ATI.
BFG tedy oficiálně oznamuje konec výroby grafických karet NVIDIA, které vyrábí od roku 2002. Oficiální prohlášení zní jednoduše:
Po 8 letech výroby a vývoje inovativních a vysoce kvalitních grafických karet, musíme s politováním oznámit, že tyto produkty jsou pro nás v tuto chvíli již nerentabilní. S okamžitou platností končíme naše podnikání na grafickém trhu.
Pokud máte nějakou z grafických karet BFG NVIDIA, tak se o záruku bát nemusíte. Firma dál existuje, ale do budoucna se plánuje soustředit jen na napájecí zdroje, herní notebooky a herní PC sestavy. Otázkou je, zda BFG bude ojedinělý případ, či jej budou následovat další podobní výrobci. Osobně bych si skoro vsadil, že už velmi brzy uslyšíme o 1-2 známých značkách v podobném duchu …
Je to škoda.I když mě by to mohlo být putna a nejsem v tomto příliš kovaný ale než s něčím praštit proč nezkusit jiné možnosti třeba konkurenci a nepřešli k ATI.Asi měli k tomu své důvody.
Nejspíš proto, že ač ATi čipy jsou dobré, tak díky výrobě u TSMC je jich proklatě málo a všechny čipy už budou mít na dlouhou dobu dopředu předobjednáné ostatní výrobci.
Není tak dávno, co se na toto téma diskutovalo. Ještě před Fermi mluvili oba (a zvláště nVidia) o potřebě snížit počet partnerů, kterým dodává čipy. Komunikace s mnoha malými výrobci zatěžuje. Koncentrace výroby je celosvětový jev.
To je obrovské riziko pre každú firmu čo sa obmedzí len na jednu značku Keď krachol prvý Intel Itanium tak následne skrachovalo hneď niekoľko firiem čo robilo only intel servery. Buď exkluzívne zmluvy a väčšie zisky keď sa darí alebo menšie zisky a väčšia istota, že keď má jeden problémy stále je tu ďalší.
Tak to je hodně velká škoda(i když nvidii nemusim)tak BFG jsme měl rád (pokud jsem osazoval nvidie grafiky tak vždy od BFG) a hlavně jsem je považoval za velice spolehlivého výrobce(ani jedna reklamace).Škoda že se jim nepodařilo to ukutit s ATI.Myslím si že na pádu takovýchto firem má i z části TSMC se svojí neschopností dodávat větší dodávky 40nm chipů jak jednoho tak druhého výrobce. R.I.P.grafická divize BFG
Já BFG, moc neznám, nemám s nimi zkušenosti, aqle Firma GALAXy, je špička, Dnes, už Grafická Karta nVIDIA GeForce FX-5200, a pěkně se 128-Bit. sběrnicí, a ne se 64-Bit. do SLOTu AGP 8x, a ne někde, s 230 MHz, na GPU, ale pěkně, podle specifikací nVIDIE, na Frekvenci GPU 250 MHz, a 128-MegaBajtů DDR1-RAMky, na Frekvenci asi tak 333 MHz, (Efektivně, nejstarší ovladače pro tuhle Grafickou Kartu Dooím 3, nějaký výkon, Ovladače tuším, nVIDIA ForceWare 177.XX, 2x vyšší výkon, u té Grafické Karty, jen tak, mimochodem, GALAXy, tohle se u Grafických Karet, ATI, moc, nestává, aby, mnělůa, Grafika s nejstaršími ovladači nějaký výkon, a s nejnovějšími, 2x vyšší, to umí, většinou, asi jen, spíše, Firma nVIDIA, ale poslední Dobou, už to s těmi ovladači taky, není co to bývalo, a s jejich, zvyšováním výkonu, ve hrách, teď, možná zase, trošku, zvyšuje, více, výkon, ATI, taky, hodím, asi sem adresu, na můj Profil, na Youtube.cz zajezdil, jsem te´D, pár tratí v Colin McRae Rally 2005 Demo, tak nahraju jak jsem je jel, a jaký jsem, na nich mněl, čas, abyjste, se mohli podívat, a třeba, taky, zajet, nahrát, a třeba, mně, i překonat, no zkrátka, udělat, zase, takové malé závody, by nebylo, až tak, snad, špatné, ne, no, ale prostě, koupil, jsem, ji před 5-ti LETy, a akorát, na ní odešel, větráček, tak jsem koupil, nový, a střelil, jsem jí s celým, počítačem s procesorem AMD Sempron 2200+,v SOCKETu (A, kámošovi, pro jeho, asi 5-ti, nebo, 6-ti Letou, Ségru, a teĎ, ještě, teď, ta Grafická Karta nVIDIA GeForce FX-5200, s asi tak, tou 128-Bit. sběrnicí, jede, u kámoše, v počítači, kterej, má pro svou, asi 5-ti Letou Ségru, takže, slušné, nemůžu nevzpomenout, taky na Super Grafickou Kartu, od FIrym GALAXy, a to tu Grafickou Kartu nVIDIA GeForce 7600 GST, tedy, hybrid, mezi Grafickými Kartami nVIDIA GeForce 7600 GS, a mezi Grafickou Kartu nVIDIA GeForce 7600GT, a výkon tomu, taky odpovídal, ale cenově, stála, jenom jako, ta Grafická Karta nVIDIA GeForce 7600GS, ta Grafická Karta nVIDIA GeForce 7600GST, takže to byl, HUSárský Kousek, od Firmy GALAXy, vůbec, když čtu o nějaké spešl, Grafické Karta, tak tuším, že to bude, Grafická Karta GALAXy, a taky to většinou, od Firmy GALAXy, je, ta GRAfická Karta, tak, už se skoro, ani nedivím, prostě, Firma GALAXy, je hodně, dobrý, výrobce grafických Karet, o tom, žádná, tedy.
