Mám lehce pozitivní zprávy. Dostupnost grafických karet se bude znatelně zlepšovat.
Čína oficiálně zakazuje digitální měny a speciálně jejich těžbu. Aktuálně v jednotlivých oblastech Číny dostávají těžaři výzvu k zastavení činnosti. Současně s tím Čínská vláda monitoruje skrze dodavatele elektrické energie velké odběratele a už brzy začne ostře vymáhat zákaz těžby digitálních měn. Omezuje také možnosti jejich obchodování, některé přímo zakazuje a není sama.
Tamní těžaři se ovšem podílí více než ze 70% na celkovém světovém těžebním výkonu. Mnozí podle všeho ani neuvažují o přesunu těžebních farem za hranice Číny. Taková operace by byla extrémně drahá, a navíc najít správnou lokaci je téměř nemožné. Mnoho zemí kolem Číny také zesiluje restrikce digitálních měn, a navíc většina zemí připadající v úvahu, nemá zdaleka vybudovanou infrastrukturu, která by extrémně energeticky náročné a neefektivní těžební farmaření vůbec utáhla.
Jinými slovy, v Číně prudce roste množství bazarového prodeje těžebního vybavení, grafických karet nevyjímaje a ceny letí dolů. A jak jsem říkal, výrobci jako NVIDIA a AMD značně v oficiálních prohlášeních podceňují, kolik karet ve skutečnosti končí v rukou malých i velkých těžařů. Oni říkají pár %, analytici však mluví o nejméně 25%, ale mnozí co pozorujeme trh a vidíme, kam ty karty skutečně míří, zastáváme názor, že je to minimálně třetina karet, která skončí čistě v těžebním zatížení. Není tedy divu, že pokud by konečně zvítězil zdravý rozum a těžba digitálních měn byla zakázána po celém světě, okamžitě by se to projevilo v dostupnosti a cenách karet, ale také možnosti snížit produkci, a tedy spotřebu zdrojů a materiálů i energie samotné.
- Jaká tedy bude situace s grafikami v Q3 a dalších měsících?
Pokud tlaky na vítězství zdravého rozumu, a tedy zákazy těžbu digitálních měn budou pokračovat, můžeme očekávat rychlé zlepšení situace. Poslední dny jsem zjišťoval stav věcí u výrobců a dodavatelů a mám opatrně pozitivní zprávy.
V průběhu Q2 navíc došlo k výraznému navýšení výrobních kapacit všeho – GPU, ale především substrát, PCB ale také napájecí obvody atd. Tedy základní nutné komponenty pro výrobu kterékoliv elektroniky. Pokud jde o GPU, NVIDIA i AMD upravují alokace toho, co vyrábí.
- Dodávky NVIDIA RTX 3000 karet se viditelně zlepší
NVIDIA nemá žádné větší kapacity výroby, ve které doufala, že v tuto dobu už mít bude. Vylepšení 8nm procesu SAMSUNG nepostupují podle očekávání a na nějak významné kapacity 7nm u TSMC nemá šanci si sáhnout. Proto také NV už před časem oficiálně oznámila, že neočekává výrazně lepší situaci = výrazně vyšší dodávky svých GPU. Nicméně i tak dokáže produkovat dost GPU pro „normální stav věcí“. Jinými slovy, nebýt těžařů a faktu, že NVIDIA se na ně primárně soustředí a vyrábí speciální těžební verze karet, bylo by RTX 3000 karet v obchodech dost a dost. Problémem však v posledních měsících byly hlavně PCB a další elektronika. Dodávky těchto věcí se ovšem zlepšují a NV navíc vyřadí z výroby některé starší modely, včetně posledních stále ještě vyráběných RTX 2000 karet.
To bude znamenat vyšší dodávky a lepší dostupnost RTX 3000 karet samotných. Zlepšení dodávek v obchodech se očekává od druhé poloviny července. S tím by měly klesnout i ceny. Neočekávejte ale mnoho, tedy že hned karty skutečně stály, to co stát mají (nebo za co byly ohlášeny). Nečekejte ani, že budou všechny modely běžně skladem dostupné. Na to by bylo třeba skutečně vyřadit všechny těžařské aktivity po celém světě. Ale viditelně lepší to být má.
