Dlouhá budoucnost čeká DX11 a pravděpodobně bude ještě významnější než DX9.0c.
V druhé polovině roku 2009 společnost AMD jako první a s velikým náskokem před jakoukoliv konkurencí, vydala první DX11.0 grafické karty (Radeon HD 5000). Tím odstartovala hardwarová podpora nejnovější verze API standardu společnosti Microsoft, který v současnosti vládne hrám a prosazuje se i do dalších oblastí SW. V současnosti je nejaktuálnější verzí tohoto API standardu verze DirectX 11.1, kterou ovšem podporují zatím jen grafické karty AMD Radeon HD 7000 a to pouze ty s čipy architektury GCN. Konkurenční NV GTX 600 grafiky zatím tuto podporu, jak bylo nedávno oficiálně přiznáno, nemají, protože architektura KEPLER nepodporují všechny nutné součásti, jak je standardem vyžadováno a oficiální podpora končí jen u verze DX 11.0. Náprava přijde až s novou generací čipů architektury Maxwell, která ovšem nedorazí dříve, než někdy v průběhu roku 2014, jak zní aktuální plán. To Intel nabídne podporu DX11.1 u svých grafik už letos a to zanedlouho. Konkrétně v nových iGPU v procesorech Haswell.
Pokud jste si mysleli, že DX11.1 bude jen nějakou bezvýznamnou kapitolou a nová generace grafik (letos HD 8000 od AMD a příští rok i konkurenční NV GTX) dorazí už s podporou verze DirectX 12, tak můžete být v klidu. DirectX 11.1 zde bude velmi, velmi dlouho. Na DX12 se zatím ani nepracuje, jelikož k tomu není důvod.
DX11.1 umí všechny nejnovější technologie včetně GPGPU, všechny optimalizace, je výborně přijímán nejen herními vývojáři a není zde žádný důvod tvořit nové API, které ani nemá, co by mohlo nabídnout lepšího. Navíc je stále možné obohatit DX11 o další funkce atd. DirectX11 tak zcela určitě dosáhne pozice, jakou mělo DX9.0c a pravděpodobně ještě významnější. V současné době přicházejí první ochutnávka částečně nativních DX11 her, kde již není zpětně podporováno ani starší DX10. S nástupem nové generace herních konzolí, což jsou vlastně x86/DX11 PC postavené na AMD CPU a GPU, zmizí nutnost zpětně kompatibility a DX11 bude nativní základ her od A do Z. Konečně tak naplno uvidíme, co DX11 dokáže skutečně zvládnou a s další generací her se budou posouvat i úroveň grafiky, fyziky a všeho, co toto API dokáže nabídnout a dnes je minimálně, či v drtivé většině není vůbec využíváno.
DX11 čeká dlouhá budoucnost, samozřejmě je lepší mít grafiku s podporou DX11.1 než DX11.0, kvůli výkonovým optimalizacím, nicméně obecně by současná DX11 grafika měla být schopna technicky rozchodit hry i za cca 3 roky. Samozřejmě výkonové nároky u maximálních detailů u nových her budou růst. Jak už nyní můžeme pozorovat u nových her s větším nasazením Tessellace, pokročilého stínování a GPGPU výpočetních technologií, nemá starší generace grafik, jako jsou HD 5000/6000 nebo GTX 400/500 v mnoha případech už dost sil a výkonu.
Často jsou i TOP modely minulé DX11 generace (HD 6900 či GTX 480/580) v některých nových hrách výkonově na úrovni současného nižšího mainstreamu (HD 7850 / 650 Ti Boost). Tento vývoj bude zcela určitě pokračovat, možná se dokonce znásobí, jelikož herní vývojáři budou vyvíjet hru pro PC a konzole, jejichž technologický základ je stejný (x86 CPU a DX11 GPU) a bude to jen o nastavení detailů. Nic tedy nebude bránit udělat hru i v extrémních detailech pro PC, kterou stěží zvládne jen ten nejmodernější a nejvýkonnější HW jako formu prezentace možností, a pro konzole a běžné herní PC udělat odpovídající zvládnutelné nastavení nižší úrovně detailů. Každopádně to vypadá, že výkonné herní grafiky budou mít rozhodně uplatnění a vyšší výkon se bude vždy hodit a nějaký nový DirectX 12 můžeme zatím pustit na čas z hlavy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|