A je to dobře! Potřebujeme, aby firmy jako Intel, AMD a NVIDIA přestaly spoléhat na čínský trh.
Západní firmy nejen v oblasti IT, spoléhají na čínský trh tak významně, že prakticky odsunuly původní trhy na vedlejší kolej a jedou tam jen setrvačností. Nejsme pro ně prioritou v ničem, a to jen proto, že je Čína na vzestupu. Takže tam snadno a levně rostly a vydělávaly velké peníze.
Asi víte, že Čína má vlastní Internet. Cenzoruje všechny služby, uživatele, které dnes i jednotlivě dopodrobna sleduje na každém kroku atd. „Náš“ Internet, služby a otevřený přístup k nim, jak je znáte u nás, tam vůbec nefungují a neexistují. O některých tam ani neuslyšíte, kdy byly doslova vymazány z existence. Tamním uživatelům za ty dvě dekády celý systém dokonale vymyl mozky, takže mají zcela jiné vnímání a vidění světa, kdy o některých věcech, událostech atd. ani nevědí, že existují nebo proběhly, protože nemají přístup k dotyčným informacím.
Nyní dělá Čína poslední krok k naprostému ovládnutí svého prostoru. A to je zbavit se závislosti na západních technologiích. V tomto ji výrazně pomohl Západ sám, když dovolil tamním firmám vyrůst a dnes tak kupují západní technologie a celé firmy s nimi. Každopádně komunistická strana Číny už před časem vyhlásila plán, kdy postupně budou všechny počítače a IT technologie nahrazeny výhradně Čínskými technologiemi. Tedy procesory, grafiky prostě všechno. Vše díky nakupování zahraničních firem a jejich know-how, ale také kopírování a krádežím dat, vše potřebné již Čína pro uskutečnění téhle technologické vize nezávislosti, má dnes v ruce. Vybudovala již i špičkové výrobní závody a dokončuje první generace výkonných architektur procesorů i GPU. Vyrábí již vlastní paměti atd.
Jednou z oblastí je samozřejmě HPC segment, kdy Čína potřebuje obrovský datový výkon pro těch několik velkých centrálních uzlů, ovládající, vytvářející a cenzurující celý tamní Internet, a celonárodní sledovací systém. Současně potřebuje výkon pro další vývoj atd. Doposud byla Čína závislá na HPC produktech hlavně od NVIDIA a Intelu, kdy většina superpočítačů a serverů jede na HW těchto dvou firem, omezeně také AMD, které neprozíravě poskytlo svou první generaci ZEN architektury čínskému partnerovi. Závislost Číny na těchto firmách ale končí.
- Čína (Tianshu Zhixin) přestavuje Big Island – obří 7nm GPGPU
Na vlastním 7nm procesu bylo přestaveno velké GPU s výkonem 37TFLOPS (FP32). GPU je osazeno 32GB HBM2 paměti, má 300W TDP. Čistě v FP32 srovnání tak dokonce poráží AMD (MI100) a NVIDIA A100. Ty mají 21,3TFLOPS v případě AMD a 19,5 TFLOPS u NVIDIA. Nicméně umí mnohem více režimů, zejména mnohem výkonnější Matrix pro AI a různé oblasti.
Nutno ale říci, že Čína nezveřejnila podrobnější data. Každopádně na papíře to vypadá slušně, zejména na první generaci podobného řešení to rozhodně není špatné (co by za to třeba u Intelu dali). A vývoj trval jen zhruba 3 roky. Čína jej také bohatě dotuje a bude v to pokračovat. Má zde velké plány
- Proč je vytlačení Západních technologií a firem z Číny pro nás dobrá zpráva?
Osobně bych si přál, aby Čína nasadila svá řešení co nejrychleji u sebe. Ideálně hned. A nejlépe aby zakázala prodeje Západních technologií, tedy produktů založených na čipech Intelu, NVIDIA nebo AMD na svém trhu úplně. Čím dříve, tím lépe. V posledních mnoha letech trávily tyhle firmy a obecně OEM výrobci počítačů a serverů, opravdu nezdravé množství času a energie soustředěním se primárně na čínský trh. Ostatně i současná situace s nedostatkem čipů a produktů je z velké části proto, že se soustředí na tamní trh.
Když budou tyhle firmy vytlačeny z tohoto trhu, přijdou o jednoduché výdělky a budou se muset znovu začít snažit o západní trhy. Hlavně se budou muset skutečně snažit o vývoj, aby je Čínská konkurence nepřeválcovala na slabších trzích pod přímým vlivem Číny. Především to ale prospěje nám zákazníkům, kdy veškerý vývoj, a hlavně pozornost i produkce, bude zase mířit na naše trhy a budeme prioritní zákazníci. Už se nemohu dočkat :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|