- Výrazně více AMD Radeon RX 6000 grafik na trhu
U AMD je situaci trochu odlišná. Hlavním důvodem proč není tolik desktopových Radeonů je fakt, že prioritu ve výrobě měly dosud GPU pro konzole. A ty tvořily více než polovinu množství grafických čipů, které AMD vyrábělo! Firma žongluje s kapacitami u TSMC. Jak víte, AMD je v současnosti už druhým největším zákazníkem TSMC, co do objemu výroby. Hned za Apple. A ještě posílí. Už teď má drtivou většinu 7nm kapacit TSMC pro sebe a v průběhu Q2 s TSMC domluvili rozšíření o další. A tím, jak končí 7nm produkce jiných firem, které se přesouvají na nové procesy, všechny uvolněné 7nm kapacity zabírá AMD. Ačkoliv některé tržní průzkumy uvádějí aktuálně podíl AMD na grafickém trhu lehce přes 20% proti NVIDIA, tak fakticky lžou. JPR a další totiž z nějakého důvodu nezapočítávají AMD výrobu grafických čipů pro Xbox a PlayStation. Ty ale tvořili v posledních mnoha měsících obrovskou, ne-li většinovou produkci 7nm GPU. Ve skutečnosti AMD dosahuje rekordních objemů a dodávek.
Do PlayStation a XBOX dodala už desítky milionů nových Radeon RX 6000 grafik. a jak víte, nejde o žádné malé čipy. Takže při tom množství prodaných konzolí, které také trhá rekordy, není divu, že AMD mělo pro ně prioritu a tvořili většinu 7nm produkce grafických čipů AMD. A poptávka stále trochu převyšuje nabídku. Nicméně díky zlepšující se výtěžnosti a stavu 7nm výroby a zvyšující se kapacitě, by mělo dojít k viditelnému zlepšení dodávek Radeon RX 6000 karet v průběhu Q3. Jak moc to bude znát, je otázka.
- Opatrnost v očekávání je na místě
– velké komplikace představuje doprava!
Nicméně prakticky všichni výrobci a distribuce mluví o velkých potížích s dopravou. Nejde jen o její ceny, které jsou v současnosti zhruba 5x vyšší, než jaké byly v normální době, a to se tak výrazně projevu v cenách, a doporučené ceny mnoha produktů tohle nezohledňují. Jde však hlavně o kapacity přepravy. Nejsou kontejnery, nejsou lodě. A ty, co jsou, tak mají zpoždění, nestíhá se. Problém je doprava čehokoliv s Číny ven. Stále jezdí málo lodí, Čína ale vyrábí více než naplno a zboží se tak v nevídané míře hromadí v přístavech, ale není, jak jej dostat dál.
Když máte štěstí a svůj kontejner na loď dostanete, stát vás to ještě něco extra navíc proti tomu standardnímu pětinásobku obvyklých cen přepravy. A i tak počítejte, že zboží bude mít zpoždění. Distributoři a výrobci nejsou schopni garantovat dodávky, speciálně pokud jde o čas. Na což samozřejmě nikdo nebyl zvyklý. A v obvykle dobře fungujícím businessu, tedy kolik jednotek, čeho, za kolik a kdy přesně bude dostupných, teď nevíte, kolik toho bude, za kolik přesně a už vůbec ne kdy přesně.
Aktuálně problémy v tomto směru narůstají, takže přes zlepšení situace ve výrobě v Číně a okolí, je tu zhoršení situace v dopravě čehokoliv z Asie hlavně do Evropy. Proto ono slibované zlepšení dostupnosti grafických karet, mnozí nejsou schopni specifikovat kdy a v jaké míře přesně nastane. Obecně se očekává druhá polovina července až v průběhu srpna, kdy by měla být situace viditelně lepší. Nicméně má to prostě podmínku, že bude pokračovat tažení proti na těžbě založených kryptoměnách. Bez toho bude zlepšení jen sporadické. Každopádně je na místě mírný optimismus.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|