Člověče vzpamatuj se. Když budeš psát normálně, nikdo tě nepozná. Takhle si tenhle román potil 20 minut a úplně zbytečně, protože to nikdo číst nebude. Když tě to baví...
Je to skoda,tiez ma grafiky od BFG nikdy nesklamaly. Aj ked fandim zelenim,prial by som teraz BFG aby sa spojila s AMD a pokracovaly vo vyrobe grafik. Uz ma ta TSMC zacina stvat,to sa nenajdu ziadne dalsie firmy ,ktore by razily tie cipy ?
Zas ale 70 až 80%, výtěžnost, Grafických Karet ATI Radeon HD5870, nebo, tedy, těch jejich Jader, je hodně, dobrá, kolik, by jste, chtěli, ta Grafická Karta nVIDIA GF104, s tím, čipem, a stím, 1,5 Miliardy Tranzistorů, bude, mít, zase na druzou, stranu, podle počtu, tranzistorů, hodně, Brutální, my tedy, když jsme, začínaly, vyrábět, pořádače, ve Firmě Emba S.r.o, tak te´D, mám, na naší částí, výroby, výtěžnost, možná někdy, i jen, 87,5%, a to pak ty pořadače, jdou ještě, na Lemování, kde se taky, občas, některé vyhoděj, když blbne, lemovačka, tak co by jste, chtěli, je to, ale, blbé, srovnání, ale výtěžnost, 70 až 80%, u největších Čipů, ATI, a ještě, větší, u menších čipů, ATI, mi přijde, skoro, brutálně, vysoká to je paráda, ne, co by jste, chcěli, to by pak, kdyby, ty největší Čipy, ATI, mněli, výěžnost, 90%, tak by ty nejmenší museli mít výtěžnost, snad, 110%, ale to nejde, ale, tak, by tedy, mněli 100%, to by ještě, šlo, ale, tak, jen že to nVIDIA, nezvládá, když se nepoučí, a dělá pořád, velká jádra, tak, to už je, zase, holt, jiná věc, no.
Pamatuje ještě někdo na Hercules ? Ten vyráběl grafické karty ještě v dobách, kdy i vlastní navrh PCB přidával nějaké % výkonu a jejich karty, hlavně Radeon 9700 a 9800 byly řekl bych legendární. Ale co je pointa, dělat v dnešní době prémiové kusy hardwaru se prostě nevyplácí. A není to jen o tom, že dělali karty s čipy od nVidie, nebo znáte nějakou jinou firmu, která by měla takovýmhle způsobem prodlouženou dobu záruky, a občas dokonce vyměnovala starší produkt za novější, pokud přišel v nějakém kratším intervalu od prodeje, takovouhle firmu nenajdete ani u AMD, ani nVidie. Čest jejich památce, ale takhle to prostě v dnešní době, kdy je počítač spotřební zboží dělat nejde.
Je to blbý, ale kde nic není ani smrt nebere... Co je ale mnohem horší, aspoň pro čtenáře DDworldu je, že se nám tu objevil čárkový Ládík anebo jeho reinkarnace ... hilfeeee
Trochu prehanate. Mozno je to iba vase zelanie. Dufam, ze nie realita. Ako aj tu uz velakrat bolo napisane tak kvoli nedostatocnym kapacitam a vyrobe si ATI vela z trhu navyse neukusne a NV to az tak boliet nebude. Vid. vysledky za posledny kvartal ked sa NV darilo viac aj napriek tomu, ze GF100 zatial nevychadza podla predstav. Dalej pride GF104 co by mal byt polovicny cip co sa tyka velkosti oproti GF100. A to bude znamenat nizsiu spotrebu, lepsie teploty a moznost vyssich frekvencii na jadre, pamatiach a stream procesorov. Takze mainstream by mohol byt v pohode.
Okrem toho NV nezaraba iba na high-endovych kartach ale su tu aj starsie cipy(hlavne low-end kde nie je potrebne mat DX11) alebo profesionalne karty. A to uz ani nehovorim o Tegre, ktora sa konecne pomaly rozbieha.
nvidia musí především zamakat na podpoře svých technologií v aplikacích pro ni určené.
Mainstream toho moc řešit nebude, vzhledem ke konkurenci.
Standardizace je pro NV smrt.
Nvidia musí vzhledem ke svému HW nabídnout cosi navíc a to je pro nás uživatele nepříjemné, jelikož NV musí hrát na svém písečku, jedině tak se může dostavit úspěch i s horším HW.
Je to smutné, ale jedině tak má šanci.
Jenže z delšího hlediska to jaksi nemá budoucnost.
Pokud AMD neubere, nebo se nedostaví nějaký neůspěch, vidím to s NV bledě.
Naozaj kriticky vidim prechod na 28nm vyrobny proces. Pokial sa tento zvladne lepsie tako to bude ok. Inak sa uz budem bat co s NV dalej. Teraz je na tom NV stale dobre(urcite lepsie ako ATI) takze je predcasne predpovedat pad na dno.