ASUS ARES HD 5870X2, Intel deska s integrovanou ATI GK a mnoho dalšího!
Přehlídka dalších zajímavostí na stánku společnosti ASUS rozhodně nenechala v klidu žádného nadšence do výkonu …
ASUS patří na Computexu k největším vystavovatelům a tak se opravdu těžko píše o všem v jediném článku. Takže je tu poslední část ASUS komponent, které mě na Computexu zaujaly včetně nejžhavějších novinek …
Tak asi nemůžeme začít ničím jiným, než absolutní grafickou špičkou. ASUS ARES 5870 X2 je hotová a jde na trh. Bohužel proti původním informacím je tu poměrně dost změn. ASUS sice tvrdí, že je to nejvýkonnější grafika na světě, ale to není tak úplně pravda. Minimálně v základu jí není, ale po OC nepochybuji, že je to bude aktuálně nejlepší a nejvýkonnější grafická karta na světě.
V základu je ale výkonnější a aktuálně s obrovským náskokem a velkým přehledem před konkurencí i zbytkem světa, Sapphhire HD 5970 4GB TOXIC. ARES má sice také 4GB ale takty jader „pouze“ 850MHz v základu. Sapphire má 950MHz, což je hodně % výkonu navrch.
ARES je ale jednoznačně více propracovanější, a nepochybně lépe udělaný pro OC i mnohem exkluzivnější. To balení, které jsem vám ukazoval z oficiální prezentace této karty zde v Taipei v předvečer Computexu, je finální. Karta bude distribuována v onom velkém kovovém kufříku! Krása.
Nicméně každá sranda něco stojí a obávám se, že tahle karta rozhodně půjde k 30 000 korunám. Oficiálně jich zatím ASUS plánuje vyrobit 1000, ale při větším zájmu se nebrání další výrobě (záležet bude i na konkurenci a nástupu nové generace). Do ČR těchto karet dorazí pár desítek a na testy ji mít budeme.
ARESů bylo k vidění u ASUS v chodu hned několik i po dvojicích. Jeden z nich našel domov i v nové TOP High end sestavě. Zkrátka notebooky jsou pro padavky a pro slečinky, desktop je desktop a větší je prostě lepší. A když velký PC, tak pořádný. ASUS jej bohužel pojmenoval jen nic neříkajícím číselným označením, místo nějakého úderného jména.
Bedna je opravdu nádherná a propracovaná a uvnitř se ukrývá šestijádrový Core i7-980X, který má v základu 3,33GHz, ale to je taky jen pro herní šmudly. ASUS jej prodává nataktovaný o 20%! Společnost mu tam nedělá nic jiného, než ASUS Radeon ARES HD 5870 X2. Takže vzhůru pro něj. Podle odhadu si připravte minimálně 5000 euro …
Hned vedle byla ve světové premiéře k vidění základní deska ASUS Immensity. Jedná se o prototyp, jehož pravděpodobnost výroby však hraničí s jistotou. Čím je zajímavá? Podívejte se na ní pořádně a zarazí vás nějak nápadně vysoký počet čipů.
Tahle deska má totiž čip Hydra Lucid, což ale není šok, ASUS s ním dříve nebo později musel také vyrukovat. Konkurenční MSI už jej dávno má. Tohle je deska Intel X58 pro procesory Core i7. Asi se teď ptáte, co tam tedy dělá integrovaná grafika ATI Radeon! No to teprve uvidíte :). Prozradím snad jen, že tam má poměrně dobrý důvod ;).Na stánku toho bylo k vidění i více. ASUS chystá pro AMD platformu vůbec nejdražší a doufejme, že i odpovídajícím způsobem špičkovou, základní desku ASUS Crosshair IV Extreme pro AMD. Ta dorazí opravdu brzy a už ji máme objednánu.
Samozřejmě nechybělo hodně ukázek desek ASUS i s prezentacemi odemykání jader a automatického OC na platformě AMD.
Poměrně zajímavou myšlenkou je adaptér pro základní desku pro více PCIe X16 slotů.
Prohlídku desek můžeme zakončit u současných i budoucích modelů. Vidění byla celá škála Intel desek generace P8P6 s novými čipsety Intel P60 pro procesory Sandy Bridge, které nahradí Core i3/5/7 a tedy i P55. S tím, že do P55 nové CPU neosadíte protože zatímco desky s P55 mají patici LGA 1156, tak ty s P60 mají LGA1157. Nejde to ani naopak a legraci si bohužel nedělám, takže si nákup LGA1156 procesoru i desky dobře rozmyslete, nemáte kam a na co upgradovat. Šestijádro tam nejde, a ani nové chystané CPU tam nedáte.
K vidění byly i nějaké ty serverové modely desek. Mezi nimi vynikal obří model pro dvojici nových 12ti jádrových AMD procesorů a čtyřkanálovými paměťovými sloty pro obrovské množství paměti. Asi posílíme náš server :).